Programistka i projektantka stron internetowych

Pracodawcy z branży IT poszukując pracowników do swoich firm coraz chętniej zatrudniają kobiety. Programowanie nie ogranicza się do pracy przed monitorem. Programista to zawód pełen wyzwań wymagających dobrze rozwiniętych kompetencji interpersonalnych, dlatego kobiety świetnie sprawdzają się w tym zawodzie. Niestety nadal zbyt mało kobiet decyduje się na pracę w branży. Pomimo tego, że uczelnie wyższe prowadząc kampanie rekrutacyjne coraz częściej kierują je bezpośrednio do kobiet i pomimo coraz większej ilości studentek na kierunkach związanych z informatyką, to w przedsiębiorstwach branży IT nadal brakuje pań. Obecność pań w zespole zdominowanym przez mężczyzn może pozytywnie wpływa

na efektywność pracy. Kobiety są świetnie zorganizowane i posiadają wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. W zespołach mieszanych jest również lepsza atmosfera.

Zapominamy o tym, że to kobiety były pierwszymi na świecie programistkami. Dawniej obsługa i programowanie komputera było doskonałym zawodem dla inteligentnej kobiety. Programowanie było postrzegane jak planowanie obiadu, kiedy to należy poukładać wszystko tak, by było gotowe, wtedy, gdy będzie potrzebne. Pierwszy komputer na świecie ENIAC był obsługiwany przez „ENIAC Girls”. Właśnie kobiety zajmowały się jego programowaniem. Zatrudniano je, gdyż programowanie utożsamiane było z zajęciem niewymagającym wysokich kwalifikacji. Uważano, że jest to „czynność” podobna do pisania na maszynie czy wypełniania formularzy.

Zmiany nastąpiły po tym jak kadra zarządzająca firmami i uczelniami uznała, że komputery nie będą działały bez programów, a samo programowanie jest trudne. Wtedy rozpoczął się proces szkolenia mężczyzn-programistów. Od lat 60-tych zawód programisty został zdominowany przez mężczyzn. Wykonywanie zawodu informatyka przynosiło dochody i oznaczało prestiż. Kobiety stopniowo wyłączano z branży. Czy nadal powinny na to pozwalać?

Sukces przedsiębiorstwa to nie efekt pracy jednostki tylko zespołu. Nawet geniusz, jeśli nie opanuje podstaw marketingu, zarządzania, planowania itp., nie będzie mógł sprzedać swojego pomysłu. Kobiety, jak twierdzą psychologowie, posiadają silnie rozwinięte umiejętności nawiązywania współpracy oraz harmonijnych relacji zawodowych. Najprawdopodobniej więc, kobieta – informatyk zdziała o wiele więcej niż mężczyzna.

We wrześniu w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu rozpocznie się trzymiesięczny ostatni w tym roku kurs „Zaawansowane tworzenie stron WWW z zastosowaniem styli, PHP i MysQL”. Organizatorem kursu jest Towarzystwo Salezjańskie. Cena wynosi tylko 143zł.

Zgłoszenia przyjmowane są od 01 sierpnia do 13 września w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, ul. Jagiełły 10, 32-600 Oświęcim.

Tel. 664 337 651, e-mail: salezjanie.projekty@gmail.com

plakat_oswiecim_unia2

ue

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek – najlepsza inwestycja