Strajk Lekarzy w ChełmkuPortal oświęcimskie24 przytacza problem lekarskich honorariów w Chełmku.  Lekarze pracujący w ośrodku zdrowia w Chełmku do strajku mieli przystąpić w czwartek (tj. 26 kwietnia). Po negocjacjach z dyrekcją ośrodka, akcję protestacyjną przełożono na piątek. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, już w poniedziałek pacjenci mogą zastać zamknięte gabinety lekarskie. Przedmiotem sporu są jak zawsze pieniądze. Już od dwóch lat lekarze z całej Polski walczą o podwyżki. Żądają 1,75 średniej pensji krajowej dla lekarza stażysty, dwukrotnej średniej krajowej dla lekarza bez specjalizacji, 2,5 krotnej średniej krajowej dla lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji oraz trzech średnich krajowych dla specjalistów.

Pomimo, iż medycy z chełmeckiego ośrodka zdrowia zarabiają najwięcej spośród lekarzy w naszym powiecie (ok. 9 tys. zł brutto- stawka lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), żądają podwyżek. Chcą aby ich zarobki wynosiły trzy średnie pensje krajowe. Oznaczałoby to, iż lekarze z Chełmka zarabialiby wraz z należnymi dodatkami, premiami czy pieniędzmi na dyżury i ryczałtem samochodowym 20 tys. zł brutto miesięcznie. Zdaniem wiceburmistrza Chełmka wymagania lekarzy nie są do zaakceptowania. Gdyby spełnić te oczekiwania, zakład musiałby zadłużyć się na kwotę 300 tys. złotych. Na takie pieniądze chełmeckiego zakładu nie stać.

Problem ten trzeba rozwiązać i to szybko. Aby to zrobić potrzebna jest dobra wola i chęć do rozmowy. Negocjacje dyrekcji chełmeckiej placówki z oświęcimskim oddziałem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy toczą się już długie miesiące. Dyrektor ośrodka zdrowia Jolanta Polak jest jednak pesymistką. Jej zdaniem konflikt można zażegnać, ale jedynie na krótką metę. Za kilka miesięcy sytuacja może się znów powtórzyć. Niezadowolenie lekarzy będzie trwało do momentu, gdy nie otrzymają trzech średnich krajowych, czyli ponad 3 tysiące brutto.

Oświęcimskie 24, 27.03.2009 06:55