Ranking Jakości Życia naukowców UJ
Ranking Jakości Życia naukowców UJ

Niepołomice – tu według naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego najlepiej się żyje w Małopolsce. Eksperci nie polecają natomiast Grybowa i Ryglic. To miasta, które w zestawieniu zajęły ostatnie miejsca. Badacze z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej oraz Instytutu Spraw Publicznych UJ przygotowali raport na temat warunków życia w regionie, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Wzięli pod lupę 57 małopolskich miast. Niepołomice są liderem rankingu. Chełmek znajduje się w ogonie stawki.

Naukowcy sprawdzili stan środowiska – na przykład ile metrów kwadratowych parku przypada na jednego mieszkańca i jaki procent ludności jest obsługiwany przez oczyszczalnię ścieków. Naukowcy ocenili również stan mieszkalnictwa w miastach, czyli ile mieszkań przypada na 1 tys. mieszkańców, ile wynosi przeciętnie powierzchnia mieszkania i ile mieszkań ma łazienkę, toaletę oraz centralne ogrzewanie. W rankingu brane było pod uwagę też m.in. to, jaki procent mieszkańców korzysta z gazu, ile aptek przypada na 10 tys. mieszkańców, ile jest miejsc w przedszkolach na 1 tys. dzieci w wieku od trzech do sześciu lat i ile wynoszą wydatki na kulturę w przeliczeniu na mieszkańca. Przyjrzeli się komunikacji i infrastrukturze. Badania obejmowały więc kompleksowo całą bazę potrzebną do dobrego życia. Gdy naukowcy zsumowali wszystkie te wskaźniki, okazało się, że najlepsze warunki do życia są w podkrakowskich Niepołomicach.

Liderem rankingu są Niepołomice. Zaraz za nimi Kraków, Zakliczyn, Krynica-Zdrój i Myślenice. Chełmek otwiera ogon stawki na 32 miejscu. Wśród okolicznych miast wyprzedziły nas Brzeszcze (8 pozycja), Oświęcim (15 pozycja), Zator (16 pozycja), Chrzanów (18 pozycja), Kęty (20 pozycja) a nawet Libiąż (28 pozycja). Za nami w rankingu nie ma żadnego innego miasta z powiatu oświęcimskiego.

Na podstawie rankingu z Gazety Krakowskiej