Stan chełmeckiej wody z kranu
Stan chełmeckiej wody z kranu

Od kilku tygodni w chełmeckich wodociągach płynie mętna woda. Przyczyny tego stanu należy szukać w pogarszających się parametrach wody w ujęciu Gamrot i wielkich ilościach chloru w miejskich wodociągach, który to chlor ma poprawiać mikrobiologiczne warunki wody w kranach. Krzysztof Tokarski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, przyznaje w rozmowie z Gazetą Krakowską, że parametry wody z ujęcia Gamrot w Dziećkowicach znów się pogorszyły.

Mieszkańcy boją się pić wodę, nawet przegotowaną. Jedni gotują wodę dwa razy, inni piją wodę butelkowaną. Woda jest jednak badana codziennie w specjalistycznym laboratorium w Bielsku-Białej. Dotychczasowe wyniki badań mikrobiologicznych nie wykazały obecności jakichkolwiek bakterii. To wszystko dzięki dużym stężeniom chloru w wodzie a problemy mocno chlorowanej wody mają inną naturę. Przy kontakcie z wrażliwą skórą mogą powstawać wysypki i alergie. Tak się niejednokrotnie dzieje w przypadku mieszkańców gminy Chełmek. Spożywanie nadmiernie chlorowanej wody może powodować także obniżenie odporności skóry na zakażenie grzybicami i drożdżami (chlor niszczy naturalną florę bakteryjną organizmu), podrażnienie, suchość i pękanie skóry a także sprzyja powstawaniu wielu rodzajów raka gdyż chlor jest związkiem wysoce rakotwórczym.

Jak podaje Gazeta Krakowska, jest szansa, że za dwa lata skończą się w Chełmku problemy z brudną wodą. Gmina szykuje się do budowy i modernizacji systemu wodociągowego. Do końca tego roku ma zostać opracowany projekt tej inwestycji. Początek prac zaplanowano na początek przyszłego roku, a zakończenie na czerwiec 2013 roku. Do tego czasu mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość i tolerować najdroższą i najbardziej brudną wodę.