Jak co roku przez dwa pierwsze tygodnie września policjanci przeprowadzą działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym dzieci i młodzieży rozpoczynających rok szkolny.

Pierwszy etap działań w ramach tej akcji zaczął się już w połowie sierpnia br., a w jego ramach policjanci sprawdzili stan i prawidłowość oznakowania dróg i przejść dla pieszych w pobliżu szkół.

Natomiast od 3 września codziennie policjanci w wyznaczonych godzinach pełnić będą służby w pobliżu szkół tak aby pomagać uczniom w bezpiecznym dotarciu do celu. Będą również kontrolować prędkość i przypominać kierowcom samochodów, iż w dużej mierze od nich zależy czy dziecko bezpiecznie dotrze do szkoły czy domu. Kierowca widząc dziecko przed przejściem dla pieszych powinien zatrzymać się i umożliwić mu bezpieczne przejście przez ulicę.

Trzecim etapem działań w ramach w/w akcji jest przeprowadzenie prelekcji dla wszystkich uczniów klas I szkół podstawowych o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sami jako rodzice również możemy wiele zrobić aby nasze dziecko czuło się bezpieczne na drodze. Przede wszystkim należy dziecku pokazać najbezpieczniejszą trasę do szkoły i sposób jej pokonania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przejście przez ulicę. Ponadto zawsze starajmy się dawać dobry przykład dziecku nie łamiąc przepisów drogowych. Ponadto aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci ubrania i plecaki wyposażmy w elementy odblaskowe.