Jazda po Chełmku to drogi przywilej
Jazda po Chełmku to drogi przywilej

Wiosenna aura i nagłe ocieplenie odkryły ponownie fatalny stan chełmeckich ulic. Zanim drogowcy uporają się z naprawami (a środki na naprawę w roku 2011 są o 1/3 niższe niż skandalicznie niskie przeznaczone na ten cel w 2010 roku) z naszych portfeli ubędzie sporo pieniędzy na bieżące naprawy układu jezdnego, dodatkowe zużycie opon oraz paliwo. Kierowcy jeszcze długo będą więc musieli jeździć slalomem po wyrwach.  Jazda przypomina rosyjską ruletkę, a stawką w niej jest żywot kół, opon, zawieszenia i zużycie paliwa naszych samochodów. Sprawdzamy, ile kosztują naprawy części, które najłatwiej uszkodzić na dziurawej nawierzchni i ogólne koszty ponoszone przez mieszkańców Chełmka przez doprowadzenie chełmeckich dróg do tak skandalicznego stanu.

Przy naszych wyliczeniach wzięliśmy pod uwagę najtańsze dostępne na rynku ceny części w samochodach średniej-niższej klasie na tańszych kołach (tańsze opony) 16 cali przy zaniżonym założeniu że wyłącznie 25% mieszkańców Chełmka jeździ własnym autem (4000 samochodów) a miesięcznie robi trasę wyłącznie po Chełmku, tak zwaną „wokół komina” w zaniżonej wysokości 5000km rocznie przy średnim spalaniu 8 litrów benzyny na 100km.

Opony
Pierwszym elementem, który zużywa się bardzo szybko na dziurawej nawierzchni są opony. Przyjmuje się, że na dziurawej drodze opony zużywają się o 35% (źródło: portaloponiarski.pl) szybciej niż podczas jazdy po normalnej, nie dziurawej drodze. Zakładamy więc, że przy tak niskim przebiegu auta, opony należy wymienić raz na pięć lat przy jeździe po normalnych drogach. Koszt opon i wymiany ponoszonych raz na pięć lat to (4×230,00zł) czyli 920,00zł na 5 lat co daje koszt roczny w wysokości 184,00zł. Biorąc pod uwagę, że opony w Chełmku zużywają się 35% szybciej, dodatkowy roczny koszt opon fundowany przez zarząd dróg to 64,40zł.

Zawieszenie
Przy większych dziurach może dojść do poważniejszych uszkodzeń. Najczęściej możemy wygiąć drążki kierownicze lub wahacz. Poniesiemy w tym przypadku koszty zakupu części (około 110,00zł), robocizny (50,00zł) oraz ustawienia geometrii kół (dodatkowe 50,00zł). Koszt naprawy to w sumie 210,00zł, który to koszt poniesiemy raz na trzy lata czyli na dziurach rocznie tracimy na zawieszeniu 70,00zł.

Amortyzatory
Przyjmuje się, że amortyzatory w samochodzie powinny przejechać 80000km bez utraty sprawności poniżej progu 25% kiedy muszą być wymienione. Przy naszym założeniu przebiegu 5000km rocznie daje to bardzo długi okres 16 lat. Koszt wymiany amortyzatorów sięga 2.000,00 zł za komplet z wymianą więc w przeliczeniu rocznym jest to tylko 125,00 zł. Automoto podaje jednak, że przy jeździe dziurawymi drogami amortyzatory zużywają się 60% szybciej czyli przy naszych chełmeckich wyliczeniach należy je wymieniać co 7 lat. Koszt wymiany w przeliczeniu na rok wzrośnie do 285,70zł czyli przez dziurawe drogi na amortyzatory wydamy więcej w skali roku o 160,70zł.

Paliwo
Przy jeździe dziurawymi drogami zużycie paliwa wzrasta o 12% (dane automoto). Przyjęliśmy na wstępie, że nasz statystyczny mieszkaniec jeździ wyłącznie wokół komina 5000km rocznie spalając 8L/100km. Cenę benzyny mamy w Chełmku po 4,90zł czyli statystyczny chełmecki kierowca rocznie wlewa do baku 1.960,00zł. Przez dziury zużycie paliwa wzrasta o 12% czyli statystyczny mieszkaniec Chełmka wlewa do baku rocznie więcej o 235,20zł 

Podsumowując wyłącznie te trzy podstawowe elementy, koszty dodatkowe, jakie ponosimy w związku z jazdą po zafundowanych nam fatalnych nawierzchniach, biorąc pod uwagę bardzo ostrożne założenia to 530,300zł rocznie. Wracając do postawionego założenia o 4000 jeżdżących w Chełmku samochodów daje nam to łączną kwotę 2.121.200,00zł jaką dodatkowo wydają wszyscy chełmeccy kierowcy dzięki doprowadzeniu ulic w Chełmku do obecnego stanu. Porównajmy tą liczbę z kwotą zapisaną w budżecie na bieżące utrzymanie dróg gminnych: 200.000,00zł – stanowi tylko 9,4% tego co mieszkańcy tracą przez taki fatalny stan dróg.

Przypomnijmy również o konkursie na „miss dziurawych ulic” – zobacz – rozstrzygnięcie już w poniedziałek, nadal można nadsyłać zdjęcia.

By admin

9 thoughts on “Ile kosztuje jazda dziurami?”
 1. wczoraj obserwowałem akcje prewencyjna policji drogowej ,
  obok komendy w Chełmku ,chyba !! polowano!! na tych co nie
  zapinaja pasów – dobre ?? -wielkie przestepstwo ?? he he.
  A moze by tak stróże prawa zajeli się odpowiedzialnymi
  za stan dróg i wywlekli ich z ciepłych pieleszy .
  Jest juz kilaknaście dni słonecznych a naprawy
  dróg i ekipy w lesie —- pewnie przetargi !!!!! .
  Jak zaczna naprawiac to spadna deszcze i będą wlewać asfalt
  w kałuże wody -to jest polski wynalazek is posób na jakość dróg .
  Powinien być opatentowany .

 2. Gdzieś czytałem przed chwilą jak burmistrz kieruje do Prokuratury w Oświęcimiu zawiadomienie o zagrożeniu życia, zdrowia i mienia mieszkańców na Kompanię Węglową.
  Zastanawiam się, czy nie można złożyć takiego zawiadomienia na samego burmistrza i radę miejską. Jeśli przy tych ostrożnych założeniach wydajemy ponad dwie bańki na dodatkowe naprawy (sam miesiąc temu odebrałem vectrę z remontu zawieszenia – 2800 złotych) a jeżdżę jak to napisali wokół komina. O zagrożeniu życia przy jeździe po takich dziurach chyba wspominać nie trzeba. Nie wspomnę również o zaniedbywaniu obowiązków jako zarządcy dróg.
  Skandal co się dzieje i już za niedługo całą tą radę z burmistrzem wywiozą na taczkach.

 3. Zrób to p.Micky. Postaraj się ,żeby ich wywieziono na taczkach. Wtedy Ty , tak mądry zasiądziesz na laurach. Porządzisz trochę. Zobaczysz jak to smakuje. Pojeżdzij po Polsce. Wszędzie jeden i ten sam problem. Popatrz , zastanów się i pisz. Latanie dziur zawsze na wiosne. 2 dni ciepla? Nie filozofuj, działaj. Powodzenia. A apropo jazdy. Jak jeżdzisz ,że nie widzisz dziury. Tyle jeżdżę i nie mam uszkodzonego zawieszenia. Patrz na oczy bracie.Dobrze radzę.

 4. Kaja, co Ty piszesz. Przejedź sobie ulicą Jagiellońska, Chrobrego, Oświęcimską i nie wpadnij w dziurę. NIEWYKONALNE. Ja odebrałem auto w piątek z naprawy. 3 tygodnie temu wpadłem kołem w dziurę na zakręcie jak się skręca z Chrobrego w Mieszka I. Audi A2 2002. Uszkodzone wspomaganie a konkretnie kolumna kierownicy do wymiany. Koszt 2000 z przesyłką (tydzień polowałem na allegro) + 400 zł naprawa łącznie z prostowaniem felgi.
  A dodam, że te dziury co są na fotce, te z Chrobrego nie są po tej zimie bo one są już od 2 lat – wypadły w zimę 2008/09 roku. Oświęcimska dziurawa od roku. Nowopole dziurawe od chyba 10 lat. Jagiellońska też gdzieś tyle i wiele wiele innych więc nie pisz Kaja, że dopiero 2 dni ciepła było i brakło czasu na naprawę.
  Może zrobimy tu wyliczanke, kto ile wydał na naprawy samochodów uszkodzonych w Chełmku? Kto się przyłączy? Pokażmy się mieszkańcy!

 5. u mnie skromniej bylo. w corsie do wymiany gumy z przodu za 200zł z robotą bo po zimie nie chciała przeglądu przejść

 6. U mnie amortyzator do wymiany po 8000km jazdy wokół komina jak to napisano czyli jakieś 10 razy szybciej niż normalnie. Koszt wymiany kompletu to 600zł z wymianą. Tyle w temacie.

 7. Ok. Oświęcimską jeżdżę codziennie. Pozostałymi nie tak często . Poprostu trzeba uważać. Dziury są i miejmy nadzieję ,że ruszy łatanie dziur. Z Mickiewicza i Słowackiego grubsza sprawa. Zgadzam się ,że jest taki stan dróg. Ale taki problem jest wszędzie. Zyczę sobie i Wam panowie poprawy tej sytuacji.

 8. Wytłumaczcie mi jak to jest Oświęcimska w Gorzowie połatana a w Chełmku dziurawa w najlepsze. Skąd mamy burmistrza? Hehhhhhheeeeeee Chełmkowianie ? Tak trzymać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *