Policja zatrzymała kolejną pijaną matkę. Czy to nadal niewielki odsetek czy już patologiczna liczba?

Szanowni Państwo!

Pomysłowość i determinacja oszustów w wyłudzaniu pieniędzy jest wprost nieograniczona. W poprzednim moim komunikacie ostrzegałem Państwa przed oszustami działającymi metodą na tzw. „wnuczka”. Tym razem chciałbym Was ostrzec przed oszustwami internetowymi. Od pewnego czasu policjanci w całym kraju otrzymują szereg zgłoszeń od osób, które padły ofiarą nowych typów przestępstw.
Oszukane osoby otrzymują na adresy mailowe rzekome propozycje otrzymania korzystnych niskooprocentowanych kredytów. Informacja wygląda dość wiarygodnie dla osoby mało krytycznej. Wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia określonej kwoty pieniężnej , zwykle jest to niemała kwota. Cała korespondencja między rzekomym bankiem a „klientem” wygląda bardzo prawdziwie. Nazwy i logo banków są bardzo podobne do tych istniejących na rynku. Wszystko jest jednak oszustwem i wpłacone pieniądze na wskazane konto są praktycznie nie do odzyskania.
Kolejna sposób na wyłudzenie pieniędzy związany jest z otrzymywaniem korespondencji od rzekomych uchodźców z państw afrykańskich i innych. Osoby te w zamian za pomoc finansową potrzebną dla uzyskania spadku obiecują zrzec się jego znacznej części na rzecz osoby, którą proszą o pomoc. Oczywiści wszystko jest mistyfikacją. Pomysłowość sprawców mająca na celu uprawdopodobnienie zdarzenia są nieograniczone, więc legend, którymi posługują się oszuści może być nieskończenie wiele.
Proszę o zachowanie krytycznego podejścia przy ocenie tego typu sytuacji. Mało prawdopodobne jest bowiem, by ktoś nieznany, nagle proponował nam uzyskanie korzyści majątkowej nieproporcjonalnej do poniesionych przez nasz kosztów.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, pragnę zwrócić Państwa uwagę na rosnące w tym czasie zagrożenia. Przypominam zatem o zachowywaniu ostrożności w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach autobusowych, dworcach i placówkach handlowych. W tym czasie bowiem, sprawcy kradzieży kieszonkowych zwiększają swoją aktywność. Nie należy zatem portfeli i dokumentów nosić w łatwo dostępnych częściach garderoby. Panie winny zwracać uwagę na torebki. Proszę również o krytyczne podejście do osób handlujących różnego rodzaju asortymentem po okazyjnych cenach, zwłaszcza do tych, które zjawiają się w domach. Często zdarza się, że to tylko pretekst, by wejść do mieszkania i je okraść. Zwracam również państwa uwagę na kradzieże z włamaniem do samochodów. Z doświadczenia wynika, że włamania do samochodów zdarzają się wtedy, gdy jakiś przedmiot typu – torba, reklamówka, odzież pozostawione są w aucie na widocznym miejscu. Tak więc bezwzględnie należy te przedmioty zabierać z samochodu. Jeśli możliwe jest wyciągnięcie z samochodu radia – tez należy to uczynić. Proszę również pamiętać, że prowadzenie pojazdu mechanicznego lub niemechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Prowadząc pod wpływem alkoholu, nie tylko siebie narażamy na odpowiedzialność karną, ale stanowimy zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Korzystając z okazji w swoim imieniu i podległych mi policjantów życzę Państwu spokojnych, radosnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.

Komendant Komisariatu Policji w Chełmku
podinsp. Piotr Grabowski