MAGO z pomnikiem konia w tle

MOKSiR Chełmek

Znana w naszej gminie opowieść, w zasadzie historyczny fakt, o koniu Atamanie ratującym życie księcia Sapiehy, stała się kanwą artystycznego zdarzenia. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 organizowanych pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” powstał projekt pt. Bobrecki pomnik konia – historie ludzi i zwierząt”. Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku wraz z gronem partnerów i współorganizatorów zaprosił mieszkańców i turystów do zwiedzania i poznawania bogatej historii Bobrka. Mimo, deszczowej aury, na dziedzińcu dawnych czworaków zjawiło się ponad sto osób. Wielu uczestników zaciekawiła wspomniana wcześniej historia Atamana i jego unikalny pomnik – kamienny blok z wyrytą inskrypcją „Tu leży koń wierny towarzysz wojny światowej i bolszewickiej”. Magnesem była również możliwość zwiedzenia osiemnastowiecznych dworskich czworaków. W zabytkowej przestrzeni Państwo Klimowiczowie zgromadzili bogaty zbiór sprzętów, urządzeń i przedmiotów związanych z życiem dawnej wsi. W tej scenerii odbył się również wykład dr Remigiusza Kasprzyckiego pt. „Historia konia Atamana i inne zdarzenia z życia wsi”. Krakowski historyk w swoim wystąpieniu ukazał mało znany fakt powstania w Bobrku pierwszego w Galicji towarzystwa ochrony praw zwierząt. Odniósł się również do mentalnych zmian w postawie ludzi wobec zwierząt w dziejach Polski i Europy.

Uczestnicy mogli również podziwiać konną banderię wystawioną przez amazonki z ośrodka jeździeckiego „Ikarion”. Zabytkowa przestrzeń stałą się wyśmienitym tłem do eksponowania sztuki. Wśród maszyn i rolniczych urządzeń można było oglądać i podziwiać rzeźby i malarstwo artystów z Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz fotogramy uczestników konkursu „Kadry natury”. Zwieńczeniem bobreckiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa był dźwiękowo wizualny projekt MAGO /etno/elektro „Przestrzeń natury. Klimat i magia miejsca, przywołane historie i energia nowej sztuki dały impuls do snucia rozważań nad przenikaniem świata kultury, tradycji i natury. Warto w trakcie długich jesiennych spacerów odwiedzić Bobrek. Warto odnaleźć ukryty w parkowych zaroślach pomnik, i zwiedzić pałacowo – parkowy kompleks. Taki spacer do miejsc dobrze znanych może wzbudzić różne refleksję, na przykład, co zrobić, by odwiedzali nas turyści?

Laureatami  konkursu fotograficznego „Kadry natury” towarzyszącego bobreckiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zostali – Janina Duda z Bierunia, Adam Falkowski z Bielska Podlaskiego, Marcin Ptak z Chrzanowa, Dawid Szewczyk z Chełmka, Weronika Śniadek z Chełmka, Aleksandra Wabik z Bobrka. Na organizowany przez MOKSiR w Chełmku konkurs wpłynęło 165 fotografii, 30 autorów z całej Polski. Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy.

Źródło: Echo Chełmka – Październik | nr 10 (157) / 2016

Wszystko to, co jest wytworem instytucji państwowych różnego szczebla – opracowania, poradniki, artykuły, wzory i inne- nie korzystają z ochrony praw autorskich. Chełmek.info nie rości sobie praw do ww. materiałów a treści z działu „Echo Chełmka” wyłączone są spod ochrony treści publikowanych na portalu.

Be the first to comment on "MAGO z pomnikiem konia w tle"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.