Co dalej ze światłami na przejściu?

Urząd Miejski w Chełmku

Zarząd Województwa Małopolskiego odpowiedział chełmeckim radnym za pośrednictwem burmistrza na marcową Rezolucję Rady Miejskiej w Chełmku ws. poprawy bezpieczeństwa pieszych na drodze wojewódzkiej nr 780 na odcinku biegnącym przez Chełmek, poprzez budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych.

Wytknięto chełmeckim radnym niekompetencję i brak znajomości przepisów i warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Chodzi głównie o podstawowe regulacje kodeksowe mówiące jak ustanawia się sygnalizację świetlną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (rozporządzenie Ministra Infrastruktury) nie jest możliwe zainstalowanie sygnalizacji wzbudzanej tylko na przejściu dla pieszych, z pominięciem pozostałych uczestników ruchu w obszarze skrzyżowania (o co wnosi w Rezolucji Rada Miejska w Chełmku) ponieważ „Stosując sygnalizację na skrzyżowaniu należy objąć nią wszystkie grupy uczestników ruchu i wszystkie strumienie ruchu. Nie dopuszcza się pozostawienia jakiegokolwiek wlotu, pasa lub strumienia ruchu w obszarze skrzyżowania bez sygnalizacji”.

Jak to przekłada się na zaistniałą w Chełmku sytuację? Otóż poza światłami na przejściu dla pieszych na ulicy Krakowskiej należałoby ustawić także światła przy wyjeździe spod stacji BP, parkingu pod delikatesami Centrum i Ciżemką.

Jak więc potoczy się dalej problem ze światłami na przejściu dla pieszych w Chełmku? Do czasu aż Radni nie zapoznają się z podstawowymi przepisami prawa tyczącymi się znaków drogowych to nie można wróżyć szybkiego zakończenia sprawy. Ani rezolucje, ani protesty czy nawet zapowiadane wyprowadzenia ludzi do blokowania drogi nie pomogą. Nikt przecież nie ustawi sygnalizacji świetlnej sprzecznie z prawem.

Od dawna obserwujemy brak poszanowania przepisów i zasad wśród chełmeckich radnych. Muszą jednak zrozumieć, że poza Chełmkiem przepisy są szanowane i do czasu aż nie zaczną pracować profesjonalnie i zgodnie z prawem, nawet najostrzejszymi rezolucjami nic nie zdziałają. A jeśli brak im wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów prawa – nie każdy musi znać się na wszystkim – niech skorzystają z pomocy Radcy Prawnego, który jest dostępny dla nich w Urzędzie Miejskim. Tylko profesjonalizm a nie chałtura może doprowadzić do rozwiązania istotnego dla mieszkańców problemu.

Treść odpowiedzi Zarządu Województwa Małopolskiego – tutaj.

1 Comment on "Co dalej ze światłami na przejściu?"

  1. lukasz | 17/04/2015 at 10:02 |

    Zlikwidować pasy i zagrodzic a nie światła robic

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.