Stan chełmeckiej wody z kranu
Stan chełmeckiej wody z kranu

Od kilku tygodni w chełmeckich wodociągach płynie mętna woda. Przyczyny tego stanu należy szukać w pogarszających się parametrach wody w ujęciu Gamrot i wielkich ilościach chloru w miejskich wodociągach, który to chlor ma poprawiać mikrobiologiczne warunki wody w kranach. Krzysztof Tokarski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, przyznaje w rozmowie z Gazetą Krakowską, że parametry wody z ujęcia Gamrot w Dziećkowicach znów się pogorszyły.

Mieszkańcy boją się pić wodę, nawet przegotowaną. Jedni gotują wodę dwa razy, inni piją wodę butelkowaną. Woda jest jednak badana codziennie w specjalistycznym laboratorium w Bielsku-Białej. Dotychczasowe wyniki badań mikrobiologicznych nie wykazały obecności jakichkolwiek bakterii. To wszystko dzięki dużym stężeniom chloru w wodzie a problemy mocno chlorowanej wody mają inną naturę. Przy kontakcie z wrażliwą skórą mogą powstawać wysypki i alergie. Tak się niejednokrotnie dzieje w przypadku mieszkańców gminy Chełmek. Spożywanie nadmiernie chlorowanej wody może powodować także obniżenie odporności skóry na zakażenie grzybicami i drożdżami (chlor niszczy naturalną florę bakteryjną organizmu), podrażnienie, suchość i pękanie skóry a także sprzyja powstawaniu wielu rodzajów raka gdyż chlor jest związkiem wysoce rakotwórczym.

Jak podaje Gazeta Krakowska, jest szansa, że za dwa lata skończą się w Chełmku problemy z brudną wodą. Gmina szykuje się do budowy i modernizacji systemu wodociągowego. Do końca tego roku ma zostać opracowany projekt tej inwestycji. Początek prac zaplanowano na początek przyszłego roku, a zakończenie na czerwiec 2013 roku. Do tego czasu mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość i tolerować najdroższą i najbardziej brudną wodę.

By admin

11 thoughts on “Brudna woda – dostajemy wysypki.”
 1. Tak najłatwiej zwalić winę na Gamrot że niby brudna woda. Ciekawe że dopiero teraz jak już mamy taką wodę od roku, gmina i jej najmądrzejszy włodarz biorą się za modernizację wodociągów. Jak zwykle projekty, projekty, obietnice i ble ble pana Burmistrza a my musimy pić taką wodę. Ta woda jest bardzo niezdrowa i ma działanie chorobotwórcze. Chyba ktoś powinien beknąć za taki stan sprawy. Często pogorszenie stanu wody podaje się z opóźnieniem do wiadomości. Co robi rada miasta? Śpi ?

 2. przecież najbardziej pilną inwestycją w Chełmku była budowa fontanny..a może to woda z niej wraca do nas jako woda pitna…

 3. Najbardziej pilną inwestycją w Chełmku jest likwidacja kortów tenisowych i budowa na ich miejscu ratusza miejskiego by Pan Burmistrz mógł czuć się dobrze i patrzeć na lud z góry.

 4. Zgodnie z prawem chlor może być używany do oczyszczania wody przez krótki okres czasu np w wypadku nagłej awarii przedsiębiorstw wodociągowych jeśli taki stan utrzymuje się dłużej jest to niezgodne z prawem i zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu!!! Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się nagłośnienie sprawy w mediach. Znam osoby które są uczulone na chlor muszą sie włoczyc po dermatologach i wydawac swoje cięzko zarobione pieniądze bo pan burmistrz sobie fontanne wymyslił. Trzeba coś z tym zrobić…Jak ktos ma jakies pomysły to piszcie dlaczego za głupotę jednego człowieka mamy wszyscy płacić naszym zdrowiem albo nawet życiem…?

 5. podobno była oferta dla Chełmka na dostawe wody uzdatnianej z ujęcia gamrot dla Katowic.
  Czy to jest prawda ? i jezeli ; to Dlaczego z tej oferty zrezygnowano
  Chełmkowian ,czeka fala podwyżek po nowym roku -tez podobno , ,,,,bo kasa pusta ,a urząd i urzędnicy zyc muszą .Więc drzyjcie krajanie .

 6. Q-Te ceny to kradzież w biały dzień!!!
  c.k- pewnie zrezygnowali bo jakby podpisali umowę a tamci by przebadali dokładnie wodę to by zerwali umowę i obciążyli ich kosztami, a poza tym działają niezgodnie z prawem jeśli chodzi o ten chlor…

 7. Od czego są w gminie radni może by się zainteresowali tym co robi Burmistrz i jego wasale? Czy my mamy tylko płacić i pić świństwo nie wodę? Skandal. Może by się jakiś radny wypowiedział w tej sprawie chyba że nie potrafią co też możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *