Koniec wstrząsów w Chełmku?

Wstrząsy w Chełmku

Andrzej Saternus, Burmistrz Chełmka, otrzymał pismo od Mariana Kucza, zastępcy kierownika ruchu kopalni „Piast” w Bieruniu, w sprawie zakończenia eksploatacji oraz prowadzonej obecnie likwidacji ściany 366, znajdującej się w partii XV pokładu 209. Prace we wspomnianym miejscu były prowadzone w bardzo niekorzystnych warunkach geologiczno-górniczych pod resztkami pozostawionymi przez kopalnię „Piast” i „Ziemowit” w pokładzie 207, przez co wielokrotnie dochodziło do silnych tąpnięć.

Treść pisma: tutaj

Mieszkańcy gminy Chełmek już od kilku lat borykają się z licznymi wstrząsami o różnej sile. Burmistrz Andrzej Saternus wielokrotnie interweniował w tej sprawie u dyrektora kopalni „Piast”. Jak wynika z przesłanego pisma od listopada 2014 roku do końca lutego 2015 roku zanotowano w sumie 292 wstrząsy. Najwięcej z nich, bo 95, zanotowano w listopadzie, najmniej (22) w lutym. Tendencja cały czas jest spadkowa.

W gminie Chełmek zainstalowane są trzy aparatury pomiarowe, mierzące siłę wstrząsów: przy ulicy Jaworznickiej, w budynku gimnazjum oraz w Gorzowie przy ulicy Rzecznej. Według danych, pochodzących z urządzeń, najsilniejszy wstrząs mieszkańcy odczuli 19 grudnia 2014 roku około godziny 22:52.

Wartości drgań nie przekroczyły wartości prognozowanych w planie ruchu kopalni i kompleksowym projekcie eksploatacji. Po wstrząsach nie stwierdzono uszkodzeń elementów konstrukcyjnych w obiektach budowlanych na powierzchni – informuje Marian Kucz z kopalni „Piast”.

Serdecznie przepraszam wszystkich mieszkańców za dyskomfort powodowany występowaniem silnych wstrząsów. Zapewniam, że wstrząsy nie są groźne dla życia i zdrowia mieszkańców. Kopalnia „Piast” nie planuje już eksploatacji w tej partii złoża. Po zakończeniu biegu ściany 366 nie powinny występować w tym rejonie wstrząsy spowodowane eksploatacją prowadzoną przez KWK „Piast” powodujące uciążliwość dla mieszkańców – dodaje Marian Kucz.

Według przesłanych informacji wydobycie we wspomnianym miejscu zakończono 2 marca 2015 roku.

Urząd Miejski w Chełmku

1 Comment on "Koniec wstrząsów w Chełmku?"

  1. Wojtek | 14/05/2015 at 22:18 |

    Koniec wstrząsów. To chyba jakiś żart. W kwietniu i maju 2015 r. wstrząsy i to bardzo mocne następują średnio 3-4 razy w tygodniu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.