Cichociemni 2017

Cichociemni 2017

W dniu 29 marca 2017 r. w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu został przeprowadzony VII Powiatowy Konkurs Historyczno-Sportowo-Obronny „Cichociemni 2017″. Podobnie jak w poprzednich edycjach tego konkursu, tym razem również jego pomysłodawcami i organizatorami byli: Adam Kurzyński – nauczyciel historii i Paweł Zieliński – nauczyciel wychowania fizycznego. Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego i Ligi Obrony Kraju w Oświęcimiu.

Zaproszonych gości i młodzież uczestniczącą w konkursie przywitała Grażyna Gawłowska, dyrektor Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjów z powiatu oświęcimskiego. Młodzież biorąca udział w konkursie rozwiązywała test historyczny, oparty na wiadomościach uzyskanych z książki Adama Cyry, zatytułowanej  Spadochroniarz „Urban”.

Przedstawione są w niej losy cichociemnego, por. Stefana Jasieńskiego, działającego w drugiej połowie 1944 r. pod Oświęcimiem. Jego zadaniem było rozpoznanie środków ogniowych i liczebności załogi SS w KL Auschwitz, co miało służyć jako podstawa do opracowania planu uwolnienia więźniów tego obozu. Por. Stefan Jasieński, ciężko ranny w Malcu w nocy z 28 na 29 września tegoż roku, został schwytany przez żandarmów niemieckich i przewieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszych dniach stycznia 1945 r.

Gośćmi specjalnymi konkursu był: Adam Cyra – starszy kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Każda ze szkolnych drużyn musiała również wykazać się umiejętnościami strzeleckimi oraz sprawnością fizyczną na sali gimnastycznej, wykonując m.in. skłony w przód z dotykaniem piłką dolnego szczebla drabinki, bieg pomiędzy rozstawionymi tyczkami, przewrót w przód na materacu oraz przejście po równoważni, którą stanowiła odwrócona ławeczka gimnastyczna, a także naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki.

W konkursie wzięły udział drużyny z ośmiu gimnazjów. Każdy z zespołów wystąpił w czteroosobowym składzie: dwóch uczniów i dwie uczennice. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum Gminne im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku; drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi; trzecie miejsce uzyskało Gimnazjum nr 2 im. Marii Bobrzeckiej w Brzeszczach.

Wśród chłopców indywidualnie najlepszymi byli: Jakub Jończy (Zespół Szkolno-Gimnazjalny – Nowa Wieś/, Maciej Sikora (Gimnazjum Gminne – Rajsko) i Sebastian Kopyć (Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Chełmku, natomiast wśród dziewcząt triumfowały: Weronika Ptaszyńska (Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Oświęcim), przed Julią Martyką (Gimnazjum Gminne – Rajsko) oraz Martą Byrską (Zespół Szkolno-Gimnazjalny – Nowa Wieś).

Wyróżnionym trzem pierwszym drużynom wręczono puchary, uczestnicy konkursu otrzymali także dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorzy tego cieszącego się dużą popularnością konkursu, zapraszają za rok młodzież gimnazjalną do udziału w jego ósmej edycji.

 

Adam Cyra

Be the first to comment on "Cichociemni 2017"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.