Bezpieczna droga do szkoły 2011
Bezpieczna droga do szkoły 2011

Przed nami początek roku szkolnego, w związku z tym przez dwa pierwsze tygodnie policjanci przeprowadzą nasilone działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem tej akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Już od połowy sierpnia policjanci sprawdzali drogi i ulice pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu technicznego znaków drogowych i przejść dla pieszych.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci funkcjonariusze monitorować będą tereny przy szkołach, w tym przejścia dla pieszych, będą dyscyplinować kierowców w aspekcie przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Działania te mają przypomnieć kierowcom, że w dużej mierze od nich zależy czy dziecko bezpiecznie dotrze do szkoły czy domu.

Trzecim etapem działań w ramach w/w akcji będzie przeprowadzenie prelekcji  dla uczniów klas I szkół podstawowych o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas tych zajęć dzieci otrzymają elementy odblaskowe oraz malowanki ufundowane przez samorządy lokalne.

Również sami jako rodzice możemy wiele zrobić aby nasze dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły. Możemy pokazać dziecku najbezpieczniejszą trasę do szkoły i sposób jej pokonania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przejście przez ulicę. Ponadto zawsze starajmy się dawać dobry przykład dziecku nie łamiąc przepisów drogowych. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania i plecaki wyposażmy w elementy odblaskowe.

Zwracamy się również z prośbą do kierowców aby byli bardziej uważni, a widząc dziecko przed przejściem dla pieszych, zatrzymując się umożliwili mu bezpieczne przejście przez ulicę.