Weterani Pracy

Tytuł

Zaproszeni goście przed Domem Pamięci T. Baty

W dniu 15 maja 2010 roku w Chełmku odbyło się spotkanie Weteranów Pracy byłych P.Z.P.S. Chełmek. Wśród przybyłych osób nie zabrakło interesujących gości takich jak eurodeputowany prof. Adam Gierek, doc. dr Jerzy Siemianowicz –  dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach, Wydział Zamiejscowy w Tychach, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, senator Bogusław Mąsior, Mieczysław Barański – honorowy konsul Słowenii w Polsce, Kazimierz Sas – przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Krakowie, Jerzy Nachel – dyrektor TVP Katowice, Ryszard Wanat – przewodniczący Zarządu Województwa Małopolskiego O.P.Z.Z. „Konfederacja Pracy”, Bogdan Cuber – dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo Gimnazjalnych w Piotrowicach, przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Oświęcimiu, Mariusz Sajak – radny Rady Miejskiej w  Chełmku i wielu innych.

Tytuł

Zebrani goście podczas zwiedzania

Majowe spotkanie rozpoczęło się w Domu Pamięci Tomasza Baty w Chełmku, gdzie zebranych gości oprowadził po zbiorach dyrektor MOKSiR w Chełmku, Pan Waldemar Rudyk. Profesor Adam Gierek i docent doktor Jerzy Siemianowicz szybko rozpoczęli wspólną dyskusję na temat dwudziestowiecznych systemów zarządzania wprowadzonych przez czeskiego przedsiębiorcę  Tomasza Batę, które to systemy pozostają aktualne aż po dziś dzień. W dyskusję szybko włączyli się dawni przedstawiciele kierownictwa byłych zakładów przemysłowych z gminy Chełmek.

Tytuł

Goście z prof. A. Gierkiem na czele przeglądający zbiory

Tytuł

Wykład doc. dr Jerzego Siemianowicza

Po zwiedzeniu Domu Pamięci Tomasza Baty goście udali się na spotkanie z Weteranami Pracy. Podczas oficjalnej części gości przywitał główny organizator Henryk Fucz. Na wstępie uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych przedstawicieli kierownictwa byłych zakładów przemysłowych z gminy. Następnie podczas przemówienia otwierającego, Henryk Fucz zaprezentował historię przemysłu i gospodarki gminnej. Wspomniano zarówno lata powstania zakładów Baty w Chełmku, okres ich świetności i upadek. Nie zapomniano przedstawić również aktualnej sytuacji w strefie przemysłowej i okolicach, gdzie działa 150 zakładów, również z kapitałem zagranicznym zatrudniających kilkaset ludzi.

Tytuł

Wykład prof. Adama Gierka

Na zakończenie przedstawiono oficjalnego kandydata na Urząd Burmistrza, kandydatów do Rady Powiatowej i Miejskiej. Kandydatury zostały przyjęte długimi brawami. Po oficjalnym przywitaniu swoje wykłady wygłosili doc. dr Jerzy Siemianowicz i prof. Adam Gierek. Wykłady zostały wysłuchane z niezwykłą uwagą Po nich głos zabrali radny Sejmiku Wojewódzkiego Bogusław Mąsior i konsul Mieczysław Barański, który zaprosił zebranych na coroczny, czerwcowy piknik Pszczyński współorganizowany między innymi przez Konsulat Słowenii.

Po oficjalnych wystąpieniach zaczęła się interesująca, żywa dyskusja i pytania do gości. Zebrani wykorzystali w pełni obecność tak znamienitych nazwisk zasypując ich gradem pytań. W dyskusji z zebranymi brali udział również przedstawiciele obecnych największych pracodawców, tacy jak Tomasz Warzecha, prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Chełmku, Czesław Krawczyk, założyciel firmy „Krawczyk”, Mariusz Sajak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bobrku, Bogdan Cuber, Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych i inni.

Spotkanie należy uznać za wyjątkowo udane. Weterani Pracy z byłych zakładów przemysłowych w gminie Chełmek spotkali się po latach i powspominali okres świetności chełmeckich zakładów oraz ich udział w budowaniu najlepszego okresu chełmeckiego przemysłu. Skorzystali z obecności zaproszonych gości honorowych i mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami różnych środowisk na interesujące ich tematy związane zarówno z Chełmkiem, krajem jak i działalnością Unii Europejskiej. Nie zabrakło tematów związanych ze zbliżającymi się zagrożeniami gospodarczymi dla naszego kraju i możliwością wykorzystania potencjału Polski. Życzeniem gości było, aby takie spotkania stały się tradycją.

8 Comments on "Weterani Pracy"

 1. MarkoPolo | 17/05/2010 at 16:23 |

  Ja bym stawiał jednak na ten mosad. chociaż dla hamerykana to i CIA, NSA i brytyjskie MI6 wchodzą w grę.
  Ciekawe czy podsłuch na spotkaniu z profesorem Gierkiem miał. Wracając do tego spotkania, gdzie można było dostać wejściówki? To tylko na zaproszenia było?

 2. obserwator II | 17/05/2010 at 14:27 |

  Panie JM ,Pan duzo wiesz ;i jest to bardzo zastanawiajace .
  Ma Pan widać swoich ludzi tu i tam – pewnie u właścicieli blogów ,lub z wywiadu CIA lub Mosadu .
  Ale w to nie wierzę ,bo kto by się tam zajmował jakimś zgredem ,pionkiem ,ludim czy innym Nowakiem ,nie ta skala nie ten poziom .
  Ale nigdy nic nie wiadomo ,o zabiegu u Nowaka poinformował nas Pan jako pierwszy ; więc .
  Więc chyba dlatego tak ważne są dla Pana dane wrażliwe blogowiczów .

 3. Marek K. | 17/05/2010 at 13:22 |

  Dziękuję organizatorom za interesujące spotkanie po latach. Wspaniali goście.
  Marek

 4. jan matlak | 17/05/2010 at 12:18 |

  Jaka szkoda ,ze nie widze na zdjeciach Pana Zgreda , a bylem pewien ze tam byl.
  Ale pewnie napisze jak spotkanko wyszlo.

 5. Urs Ula | 17/05/2010 at 08:39 |

  Nareszcie fajni goście w Chełmku bo od wizyt tego Puchacza przy każdej okazji i nazywanie go „najważniejszym gościem” to już mi się niedobrze robiło

 6. jan matlak | 17/05/2010 at 04:48 |

  A gdzie sie podzial wpis Pana Adama ??????

  Wstretna cenzura juz powraca????

 7. Jaaaaaaa gierek jak prawdziwy

 8. No proszę, fajnie się dzieje w Chełmku. Chętnie bym posłuchał doc. Siemianowicza, łebski facet.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.