Witold Pilecki

Witold Pilecki

Witold Pilecki to postać niezwykła a jego obszerny raport (382 tysiące znaków, ponad 100 stron maszynopisu) to niezwykłe świadectwo bohaterskiej historii rotmistrza. Przedstawia on tam w formie raportu a jednocześnie opowiadania pełnego emocji okrucieństwo Auschwitz. „Więc mam opisać możliwie suche fakty, jak tego chcą moi koledzy. Mówiono: „Im bardziej pan się będzie trzymał samych faktów, podając je bez komentarzy, tym będzie to wartościowsze”. Spróbuję więc… lecz człowiek przecież nie był z drewna – już nie mówię z kamienia (chociaż wydawało się, że i kamień nieraz musiałby się spocić). Czasami więc, wśród podawanych faktów będę jednak wstawiał myśl, wyrażającą to co się czuło…” pisze na wstępie swojego raportu Pilecki.

Ten niezwykły dokument, 72 lata od powstania, ciągle nie jest dostępny dla globalnego odbiorcy. Ten dokument mówiący o zbrodniach nazistów i bohaterstwie polaków nie jest dostępny w wielu językach. Istnieje oczywiście kilka tłumaczeń (na angielski, niemiecki, francuski, włoski i czeski) lecz są to komercyjne tłumaczenia chronione prawami autorskimi.

Celowe wydaje się więc ponowne wykonanie tłumaczeń z licencją na swobodne wykorzystanie w języku angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim) oraz wykonanie tłumaczeń w języku hebrajskim (podstawowy język do przedstawiania bohaterskiej postawy rotmistrza mieszkańcom Izraela) a także w najpopularniejszych pozostałych językach świata (pod względem liczby ludności posługujących się tym językiem) tj. hiszpański, portugalski, rosyjski, arabski, chiński i japoński. Następnie, po zebraniu tych tłumaczeń w jednym miejscu na stronie witoldpilecki.info – publikacja nieodpłatna z prawami do swobodnego wykorzystywania treści na zasadach Creative Commons CC BY-NC-ND. (BY) Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru – skontaktuj się z nami. (NC) Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych. (ND) Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

Be the first to comment on "Witold Pilecki"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.