Joga Śmiechu - terapia śmiechem
Joga Śmiechu – terapia śmiechem

Joga śmiechu trafiła do nas z Indii. Wymyślił ją lekarz z Bombaju, dr Kataria, nazwany przez London Times „Guru chichotania”. O sobie mówi: Jestem najzdrowszą i najszczęśliwszą osobą na świecie, ponieważ jestem członkiem klubu śmiechu.

Pod terminem Joga Śmiechu kryje się seria ćwiczeń łączących śmiech z prawidłowym oddychaniem. Dr Kataria na podstawie swoich badań odkrył, że wymuszony śmiech ma takie same właściwości i korzyści jak naturalny, czyli: nasz mózg zostaje dotleniony, krew krąży szybciej; wzrasta endorfina, czyli hormon szczęścia; maleje kortyzol, hormon odpowiedzialny za stres; śmiech to gimnastyka przepony, mięśni pleców, brzucha i twarzy; masaż tętnicy szyjnej, serca, śledziony i wątroby; śmiech koi zszargane nerwy, łagodzi lub osłabia ból; zaraża optymizmem; podczas śmiania się, wzrasta również nasza kreatywność;

Poza tym, śmiech jest pewnego rodzaju balsamem społecznym, ponieważ podczas wspólnych wybuchów radości i wygłupów, zanika nasza względna nieśmiałość, strach, hamulce. Ludzie podczas zbiorowych salw śmiechu czują wzajemną bliskość, otwartość, akceptację. Jest im po prostu dobrze. I o to też chodzi w Jodze Śmiechu, w tej terapii – śmiać się i czuć fantastycznie.

Ciekawostka: Dorośli śmieją się ok. 15 razy dziennie, tymczasem dzieci.. 400 razy dziennie!!

Źródło: Terapia Śmiechem

Terapia Śmiechem