Podsumowanie chełmeckich wyborów

Podsumowanie wyborów

Podsumowanie wyborówNiekwestionowanym zwycięzcą w wyborach samorządowych okazał się obecny burmistrz Chełmka, Andrzej Saternus. W tym miejscu pozwolę sobie na prywatę i przekazanie szczerych gratulacji.

Burmistrz wygrał zdecydowanie w pierwszej turze uzyskując ponad 54% poparcia głosujących.

Ponadto firmowany przez niego komitet wyborczy wprowadził 8 radnych co daje mu w 15-to osobowej radzie większość pozwalającą na spokojne rządzenie gminą przez kolejną kadencję.

A jak wyglądała kampania wyborcza na burmistrza? Pewnie podpadnę wielu osobom, które nie potrafią czytać ze zrozumieniem i już w kolejnym zdaniu obrażą się nie czytając tekstu z uwagą. Osobiście wizualizuję kampanię jako walkę psów (bez obrazy dla nikogo) gdzie na ringu stanął rottweiler (zwolennicy pana Andrzeja Saternusa), dwa ratlerki (zwolennicy panów Jacka Pyrka i Mariusza Sajaka) i mops (zwolennicy pana Pawła Leguta). Walka rozpoczęła się po ogłoszeniu kampanii wyborczej. Ratlerki zdały sobie sprawę, że nie doskoczą do szyi rottweilera więc zaczęły się gryźć i szarpać między sobą. Szczególnie było to widać w dyskusji na lubianym chełmeckim blogu. Temu wszystkiemu przyglądał się mops nie biorąc udziału w walce. Na nich wszystkich z góry spoglądał dostojnie rottweiler który na zakończenie ostatniej rundy rozszarpał wszystkich na strzępy pozostając kolejny raz z rzędu bezapelacyjnym zwycięzcą.

Nie wiem co przyświecało szefom komitetów wyborczych. Trzeci raz z rzędu prowadzili takie same działania związane z kampanią wyborczą licząc na inne efekty. Nie wiem jak Wam, drodzy Czytelnicy, ale mi kojarzy się to z definicją obłędu (obłęd –  powtarzanie tego samego, oczekując innych rezultatów). Tak też z obłędem wyglądała kampania wyborcza i rezultaty po raz trzeci zostały powtórzone, gdyż były oczywiste.

A czytał ktoś może jakiś program wyborczy? Zna ktoś główne założenia jakiegoś kandydata? Nie tylko kandydatów na burmistrza, także kandydatów na radnych. Ja nie widziałem żadnego poza kilkoma luźno rzuconymi hasłami. Wybraliśmy ludzi bez programu.

Ale żeby nie było, że nie wrzucę jeszcze jednego kamyczka, na burmistrza Chełmka głosowało 2841 osób. W Chełmku uprawnionych do głosowania jest 10.557. Obecny burmistrz wygrał więc wybory (bezapelacyjnie oczywiście i ze szczerymi gratulacjami z naszej strony) ale tylko z 26,91% poparcia.

Zapraszam do dyskusji, do przedstawiania własnych opinii i własnych podsumowań.

Z pozdrowieniami i przymrużeniem oka… PR

14 Comments on "Podsumowanie chełmeckich wyborów"

 1. Janusz Januszewski | 18/11/2014 at 01:08 |

  Nie ma znaczenia ilu było kandydatów. Faktem jest, że wszyscy kandydaci bez programów wyborczych. Saternus kandydował z uprzywilejowanej pozycji i mógł nic nie mówić i nigdzie się nie pokazywać. Kandydujący przeciw niemu zapomnieli, że bez pracy nie ma kołaczy, i skryli się w zakamarkach. Na głos ludzi trzeba zasłużyć. Osobiście zagłosowałem bez wahania na PiS w wyborach do Gminy, sejmiku i powiatu tylko i wyłącznie z jednego powodu – widzę zapieprzającego Kaczyńskiego od świtu do nocy. Jemu się chciało objechać każde miasto i wieś. Pan Jacek wraz ze swoją „załogą” schował się w cieniu – widocznie liczył tylko i wyłącznie na nazwę partii, a to jeszcze zbyt mało. Tak to widzę!

 2. Mój poprzedni komentarz był reakcją na to, że teraz to już możemy się jedynie poużalać, a jaki to sens, wszystko zostanie po staremu na następne 4 lata. Młodzi nie mają decydującego głosu bo stąd uciekają i to miasto emerytów. Gdyby było dwóch kandydatów też wynik byłby inny ale jaki sens ma gdybanie. Pozdrawiam;)

 3. Co ze stawami w Chełmku ?

 4. Młody | 17/11/2014 at 20:02 |

  Pani Anno robiłem wszystko co w mojej mocy z kilkoma znajomymi i na tyle na ile mogłem żeby coś zmienić w naszej gminie więc proszę sobie oszczędzić tych wywodów skoro jest pani nie do końca doinformowana ,osobiście mogę sobie przypisać kilkadziesiąt głosów dla pana Mariusza

 5. Wiecie co teraz to za późno na te wasze wywody. Przed wyborami była cisza teraz się dopiero rozkręciliście. Teraz można jedynie się nad sobą poużalać. Za 4 lata będzie to samo, i za 8, dopiero jak panu burmistrzowi się samemu odwidzi kandydowanie to mają szansę inni;)

 6. Młody | 17/11/2014 at 19:10 |

  Ale co my możemy zrobić po za rozmową na forum ? Nic niestety nic ,dokładnie jesteśmy miastem sypialnią , po za Maflow i Stanform oraz kilkoma malutkimi firemkami nie mamy tu nic , zobaczmy na Tychy – tereny przemysłowe , inwestycje itd… da się da wystarczy odpuścić podatek na dwa lata żeby nowi inwestorzy mogli rozkręcić biznesy podpisać papiery o zatrudnieniu danej ilości mieszkańców i znów zrobić z Chełmka miasto tętniące życiem , ale po co lepiej samemu się wzbogacić …. ehh

 7. Ale całkowicie się z tobą „Młody” zgadzam. Chełmek już dawno z małego żyjącego swoim życiem miasteczka stał się sypialnią. Gdzie ludzie po pracy, szkole, studiach w sąsiednich miejscowościach mogą tu tylko przyjechać wyspać się.

  I jeszcze taka rzecz, trochę nie na temat, trochę na marginesie, ale świadcząca o tym jaką butę ma w sobie władza.
  Ostatnią decyzją starej rady miejskiej było przyjęcie dokumentu „strategia 2015-20120”. Czy nie byłoby przyzwoitym zostawienie do uchwalenia tego dokumentu nowej radzie i nowemu burmistrzowi bo wtedy nieznane były jeszcze wyniki wyborów? Aby to nowe władze mogły określać strategię na swoją kadencję? Nie na miejscu to było, nieprzyzwoite i świadczące o tym jaką butę mają w sobie rządzący.
  Kandydaci też tego nie podnosili.

 8. Młody | 17/11/2014 at 18:38 |

  Może i ma pan rację , ja osobiście rozmawiałem z panem Sajakiem bo uważam że to jest jedyny słuszny sposób zdobywania wyborców i dlatego go popierałem i popierać będę , pewnie jest też tak jak pan mówi że ludzie boją się o pracę itd. Mam 30 lat mieszkam całe życie w Chełmku i niech pan powie co przez te wszystkie lata zostało zrobione dla młodzieży ? Ja i moi znajomi właśnie przez ten pryzmat patrzymy na burmistrza i władze , chce iść do parku wypić piwo to nie mogę bo przyjedzie policja i dostanę mandat a wystarczy wyznaczyć tam miejsce gdzie wszyscy będą pod kontrolą i po problemie i niech mi pan wierzy miało by to sens i poklask u wielu , chcę iść poćwiczyć na siłowni hmm nie mam gdzie bo to co mamy to jest jakaś kpina , chcę iść pobiegać kurde znów nie mam gdzie bo po po chodnikach i betonie to tak średnio się to robi ,chcę pośmigać na desce czy rolkach hmm znów nie mam gdzie a wystarczy parę przenośnych elementów postawić w parku które można chować na festyny czy inne okazje , jakie zajęcia ma młodzież w naszej gminie ? już panu mówię żadnych kompletnie żadnych i to jest dobijające że nie mamy nic do roboty tutaj , nie ma pracy , rozrywki nie ma nic a za to mamy fontannę i 250 oraz przepiękny sportowy obiekt z którego nie można korzystać bo albo nie ma miejsca albo jest za drogi , wydaje mi się że zacząć trzeba od samego dołu i inwestować w młodych którzy mają być siłą tej gminy

 9. zalamany | 17/11/2014 at 18:21 |

  Akurat chelmeckie24……podejrzewam czyta znikomy procent wyborcow….ale gdzie sie buduje elektorat ?…..kto zgadnie ?….w zwiazku emerytow i rencistów…..wystarcxzy przyniesc kosz z cukierkami i od slowa do slowa przejsc do konkretow….czyli do kampanii….

 10. Nie chodzi tylko o emerytów. w samym urzędzie pracuje 150 osób. Z ich małżonkami będzie to 300 wyborców, z rodzicami 600 głosów a z teściami już 900. Nie licząc ich rodzeństwa i znajomych. I oni chodzą głosować bo boją się o pracę. Wiadomo jak to jest, przyjdzie nowy, będzie robił czystki, będzie zwalniał, będzie chciał swoich pozatrudniać, może zacznie grzebać po papierach. Każdy boi się o swój chleb, naturalna rzecz i nie można mieć im tego za złe.
  Za złe można mieć natomiast Sajakowi, Pyrkowi i Legutowi, że totalnie olali chełmecką budżetówkę i nie mieli dla niej żadnej oferty. Emeryci emerytami, ale sporą zapomnianą grupą jest właśnie budżetówka, którą karmi burmistrz. Oni boją się nowego.

 11. Młody | 17/11/2014 at 18:04 |

  Sajak jako jedyny spotkał się z młodzieżą i wysłuchał jej problemów , Pyrek ? a kto to w ogóle jest ,tego pana chyba nikt poważnie nie brał pod uwagę bynajmniej w moich kręgach, a prawda jest taka że Emeryci którzy wybrali się na wybory zapewnili panu Andrzejowi zwycięstwo automatycznie stawiając x przy jego nazwisku i o to cała tajemnica wyborów w naszej gminie , oby żyło się gorzej

 12. tak to jest jak zajmuje się ŻEBRANIEM o głosy w internetowych i smsowych ankietach a zapomina się o zabieganiu o realne głosy. ale z dumą mogą oświadczać że pierwsze miejsca w ankietach krakowskiej czy przełomu mają

 13. ... ostał się ino sznór | 17/11/2014 at 17:11 |

  Dokładnie tak było. Zarówno Sajak jak i Pyrek zdawali sobie sprawe, ze największym ich rywalem będzie Saternus. Jednak to między sobą toczyli wojny. Jak czytałam chelmeckie24 to brało mnie na wymioty. Przez te bluzgi i wyzwiska zniesmaczyli mnie do siebie i nie zasłużyli na mój głos.
  Przegrali bo nie potrafili utrzymać swoich „klakierów” czy jak to się nazywa na smyczy.
  A burmistrz to czytał i śmiał się do rozpuku jak wypstrykali się między sobą i wystrzelali wszystkie kapiszony na siebie nawzajem.

 14. Popieram :)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.