Chełmek znów na czele rankingo
Chełmek znów na czele rankingu. Fot. Gazeta Krakowska

Burmistrz Chełmka zarabia więcej niż starosta powiatowy. Polanka Wielka z kolei ma najtańszego samorządowca w powiecie. „Gazeta Krakowska” zajrzała do kieszeni lokalnych władz powiatu oświęcimskiego. O wysokości pensji naszych włodarzy decydują radni. Ci z kolei nie przejmują się kryzysem i chętnie sypią groszem.

Na przykład w Chełmku. Co miesiąc na konto burmistrza Andrzeja Saternusa trafia z pieniędzy podatnika dokładnie 12 100 zł. Można pozazdrościć. To spora suma. Tym bardziej, gdy porówna się ją z pensjami innych samorządowców. Saternus uważa, że jego pensja to nie problem dla gminy, której sytuacja finansowa jest – jego zdaniem – dobra.

– Dzięki pozyskanym środkom pozabudżetowym udało się zrealizować wiele ważnych zamierzeń inwestycyjnych. Budżet został wykonany w 109 procentach – zapewnia Saternus.

Chełmek na czele rankingu zarobków. Fot. Gazeta Krakowska
Chełmek na czele rankingu zarobków. Fot. Gazeta Krakowska

Mogłoby się wydawać, że bardziej opłaca się kierować całym powiatem oświęcimskim, a nie tylko jedną gminą. Nic bardziej mylnego. Józef Kała, starosta oświęcimski, zarabia 10 996 zł. Podobne wynagrodzenia otrzymują burmistrzowie innych miast powiatu oświęcimskiego. Roman Olejarz, burmistrz Kęt, zarabia 10 622 zł, Teresa Jankowska, burmistrz Brzeszcz 10 666 zł, a Zbigniew Biernat, burmistrz Zatora niewiele więcej, bo 10 920 zł. Z kolei Andrzej Bibrzycki, wójt gminy Oświęcim i Jerzy Mieszczak, wójt Osieka, otrzymują po 9 040 zł.  Nieco odstaje od nich Józef Klimczyk, wójt Przeciszowa, z pensją w wysokości 8 865 zł. Pensja Mariusza Figury, wójta Polanki Wielkiej, jest w tym towarzystwie najniższa – 7 302 zł.

– Przyznaję, że różnice w zarobkach naszych samorządowców dają mi do myślenia – mówi Figura.

Dodaje jednak, że jeśli funkcję, którą pełni, postrzega się w kategoriach misji, a nie tylko i wyłącznie jako źródło dochodów, to nie ma to aż takiego znaczenia. Według głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2 kwartale tego roku w Polsce wyniosło 3081, 48 złotych.

Źródło: Gazeta Krakowska