Udało ci się z wyróżnieniem skończyć studia ekonomiczne, dostałeś 6 z przedsiębiorczości w liceum, stryjek zostawił spadek, którego wspaniałomyślnie nie roztrwonisz. A może po prostu masz dość słuchania czyichś poleceń, bądź też na drabinie kariery nie możesz dojść wiele wyżej, albo jesteś znudzony swoją pracą.

Postanawiasz otworzyć własny biznes. Pojawia się tylko jeden problem. Otóż brak ci pomysłu.

W jaką dziedzinę zainwestować aby zminimalizować ryzyko porażki? Aby być odpornym na kryzysy, hossy, bessy, korekty i skarbowych urzędników? Mozolnie budować jakąkolwiek formę biznesu tradycyjnego, czy też może… znaleźć biznes idealny?

Na pewno zaletą biznesu tradycyjnego jest to, że jest… tradycyjny. Mówiąc o biznesie tradycyjnym mam na myśli wszystkie te formy, w których potrzebny jest lokal, wyposażenie lokalu, personel, towar, specjalistyczne maszyny itp. Wymaga to często ogromnych nakładów początkowych, które zwracają się dopiero po kilku, kilkunastu latach. Cały kapitał startowy jest oczywiście przedmiotem ryzyka, gdyż w przypadku porażki tracimy go bezpowrotnie. Ryzyko to można nieznacznie zmniejszyć w przypadku franczyzy – gdzie startujemy pod znaną i ugruntowaną na rynku marką.

Bezpieczniejszą formą jest na pewno praca niezależnego przedstawiciela handlowego, najlepiej w sprzedaży bezpośredniej, czy też biznes wirtualny. Portale, wortale, sklepy internetowe wymagają niewielkich nakładów początkowych, często pierwszy klient nie tylko rekompensuje poniesione koszty ale generuje zysk. Ryzyko porażki w takim przypadku częściej wiąże się z utratą określonej ilości czasu, a nie gotówki. A w przypadku przedstawiciela handlowego ze spaleniem kilku litrów paliwa. Dzięki temu przedsiębiorcą może stać się każdy.

Wszelkie formy marketingu internetowego mogą być również doskonałym wsparciem dla biznesów tradycyjnych. Nawet mały wiejski sklepik, specjalizujący się w wyrobach regionalnych poprzez witrynę internetową przetłumaczoną na kilka języków może znaleźć klientów poza granicami kraju i zwiększyć sprzedaż o kilkaset procent.