Dzisiejszego dnia (21 grudnia 2011) w Chełmku pojawił się śnieg. Jak każdego roku nagła zima zaskoczyła miejskie służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg. Wszystkie drogi w godzinach wieczornych są białe, pokryte kilkucentymetrową warstwą śniegu. Wyjątek stanowi droga wojewódzka (ulica Krakowska i Piastowska) za którą odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Czy w grudniu śnieg może zaskoczyć służby w Chełmku?

Okazuje się, że tak. W drugiej połowie grudnia służby miejskie nadal nie były w gotowości. Wszystkie drogi gminne pokryte są śniegiem – nie o poranku, ale nawet kilkunastu godzinach niezbyt intensywnych opadów. Nie jest tu dopuszczalne tłumaczenie, jakie mieszkańcy Chełmka słyszą co roku „intensywność opadów nie pozwala na bieżące odśnieżanie”, gdyż intensywność opadów jest niewielka a śnieg pada od kilkunastu godzin z przerwami.

Jak to wróży przyszłemu utrzymywaniu dróg w Chełmku?

Źle. Zarówno sprzęt jak i środki służące utrzymaniu dróg, a co najważniejsze środki finansowe, są na odpowiednim poziomie. Jak zawsze zawiedli drogowcy i służby miejskie. W latach ubiegłych środki przeznaczone na walkę z zimą były na niskich poziomach. W tym roku nie są znacząco wyższe, ale biorąc pod uwagę fakt, że o tej porze w roku ubiegłym śnieg leżał już od pięciu tygodni, wydawałoby się, że w tym roku miejskie służby przystąpią do odśnieżania ze zdwojoną intensywnością.
Nic bardziej mylnego. Jak co roku służby utrzymywane z pieniędzy mieszkańców Chełmka nie stanęły na wysokości zadania i nie sprostały niewygórowanym oczekiwaniom mieszkańców Chełmka. Zastanawiać można, jak służby poradzą sobie z opadami wielkości kilkudziesięciu centymetrów, gdy oblały test przy kilkucentymetrowych opadach?