Prażone kontra Pickert

 

Już po raz czwarty w dniach 11.– 12.10.2016r. w Samorządowym Zespole Szkół w Bobrku miało miejsce Polsko – Niemieckie Spotkanie Młodzieży , w którym wzięli udział uczniowie gimnazjów w Bobrku i Gorzowie oraz młodzi ludzie z Centrum Młodzieżowego w Schieder – Schwalenberg w Niemczech wraz z opiekunami.

Inicjatorami spotkania były nauczycielki języka niemieckiego: Agnieszka Kolasa oraz Anna Droździewicz, a ze strony niemieckiej pedagog Centrum Młodzieżowego w Schieder – Schwalenberg Linda Hermanns.

W ramach realizacji wspólnego projektu „Poznajmy bliżej nasze regiony” obie grupy przygotowały zdjęcia oraz krótkie filmy na temat swoich rodzinnych okolic, prezentując historię gmin, ich infrastrukturę, problemy z jakimi się borykają, jak również sukcesy, miejsca warte zobaczenia, kulturę oraz specjały regionalnej kuchni. Po obejrzeniu nagrań dyskutowaliśmy na temat podobieństw i różnic pomiędzy Gminą Chełmek i Kreis Lippe oraz o tym co nowego dowiedzieliśmy się o swoim sąsiedzie. Goście z Niemiec mogli zobaczyć sposób przyrządzania oraz spróbować tradycyjnych „Prażonych”, a polska młodzież dowiedziała się co to jest „Pickert”.

Pierwszego dnia odbyły się także ciekawe warsztaty służące przede wszystkim integracji i bliższemu poznaniu się uczestników wymiany, a także podniesieniu kompetencji językowych obu grup.

Wspólne zabawy, tańce oraz posiłek polskich gimnazjalistów z niemieckimi kolegami i rozmowy w miłej atmosferze ułatwiły nawiązanie kontaktu, a wspólnie spędzony wieczór zaowocował wieloma polsko-niemieckimi przyjaźniami i pomógł w przełamaniu stereotypów. Drugi dzień spotkania spędziliśmy w MDSM w Oświęcimiu. Po wspólnym śniadaniu młodzież w mieszanych polsko – niemieckich grupach, wyposażona w smart fony z aplikacją Actionbound wzięła udział w grze miejskiej. Młodzi ludzie musieli wykonać kilka zadań, m. in. dowiedzieć się jak nazywają się obie rzeki płynące przez Oświęcim oraz stojące tu zamek i synagoga, co znajdowało się kiedyś na rynku, poszukać śladów Live Festiwal oraz kupić pocztówkę i znaczek, napisać pozdrowienia po polsku i niemiecku i wysłać tę kartkę komuś znajomemu.

Po wykonaniu zadań i powrocie do budynku czekał na grupy jeszcze jeden ambitny projekt. W ramach realizowanego przez MDSM projektu „Nasze drogowskazy” uczniowie wybierali spośród 12 słów: wolność, nadzieja, przełamywanie barier, sprawiedliwość, równość, odpowiedzialność, tolerancja, porozumienie, dialog, spotkanie, szacunek i solidarność, jedno, które im się najbardziej podobało. Polsko – niemieckie zespoły musiały wymyślić sposób przedstawienia wybranego hasła, sfotografować go i wypowiedzieć się w paru zdaniach przed kamerą na ten temat. Nasze środowe spotkanie zakończyliśmy wspólnym muzykowaniem i obiadem. Rozstając się z młodzieżą niemiecką nie mówiliśmy żegnajcie, ale do zobaczenia niedługo przyjaciele.

Projekt był możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu Burmistrza Chełmka – Andrzeja Saternusa, za co serdecznie dziękujemy.

Źródło: Echo Chełmka – Październik | nr 10 (157) / 2016

Wszystko to, co jest wytworem instytucji państwowych różnego szczebla – opracowania, poradniki, artykuły, wzory i inne- nie korzystają z ochrony praw autorskich. Chełmek.info nie rości sobie praw do ww. materiałów a treści z działu „Echo Chełmka” wyłączone są spod ochrony treści publikowanych na portalu.

 
 
 

0 komentarzy

Bądź pierwszym, który skomentuje.

 
 

Zostaw komentarz

Zasady komentowania:
Aby dodać komentarz, należy podać nick (pseudonim) oraz poprawny adres e-mail. Każdy użytkownik, który publikuje swój komentarz, przejdzie proces moderacji (sprawdzenia komentarza przez moderatora). Komentarze zostaną odrzucone tylko i wyłącznie jeżeli: zawierają treści wulgarne, zawiera wyzwiska, w treści pojawiają się linki (odnośniki) do innych stron niż chelmek.info, używa się języka innego niż język polski, pisany jest w całości wielkimi literami, pojawiają się nazwiska osób, które nie pełnią funkcji publicznych lub jeśli adres e-mail podany w komentarzu jest nieprawidłowy. Jeśli komentarz spełnia powyższe warunki, zostanie dopuszczony do dyskusji. Proszę pamiętać, że moderator nie ma dyżurów 24/7. Sprawdzenie komentarza zazwyczaj zajmuje chwile czasu, chyba że moderator akurat pracuje nad komentarzami. Więcej o zasadach komentowania.

 
 
 

*