I zaczęły się upragnione przez dzieci wakacje. Policjanci, jak co roku podczas letniego wypoczynku, będą prowadzić akcje pod nazwą ”Bezpieczne wakacje 2012 ”. W jej ramach zaplanowaliśmy różnorodne działania prewencyjne, profilaktyczne, informacyjne i kontrolne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży oraz zapobieganie ewentualnym zagrożeniom. Akcja ta potrwa do 31 sierpnia br.

Na drogach pojawią się dodatkowe patrole, a pod szczególnym nadzorem znajdą się autobusy wiozące dzieci na wypoczynek. Oprócz badania stanu trzeźwości kierowców, sprawdzany będzie także stan techniczny pojazdów.

Rodziców i opiekunów dzieci wyruszających autokarami na letni wypoczynek, prosimy aby z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, zgłaszali wyjazd do Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Policji pod numery telefonów: 33 847 52 55, 33 847 52 52 lub do Oficera Dyżurnego 33 847 52 80. W pilnych przypadkach np. nietrzeźwość kierowcy , należy zgłosić pod numer alarmowy 997 lub 112 i kontrola zostanie przeprowadzona niezwłocznie.

Bezpieczne wakacje to nie tylko dojazd na miejsce wypoczynku, dlatego działania policji prowadzone będą również w zakresie prewencyjnym w całym powiecie i będą polegały m. na: kontrolowaniu rejonów akwenów wodnych, sprawdzaniu miejsc sprzedaży, sprawdzaniu miejsc gromadzenia się nieletnich, ale też sprawdzaniu tych miejsc, gdzie dzieci i młodzież spędzają wolny czas np. podwórka, place zabaw czy opuszczone budynki. Policjanci odwiedzą również placówki półkolonijne gdzie przeprowadzą zajęcia o tematyce bezpieczeństwa podczas wakacji, a także przy współpracy z wizytatorami z małopolskiego kuratorium oświaty i Sanepidem przeprowadzą kontrole obiektów, w których zorganizowane będą zajęcia dla dzieci.

Jako rodzice sami również możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci:

 • zapewnijcie dziecku maksimum opieki i zainteresowania np. półkolonie, zajęcia w domach kultury,
 • starajcie się wypełnić maksymalnie czas wolny dziecku,
 • sprawdźcie, czy miejsce jego zabawy jest bezpieczne,
 • nauczcie dziecko, aby nie brało żadnych przedmiotów i słodyczy od obcych,
 • zabrońcie mu otwierania drzwi pod nieobecność domowników,
 • zabrońcie oddalania się z nieznajomym, czy wsiadania do jego samochodu,
 • zawsze starajcie się wiedzieć, gdzie Wasza pociecha idzie, z kim i kiedy wróci,
 • nauczcie dziecko poruszania się po drodze pieszo czy rowerem,
 • zabrońcie mu chwalenia się innym, jakie wartościowe przedmioty posiada w domu,
 • dowiedzcie się z kim przebywa podczas zabawy poza domem /wypytajcie o koleżanki, kolegów – co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon/,
 • sprawdźcie także, czy organizatorzy wyjazdów kolonijnych są odpowiednio przygotowani /warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku/.

Pamiętajmy, że zabawa nad wodą lub w pobliżu ulicy może zakończyć się tragedią – wystarczy chwila nieuwagi. Wakacje nie zwalniają z poczucia odpowiedzialności, ostrożności i rozsądku.

Z naszej strony życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Małgorzata Jurecka
KPP Oświęcim