Ósemka jednak do likwidacji?

Początek roku szkolnego już za nami. Dla Powiatowego Zespołu nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku poniedziałek okazał się symbolicznym gwoździem do trumny gdyż nie otworzył ani jednego nowego oddziału (licealnego – przyp. red.).

– Młodzi ludzie z gminy Chełmek wybierają szkoły w Oświęcimiu. Trzeci rok z rzędu PZ nr 8 ma bardzo małą ilość zgłoszeń. Przez dwa lata wydłużaliśmy proces rekrutacji nawet od dwa miesiące. Dzięki temu udało się otworzyć klasy wielozawodowe, jednak bardzo drogie w prowadzeniu. Dopłacaliśmy do tej szkoły 700 tysięcy złotych rocznie – wylicza Józef Krawczyk (PO), starosta oświęcimski w rozmowie z portalem FaktyOświęcim.

Już teraz Starosta bierze pod uwagę tylko dwa rozwiązania tej sytuacji. Zamknięcie szkoły poprzez jej wygaszanie (roczniki uczące się dokończą edukację przy braku rekrutacji nowych uczniów) lub przekazanie do prowadzenia jako szkołę niepubliczną. W obu przypadkach Chełmek straci prestiż jakim była lokalizacja w mieście szkoły powiatowej.

Problemem może stać się wybudowana przy PZ nr 8 hala sportowa. Starosta prywatnie przyznał w rozmowie z dziennikarzami Faktów, starostwo rozważa sprzedaż hali za kwotę wkładu własnego (1,5 mln złotych).

Proces likwidacji szkoły zapoczątkowany trzy lata temu (link) dobiega więc końca. Także wbrew zapewnieniom dyrekcji z lipca tego roku, że „Nabór do PZ nr 8 w Chełmku w tym roku był wyjątkowo udany…” (link).

4 Comments on "Ósemka jednak do likwidacji?"

  1. Chodzi o brak oddziałów licealnych. Co z tego, że otwierane są oddziały zawodowe i techniczne. Z powiatowego liceum szkoła spadła do rangi powiatowej zawodówki. Dlatego też trafia do likwidacji. Ot i tyle.

  2. Nie wiem dokładnie o co ci Zbyszku konkretnie chodzi i co niby tu w pierwszym zdaniu jest kłamstwem. Ja tam nie wiem, bo z Chełmka wyprowadziłem się 3 lata temu, ale takie same informacje podają faktyoswiecim.pl. Dwa źródła się mylą?

    http://faktyoswiecim.pl/index.php/fakty/aktualnosci/8153-powiat-nowy-rok-szkolny-w-szkolach-powiatowych

  3. Zbyszek | 04/09/2012 at 19:20 |

    A ja sądziłem że Chełmek.info na swojej stronie przedstawia prawdziwe fakty. Bardzo mi przykro że już pierwsze zdanie tego artykułu jest kłamstwem lub brakiem przygotowania się do tematu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*