Przedszkolaki z chełmeckiej "jedynki"
Przedszkolaki z chełmeckiej "jedynki"

Święto gminy rozpoczęło się na sportowo, a finałem było zwycięstwo miejscowych piłkarzy nad rywalami z Malca, które dało nam awans do piątej ligi! W niedzielę ciąg dalszy zabawy i wyczekiwany przez wszystkich zespół Myslovitz.

– W Chełmku jeszcze nie grali. A w końcu to chłopaki z południa, z Mysłowic – mówił redakcji Przełomu, patrona medialnego  Stanisław Patyk z Chełmka. Zapewnia, że niedzielnego wieczoru będzie w parku miejskim, by wysłuchać koncertu. Przyjdzie z całą rodziną.

Zawody siatkówki plażowejDni Chełmka rozpoczęły zawody wędkarskie na chełmeckich stawach. Przyciągnęły tłumy miłośników moczenia kija. Dwie godziny później rozpoczął się Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego na chełmeckich kortach. Możliwe, że to już ostatni turniej przed ich wyburzeniem. Były też zawody siatkówki plażowej, koszykówki i piłki nożnej dla dzieci, i dorosłych na chełmeckim stadionie sportowym. Po południu na murawę wyszli oldboje z Chełmka i Jaworzna. Zwycięzcami tego pojedynku byli nasi niezawodni seniorzy.

Zawiedli się ci, którzy o 16.00 przyszli na stadion sportowy, by obejrzeć pokaz wyszkolenia oraz wyposażenia policji i wojska. Mundurowi nie dopisali. Doczekali ich jedynie najwytrwalsi, bo uzbrojone służby pojawiły się w mieście dopiero o 18.00. Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku informuje, że nie byli w stanie przyjechać wcześniej. Konkretnych powodów spóźnienia nie przedstawił. Mieszkańcy byli rozczarowani brakiem pokazu.

– Z roku na roku Dni Chełmka są coraz słabsze – ocenił. – Jedyną atrakcją soboty miał być pokaz wojska i policji. I nie przyjechali – dodał Stanisław Patyk.

Jednak i on, i wielu innych mieszkańców Chełmka mieli powody do radości wieczorem. Sprawili to piłkarze miejscowego klubu. Po pięknej walce pokonali Zgodę Malec 3-0 i tym samym zapewnili sobie awans do piątej ligi.

W niedzielę odwołano również zapowiadany pokaz modeli latających na miejscowym stadionie. Jak zawsze niezawodne okazały się jednak miejscowe zespoły śpiewacze z Chełmka, Bobrka i Gorzowa. Zadebiutowała również Młodzieżowa Kapela z Nowopola, tuż przed występami dzieci z miejscowych szkół. Dzieciaki kolorowymi strojami, pięknymi tańcami i śpiewem zabawiały tłumy zebrane w Parku Miejskim.

"Krakowiak" w wykonaniu przedszkolaków z chełmeckiej "jedynki" poderwał tłumy
"Krakowiak" w wykonaniu przedszkolaków z chełmeckiej "jedynki" poderwał tłumy

Na zakończenie imprezy wystąpiła Krzywa Alternatywna z trzema piosenkami i gwiazda wieczoru – grupa Myslovitz, która jak zawsze wykonała świetny koncert.
Grupa Myslovitz - gwiazda wieczoru Dni Chełmka 2010
Grupa Myslovitz - gwiazda wieczoru Dni Chełmka 2010

Nie obyło się również bez organizacyjnych wpadek. Przybyłych na święto miasta mieszkańców przywitały okaleczone przez organizatorów drzewa w Parku Rodzinnym. Kilkadziesiąt drzew zostało okaleczonych przybitymi tablicami rozgraniczającymi strefę imprezy masowej. Ciągłe apele kierowane ze wszystkich stron o nie przybijanie do drzew różnego rodzaju ogłoszeń i plakatów nie wpłynęły na postępowanie organizatorów. Widocznie świadomość ekologiczna i dbanie o własne otoczenie nie dotyczy przedstawicieli Chełmka, którzy nie rozumieją, że ogłoszenia, plakaty i tablicę do drzew można przywiązać bądź przykleić chwilowo na około taśmą i nie trzeba ich okaleczać.

Organizatorzy Dni Chełmka: Burmistrz Chełmka, Rada Miejska, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Współorganizatorzy: Szkoły Podstawowe, Gimnazja, Przedszkola Samorządowe, Powiatowy Zespół nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku, Ochotnicze Straże Pożarne, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Polski Związek Wędkarski – Koło Miejskie, Kluby Sportowe, Rady Sołeckie, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury.