Niezwykłego odkrycia w trakcie wakacyjnej podróży dokonał mieszkaniec Chełmka. Jan Polański napotkał w miejscowości Trybsz na Spiszu piękny żelazny most. Łącząca brzegi rzeki Białki budowla wydała mu się niezwykle znajoma. Do złudzenia przypominała stalową konstrukcję dawnego chełmeckiego mostu na Przemszy. Jako miłośnik lokalnej historii dobrze znał zachowaną tylko na archiwalnych fotografiach sylwetę. Po wnikliwym porównaniu zdjęć z Trybsza i Chełmka, nie było wątpliwości. Nasz most ma brata na Spiszu.

Przypomnijmy, że brzegi Przemszy połączył żelazny most zbudowany w 1927 roku przez Spółkę Akcyjną L. Zieleniewski z Krakowa. Po zaledwie dwunastu latach istnienia, został wysadzony przez wycofujących się polskie wojsko w dniu 3 września 1939 roku. Nim został zniszczony, umożliwił przeprawę i ewakuację tysięcy źołnierzy i cywilów przed wkraczającą na Śląsk niemiecką armią. Szczątki ogromnej konstrukcji do dziś spoczywają w korycie rzeki a wydobyte z nurtu metalowe fragmenty są cenną pamiątką.

Zachowane archiwalne fotografie i detale oglądać można w zbiorach Domu Pamięci Baty przy ul. Staicha w Chełmku oraz na stronie www.moksir.chelmek.pl. Oczywiście namawiamy Państwa do obejrzenia „brata”, zwiedzenia malowniczych okolic Trybsza i dalszych poszukiwań. Zapewne dane o ilości i rozmieszczeniu stalowych, bliźniaczych kolosów spoczywają w rozproszonych archiwach firmy.

Źródło: Kasztelania.pl za Waldemar Rudyk – MOKSiR Chełmek,