Kopalnia Pieast zamierza wydobywać węgiel w gminie ChełmekKopalnia Piast zamierza nadal wydobywać węgiel. Dziesiątki jak nie setki domów, mogą lec w gruzach. Plany kopalni przerażają. Wielu z garstki tych, którzy o nich wiedzą jest wstrząśniętych. Taki tytuł przynosi środowy Przełom. Kopalnia po 2020 roku chce przejść pod Przemszą i wydobywać węgiel spod Gorzowa i dalej – Chełmka, a tu domów zabezpieczonych przed działaniami kopalni jak na lekarstwo. Większość ma już 50-60 lat. Były stawiane w czasach, kiedy nikt nawet nie przypuszczał, że kilkanaście kilometrów dalej powstanie kopalnia – czytamy dalej w artykule. Skutki działania kopalni mieszkańcy Chełmka odczuwają od dłuższego czasu, to efekt wydobycia w Chełmie Śląskim. Domy wciąż drżą. Nawet burmistrz Chełmka padł ofiarą działań kopalni – jego dom uległ uszkodzeniu, popękał. Nie dostał jednak od kopali żadnych środków na pokrycie szkód. Sprawę wniósł do sądu i też przegrał – to efekt przedstawianych przez kopalnię dowodów w postaci opracowań sejsmiczności. Naukowcy stwierdzają, że wstrząsy mogą zagrozić budynkom wyłącznie w okolicach ulicy Chrobrego i Śląskiej – dodał Mariusz Sajak, radny Chełmka z SLD. On jednak mieszkając z drugiej strony Chełmka, na Nowopolu odczuwa bardzo silne wstrząsy.

Za dekadę może być gorzej. Kopalnia planuje uruchomienie wydobycia od Chełmka po Gorzów. Grunt pod nad obszarem wydobycia może się osunąć do dwóch metrów. Saternus mówi stanowcze „nie” planom Kompanii Węglowej S.A.  Wcześniej oczekuje przyjęcia przez rząd odpowiednich przepisów nakazujących dokładną inwentaryzację terenów przed przystąpieniem do eksploatacji. Właściwe interpelacje są przygotowywane wspólnie z Radą Miejską. Do tego czasu, gmina nie wyda pozytywnej opinii, która jest niezbędna do rozpoczęcia wydobycia. Radny Mariusz Sajak, dodaje, że podpisuje się pod projektem obiema rękami.

By admin

3 thoughts on “Gorzów zadrży”
  1. Ja nie tylko rekoma – bo moja sciana poludniowo-zachodnia budynku na parterze –na calej
    dlugosci jest spekana. Doprowadzenie do zamontowania sesmografu na Nowopolu jest niezbedne–
    poniewaz to bedzie jeden z dowodow na udowodnienie przed Sadem winy Kopalni !!!

  2. Popieram burmistrza i jego załoge. Myśle, że prezesi kopalni mieszkają gdzieś na odludziu i ich to nie dotyczy. Choć mam nowy dom w tej okolicy i był przygotowany projekt zgodnie z warunkami jakie panują w dzisiejszych czasach to przy topnięciach i wstrzącach jakie odczuwa moja rodzina ,ja i cała kraina Chełmek Gorzów i Bobrek są nieporówynywalne do tego co może się stać jak Kopalnia zacznie wydobycie w nowej strefie. Trzeba się buntować przed takimi. Zdrugiej jednak strony węgiel to paliwo które nas ogrzewa.Co zrobimy jak go zabraknie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *