Przemsza przy kładce
Przemsza przy kładce

Aktualna sytuacja powodziowa i drogowa na godzinę 19.00 aktualizowana na bieżąco w godzinach późniejszych. Sytuacja powodziowa w powiecie oświęcimskim zaczyna się stabilizować. Poziom wód wciąż się obniża. Nie ma nowych podtopień.

Zamknięte są wciąż mosty Sole w Kętach Podlesiu, w Kobiernicach na drodze krajowej z Krakowa do Bielska-Białej, na Skawie w Grodzisku i na Wiśle w Górze na granicy województw małopolskiego i śląskiego. Nadal nieprzejezdne są drogi: Oświęcim-Bieruń, Bielany-Wilamowice, Oświęcim-Chełmek, Oświęcim-Dwory II-Przeciszów, Zator-Podolsze-Babice i wiele dróg lokalnych.

Próba odblokowania drogi w kierunku Chrzanowa w środę zakończyła się fiaskiem. Wielogodzinne pompowaniem wody pod wiaduktem kolejowym na ulicy Konopnickiej w Oświęcimiu obniżyła poziom wody zaledwie o centymetr.

– Aktualnie trwają prace zmierzające do uruchomienia pompowni przy wiadukcie na drodze nr 933 przy ulicy Konopnickiej – poinformowała w czwartek rano Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.

Przy wypompowywaniu wody na drodze 933 w stronę Krakowa (wiadukt pod torami ul. Konopnickiej) pracują dwie pompy sprowadzone z Wrocławia. Jedna wypompowuje 340 m sześc. na godzinę, druga 200 m sześć. na godzinę. Dwie dodatkowe pompy jadą już do Oświęcimia.

Z wodą w tym miejscu zmagają się służby Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wspólnie z służbami ratowniczymi. Wody jest tak dużo, że droga w tym miejscu będzie jeszcze nieprzejezdna przez co najmniej 3-4 dni, pod warunkiem, że nie spadną obfite deszcze.

Wiadukt w Broszkowicach przed Oświęcimiem. 19.05.2010 g. 20.00
Wiadukt w Broszkowicach przed Oświęcimiem. 19.05.2010 g. 20.00

Aktualna Informacja Komendy Powiatowej Policji:

Zamknięte mosty: na Sole w Kętach-Podlesiu DP (1820K), na Sole w Kobiernicach (DK 52), na Skawie w Grodzisku. O godzinie 15:20 otwarto dla samochodów osobowych i autobusów most na Wiśle w miejscowości Góra między Brzeszczami a Pszczyną (DW 933). Zamknięte są drogi: DK 44 Oświęcim – Bieruń, droga 1863K w Bielanach od strony Wilamowic (wyrwa w drodze na odcinku 100 metrów), droga DW 933 w Oświęcimiu (ul. Konopnickiej – zalany odcinek drogi pod wiaduktem kolejowym), droga DP 1895 K w rejonie śluzy na kanale w Dworach gmina Oświęcim, droga w miejscowości Las w gminie Przeciszów, droga DW 781 w Podolszu gmina Zator. Zamknięta dla ruchu samochodów ciężarowych jest droga DW 780 – most na Przemszy tylko dla samochodów osobowych.

Nieprzejezdne są ulice: ul. Kolonia w Wilczkowicach, ul.Olszyny, ul. Ptasznik, ul. Nawsie, ul. Jaźnik, ul. Trzciniec, ul. Janowiec w Jawiszowicach, ul. Drobniaka w Brzeszczach, ul. Rzeczna w Gorzowie, ul. Parkowa w Bobrku.

Zarząd Dróg Powiatowych w Oświęcimiu przekazuje następujące informacje w sprawie utrudnień w ruchu spowodowanych przez podtopienia dróg powiatowych. Drogi powiatowe nieprzejezdne:

 • DP 1870K, ul. Nosala w Przecieszynie,
 • DP 1868K, ul. Oświęcimska w Skidziniu
 • DP 1868K, ul. Wypoczynkowa w Skidziniu
 • DP 1869K, ul. Starowiejska w Wilczkowicach
 • DP 1872K, ul. Jaźnik w Jawiszowicach
 • DP 1863K, ul. Mostowa w Bielanach
 • DP 1895K, ul. Oświęcimska w Dworach
 • DP 1859K, ul. Kościelna w Malcu
 • DP 1805K, ul. Graniczna w Zatorze
 • DP 1879K, ul. Grunwaldzka w Babicach
 • DP 1820K, ul. Sobieskiego w Kętach (most na rzece Sole)
 • ul. Góry Południowe w Kętach

Kolej w porozumieniu z KWK Piast w Bieruniu uruchomiła specjalne kursy pociągów dla pracowników kopalni. Nie jest jednak możliwy przejazd tymi pociągami osób postronnych. Na dworzec w Oświęcimiu można się dostać objazdami albo zostawiając samochód w Broszkowicach przed wiaduktem i pokonując tory pieszo.

Poniżej fotorelacja ze stanu Przemszy na dzień 20.05.2010, godzina 11.30. Stan wody znacząco się obniżył. Szacuje się na około 30-40cm od godziny 18.00. Niestety niema w tym miejscu słupków pomiarowych do dokładniejszych obliczeń.

Przemsza - widok ze starego mostu na północ, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok ze starego mostu na północ, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok ze starego mostu na południe, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok ze starego mostu na południe, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok ze starego mostu na kładkę, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok ze starego mostu na kładkę, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok z kładki na południe, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok z kładki na południe, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok z kładki na północ, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok z kładki na północ, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok z kładki na ciągle zagrażające jej spływające konary, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok z kładki na ciągle zagrażające jej spływające konary, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok na kładkę od strony północnej, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok na kładkę od strony północnej, 20.05.2010, g. 11.30

Przemsza - widok na kładkę od strony południowej, 20.05.2010, g. 11.30
Przemsza - widok na kładkę od strony południowej, 20.05.2010, g. 11.30

Stary most. Po tysiącach osób dziennie odwiedzających stary most, pozostały wyłącznie informacje pisane kredą na asfalcie przez dzieci z "Ligii Obrony Ślimaków" - "Uwaga na ślimaka!"
Stary most. Po tysiącach osób dziennie odwiedzających stary most, pozostały wyłącznie informacje pisane kredą na asfalcie przez dzieci z "Ligii Obrony Ślimaków" - "Uwaga na ślimaka!"

W dniu wczorajszym, Chełmek.Info przeczytano 101.108 razy. Zrobiło to łącznie 48.101 osób (różnych numerów IP). Byliśmy również cytowani przez RMF FM w opisie sytuacji drogowej w powiecie oświęcimskim. Cieszy nas tak duże zaufanie czytelników. Dziękujemy.

By admin

12 thoughts on “Aktualna sytuacja 20.05 g.19.00”
 1. Nie dziwi mnie wcale, że tyle osób Was odwiedziło, Wasza strona jest jedną z niewielu na której się można dowiedź co się dzieje a nie jeźdźić i szukać przeprawy np. jak w moim przypadku dojazdu do racy z Jaworzna do Andrychowa (już 3 dzień wymuszonego urlopu).
  Pozdrawiam

 2. Dziękujemy. Okupione jest to ciężką pracą. Zespół pracował od poniedziałku od 8.00 rano do 03.00 rano dnia następnego. Po 2 godzinach snu o 05.00 już sprawdzali osobiście trasę do Oświęcimia w Broszkowicach, żeby o 6.00 był pełny, aktualny news dla czytelników wstających do pracy. Wczoraj byli na dyżurze od 5.00 do 23.30 wypijając setki redbulli i przejeżdżając setki kilometrów (470km w dwa dni po drogach gminnych). Czasami puszczały nerwy jak po nieprzespanych nocach w non-stop mokrych butach gdy różne instytucje nie grały fair, ale na rozliczanie i przepraszanie przyjdzie czas po tym jak woda ustąpi z gminy Chełmek. Planowany jest pełen raport z akcji z różnych źródeł. Miejmy nadzieję, że już niedługo. Teraz dziękujemy za słowa otuchy i motywacji.

 3. „CUD URATOWAŁ ŚLĄSK”
  Tak dzisiaj w polskim radiu skomentował bieżącą sytuację powodziową inż. Andrzej Siudy – dyrektor tamy na zbiorniku w Goczałkowicach. Jak mówił, kiedy zbiornik był wypełniony do granic możliwości – nagle, niespodziewanie przestał padać deszcz.
  A ja pytam, kiedy nasi inżynierowie, naukowcy, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludzi przestaną liczyć na cuda? Dlaczego w zbiornikach retencyjnych utrzymywane są tak małe rezerwy powodziowe? Dlaczego w normalnych warunkach utrzymuje się taki wysoki poziom wody w zbiornikach? Czy naprawdę tak ciężko przewidzieć, że co kilka, kilkanaście lat mogą nastąpić intensywniejsze opady?
  Gdyby zbiornik miał większą rezerwę powodziową, prawdopodobnie nie trzeba byłoby zrzucać takich mas wody na raz. Prawdopodobnie nie zalałoby Bierunia, Krakowa, Sandomierza i innych nadwiślańskich miast. Gdyby …, a na razie, póki w kwestiach bezpieczeństwa Polaków decydują ludzie wyłącznie liczący na cuda – od powietrza, głodu, ognia i …WODY Wybaw nas Panie.

 4. śWIETNA ROBOTA! Rzeczywiście, jest to najszybsze w okolicy i najbardziej rzetelne, źródło informacji-tym bardziej ciesz, że to malutki Chełmek ma TAKICH LUDZI! którym się poprostu CHCE – SERDECZNIE DZIęKUJę i życzę spokojnego odpoczynku po „gorących dniach”

 5. w którymś wpisie prosiłem urzędników MiG oraz samego Pana Burmistrza o zorganizowanie tu na tym forum lub innym informacj bieżącej o mozliwosciach przemieszczania sie w okilicy .
  I co i nic !! . Strona Chełmka jest tak nieczytelna ze choć by tam takie informacje były to odszukanie ich graniczy z cudem .
  Wart więc Panie Burmistrzu uruchomic tę drugą część załogi lub przynajmniej jednego z nich niech tu piszą ;co, gdzie ,kiedy i jak sięnp.dostac do Bielska lub Wadowic np. Takie informacje ma policja ,ale ?????? .
  Panie BURMISTRZu ,wzywamy ,zrób Pan ten drobny kroczek ,wału w Starym Mieście
  juz w tym roku Pan nie zbuduje .
  Zreszta w tej sprawie mam odrebne zdanie do niektórych ,którzy Pana w tej sprawie krytkują – te wały tam są zbędne !,w gorzowie i w Bobrku niezbedne i niech tak zostanie .
  Cieszy mnie postawa młodych z młynów ;tak powinni pomagac sobie Polacy ,bo dzis ty mi pomogłeś w obronie przed powodzia ,ja jutro tobie przed ogniem .
  Takie postawy choc rzadkie powinny być zwyczajem a nie szczególnym wypadkiem .
  Tak postepuje społeczeństwo obywatelskie !.
  Pozdrawiam !

 6. Chyba po powodzi – wracamy do codzienności. Gratulacje dla Chełmek.info – sprawdziliście się w trudnych chwilach, a teraz będzie trudniej – bo tylko sprzątanie i ew. jakieś tam marne newsy polityczno-gospodarcze – nuda……..

 7. Również przyłączam się do podziękowań dla chełmek.info, jedyna strona na której można było uzyskać rzetelne informacje jaki i czym dojechać. Strona gminna to po prostu porażka!!!!!! nie mówiąc o stronie powiatu, brak jakichkolwiek informacji w pierwszych dniach i godzinach tej straszliwej tragedii

 8. Dziękujcie strażakom z Chełmka i Gorzowa za swoje poświęcenie, oni w przeciwieństwie od np. zespołu chełmek info itp. nie zmrużyli oka od niedzieli od godziny 20 do środy mamy teraz 20:32

 9. Dziękuję za dotychczasowe informację i pytam czy z Libiąża przez Chełmek i Bieruń dojadę do Pszczyny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *