Prażone kontra Pickert

MOKSiR Chełmek

Już po raz czwarty w dniach 11.– 12.10.2016r. w Samorządowym Zespole Szkół w Bobrku miało miejsce Polsko – Niemieckie Spotkanie Młodzieży , w którym wzięli udział uczniowie gimnazjów w Bobrku i Gorzowie oraz młodzi ludzie z Centrum Młodzieżowego w Schieder – Schwalenberg w Niemczech wraz z opiekunami.

Inicjatorami spotkania były nauczycielki języka niemieckiego: Agnieszka Kolasa oraz Anna Droździewicz, a ze strony niemieckiej pedagog Centrum Młodzieżowego w Schieder – Schwalenberg Linda Hermanns.

W ramach realizacji wspólnego projektu „Poznajmy bliżej nasze regiony” obie grupy przygotowały zdjęcia oraz krótkie filmy na temat swoich rodzinnych okolic, prezentując historię gmin, ich infrastrukturę, problemy z jakimi się borykają, jak również sukcesy, miejsca warte zobaczenia, kulturę oraz specjały regionalnej kuchni. Po obejrzeniu nagrań dyskutowaliśmy na temat podobieństw i różnic pomiędzy Gminą Chełmek i Kreis Lippe oraz o tym co nowego dowiedzieliśmy się o swoim sąsiedzie. Goście z Niemiec mogli zobaczyć sposób przyrządzania oraz spróbować tradycyjnych „Prażonych”, a polska młodzież dowiedziała się co to jest „Pickert”.

Pierwszego dnia odbyły się także ciekawe warsztaty służące przede wszystkim integracji i bliższemu poznaniu się uczestników wymiany, a także podniesieniu kompetencji językowych obu grup.

Wspólne zabawy, tańce oraz posiłek polskich gimnazjalistów z niemieckimi kolegami i rozmowy w miłej atmosferze ułatwiły nawiązanie kontaktu, a wspólnie spędzony wieczór zaowocował wieloma polsko-niemieckimi przyjaźniami i pomógł w przełamaniu stereotypów. Drugi dzień spotkania spędziliśmy w MDSM w Oświęcimiu. Po wspólnym śniadaniu młodzież w mieszanych polsko – niemieckich grupach, wyposażona w smart fony z aplikacją Actionbound wzięła udział w grze miejskiej. Młodzi ludzie musieli wykonać kilka zadań, m. in. dowiedzieć się jak nazywają się obie rzeki płynące przez Oświęcim oraz stojące tu zamek i synagoga, co znajdowało się kiedyś na rynku, poszukać śladów Live Festiwal oraz kupić pocztówkę i znaczek, napisać pozdrowienia po polsku i niemiecku i wysłać tę kartkę komuś znajomemu.

Po wykonaniu zadań i powrocie do budynku czekał na grupy jeszcze jeden ambitny projekt. W ramach realizowanego przez MDSM projektu „Nasze drogowskazy” uczniowie wybierali spośród 12 słów: wolność, nadzieja, przełamywanie barier, sprawiedliwość, równość, odpowiedzialność, tolerancja, porozumienie, dialog, spotkanie, szacunek i solidarność, jedno, które im się najbardziej podobało. Polsko – niemieckie zespoły musiały wymyślić sposób przedstawienia wybranego hasła, sfotografować go i wypowiedzieć się w paru zdaniach przed kamerą na ten temat. Nasze środowe spotkanie zakończyliśmy wspólnym muzykowaniem i obiadem. Rozstając się z młodzieżą niemiecką nie mówiliśmy żegnajcie, ale do zobaczenia niedługo przyjaciele.

Projekt był możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu Burmistrza Chełmka – Andrzeja Saternusa, za co serdecznie dziękujemy.

Źródło: Echo Chełmka – Październik | nr 10 (157) / 2016

Wszystko to, co jest wytworem instytucji państwowych różnego szczebla – opracowania, poradniki, artykuły, wzory i inne- nie korzystają z ochrony praw autorskich. Chełmek.info nie rości sobie praw do ww. materiałów a treści z działu „Echo Chełmka” wyłączone są spod ochrony treści publikowanych na portalu.

Be the first to comment on "Prażone kontra Pickert"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.