Słup kilometrażowy
Słup kilometrażowy

Przy jednej z alejek chełmeckiego „Parku Rodzinnego” pojawi się w środę niezwykły obiekt -„ słup kilometrażowy”. Pochodzi z dawnej „drogi żelaznej” biegnącej przez Chełmek z Wiednia do Krakowa. Usytuowany był przy nasypie kolejowym na skraju obecnego parku. Wskazywał, że odległość z tego miejsca do dworca w Wiedniu (Nordbahnhof) wynosi 356 km.

Pierwszy pociąg zatrzymał się na stacji Chełmek 3 marca 1856 roku i należał do towarzystwa akcyjnego C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda (k.k. Privilegirte Kaiser-Ferdinands-Nordbahn). Twórcą towarzystwa i inicjatorem budowy kolei był baron Salomon Rothschild. Zgodnie z ówczesną procedurą, by uzyskać koncesję, cesarz musiał udzielić przywileju. Tak oto patronem kolei stał się cesarz Ferdynand (barwna postać).

Pierwszy odcinek, z Wiednia do Deutsch-Wagram, otwarto w roku 1837. Docelowo miała połączyć stolicę cesarstwa z kopalniami soli w Wieliczce. Trasę z Oświęcimia do Trzebini wytyczono w bardzo trudnym bagiennym terenie, a budowa trwała siedem lat. Prace prowadzono kompleksowo – wznoszono nasypy, tory, przepusty, mosty, wiadukty i dworce.

Przez wiele lat słup spoczywał w ziemi na obrzeżach parku. O jego istnienie i znaczeniu poinformował MOKSiR Gerard Matyja, któremu wiedzę o obiekcie przekazał dziadek Józef Sworzeniowski. Długoletni pracownik galicyjskich i polskich kolei, często prowadził wnuka w to miejsce i opowiadał o oddalonym o 356 km pięknym Wiedniu.

Ekspozycja zrealizowana z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji przy wsparciu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chełmku.

Źródło: Facebook MOKSiR

By admin

2 thoughts on “356 km do Wiednia”
  1. dawniej słuzył jako stolik dla amatorów mocniejszych trunków…,myslę że to bardzo dobry pomysł…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *