Joanna Podolak, szefowa ośrodka zdrowia tłumaczy sytuację
Joanna Podolak, szefowa ośrodka zdrowia tłumaczy sytuację

Ośrodek zdrowia nie dostał grosza od Narodowego Funduszu Zdrowia na siedem poradni specjalistycznych. Miejscowy samorząd zaprotestował. Jeśli nic nie wskóra, na drzwiach zakładu może zawisnąć kłódka. Groźba zamknięcia jest bardzo realna. Do późnej środowej nocy trwały negocjacje szefostwa Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmku z przedstawicielami NFZ. Na poradnie reumatologiczną, poradnię endokrynologiczną, poradnię diabetologiczną, poradnię ortopedyczną, poradnię dermatologiczną, poradnię urologiczną i poradnię chirurgiczną nie ma pieniędzy.

– To 400 tysięcy złotych. Od stycznia wszystkie będziemy musieli zamknąć, a lekarzy i pielęgniarki zwolnić. Licząc trzymiesięczne wypłaty i odprawy, to poważny cios dla zakładu – ocenia Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka. Jest przekonany, że oznacza to likwidację ośrodka. Nie wie też, gdzie mieszkańcy gminy będą mogli szukać opieki specjalistów, bo powiatowemu szpitalowi w Oświęcimiu NFZ obciął o połowę kontrakt na poradnie.

W środę po południu radni Chełmka podjęli rezolucję, w które zaprotestowali przeciw cięciom. Zwrócili się też o pomoc do ministra zdrowia, szefostwa NFZ, władz województwa i administracji rządowej oraz parlamentarzystów.

Za: Przełom

By admin

29 thoughts on “Koniec przychodni”
 1. Niestety podejmując rezolucję nie rozwiąże się problemu. A to z pewnością najważniejsza teraz kwestia do rozwiązania. Może Pan Marek Sowa, nowy Marszałek Województwa, który z uśmiechem przez kilkanaście dni spoglądał na nas z bilboardu, odwdzięczy się za głosy, które uzyskał od mieszkańców Chełmka i pomoże rozwiązać problem? Problem rzecz jasna nie ten, jak wypłacić odprawy zwalnianemu personelowi, ale jak nie pozabawić mieszkańców specjalistycznej opieki lekarskiej, szczególnie tych których nie stać na kosultacje w odległych prywatnych gabinetach. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, to pierwszy i bardzo poważny sprawdzian dla nowych-starych władz. Mieskańcom miasta życzę pozytywnego rozstrzygnięcia.

 2. No to teraz nasz NFZ pokazuje jak liczy się z ludźmi, Teraz niech nasza samorządowa władza pokaże, że dobrze wybraliśmy,
  i że nie będziemy musieli po prywatnych klinikach jeździć.
  Oby wam się udało, tylko tego wam można w tej sprawie życzyć.

 3. Oj internauci !!!! – przeciez można sprzedać byłe przedszkole – oczywiście jak najtaniej i tam mogłaby powstać prywatna lecznica – ale już za kase – drodzy chełmkowianie :)))))

 4. Pamiętacie hasło PO „by żyło się lepiej”?
  nie unikną odpowiedzialności – to oni rządzą. Po nowym roku podwyżka cen żywności, paliwa (wyższy VAT), obniżka zasiłku pogrzebowego (nawet na zmarłych oszczędzają). A gawiedź głosuje

 5. Witam!
  Może ktoś zaznajomiony bardziej z realiami wytłumaczy mi dlaczego zlikwidowanie poradni specjalistycznych wiąże się z zamknięciem przychodni?
  Przychodnia to nie tylko poradnie specjalistyczne.
  Po drugie.
  Czy inne poradnie specjalistyczne (Oświęcim, Libiąż, Chrzanów) są gotowe i mają w kontrakcie z NFZ możliwość leczenia pacjentów z Chełmka?
  Czy po raz kolejny NFZ zabrało z jednego miejsca, żeby nie dać w innym.
  Piszę o tym, bo może się okazać, że pomimo likwidacji poradni w Chełmku nie zostaną pieniądze na leczenie mieszkańców Chełmka zarezerwowane dla podobnych poradni w pobliżu. Czyli mnie ludzi będzie mogło w rozsądnym czasie uzyskać poradę specjalisty.

 6. A co zrobiła pani dyrektor ośrodka, żeby zapobiec tej sytuacji? Jakie konsekwencje poniesie za swoją nieudolność?

 7. no to ładny prezent zafundowali nam nasi nowi radni
  ciekawe co też takiego nam zaproponują tacy karierowicze jak leguty czy ostrowska

 8. Koniec narzekań i obrzucania się wyzwiskami! Jest zima i musimy dbać o siebie, żeby przychodnia nie była nam potrzebna, a władza będzie z nas zadowolona!

 9. ada napisał(a):
  15-12-2010 o godz. 22:19
  no to ładny prezent zafundowali nam nasi nowi radni
  ciekawe co też takiego nam zaproponują tacy karierowicze jak leguty czy ostrowska
  Ja myśle Ado, że nie masz racji….. Przykładowo aktualnie radna p. Sedrak – Legut nie jest żadną karierowiczką tylko intensywnie pracującą społecznie kobietą na rzecz dzieci pokszywdzonych przez los, a p. Ostrowska przynajmniej w popzredniej kadencji była wg. mnie jedną z bardziej pracowitych i zaangażowanych radnych – co nie można napisać o większości poprzednich radnych.
  A obecna sytuacja w przychodni nie zaistniała z winy rady – tylko z tego, że rządzacy państwem czyli PO szuka oszczędności na zdrowiu swoich obywateli….

 10. Pane Nowak, Z poprzednich radnych byli również tacy, którzy bardzo dużo społecznie działali i działają…Zna pan takich?

 11. panie adamie
  to się pan bardzo myli
  niech mi pan powie co zrobiła ostrowska społecznie a nie za pieniądze, bo ja wiem że wszystko co robi to za pieniądze. w radzie bierze dietę , była w zarządzie spółdzielni też nie za darmo. a więc liczy się kasa.
  a ja znam takich co robią dużo rzeczy społecznie bez kasy i się tym nie chwalą.

 12. pani Ado – prosze przytoczyć mi fragment mojego wpisu gdzie napisałem o jakiwejkolwiek pracy społecznej pani Ostrowskiej – ja tylko napisałem o jej zaangażowaniu w prace Rady poprzedniej kadencji i tyle i tylko tyle…..
  ps. A jak będzie teraz to nie wiem – tylko słyszałem, ze przystąpiła do klubu pana Burmistrza….

 13. No to Panie N .postapiła bardzo rozsądnie = bardzo !.
  I jeszcze jedno ;a co to jest za Klub , czy zrzesza
  też tych z poza radnych ,czyli nas bezradnych \\?// .

 14. Pani Ado. Z tego co wiem to. p. Ostrowska dziala społecznie na terenie ogrodu działkowego ” Czerwony KaptureK” . JUż parę lat. Nie bierze pieniędzy. A załatwia dużo. Tak się sklada , że mam znajomych z Chełmka i mówią. Czemu Pani tak oczernia p. Ostrowską. Zastanawiam się. Zazdrość? W radzie każdy bierze dietę, ona czy kto inny? A przynajmniej wiele rzeczy załatwia. Chyba Pani się nie interesowala do tej pory. Bo tak pani pisze przez zazdrość.

 15. F.Kiepski napisał(a):
  20-12-2010 o godz. 07:30
  No to Panie N .postapiła bardzo rozsądnie = bardzo !.
  I jeszcze jedno ;a co to jest za Klub , czy zrzesza
  też tych z poza radnych ,czyli nas bezradnych \\?// .
  Każdy jest „kowalem własnego losu” jak mawia ojciec DYREKTOR RM – „po owocach ich poznacie” – a więc za 4 lata….. Ja osobiscie uważam… zresztą moje zdanie tu sie nie liczy …..

 16. Nie zrozumiał Pan mojej ironii ;kazdy tak sie ustawia
  aby mu było lepiej . A niby co P.O ma uzyskac jako oponent
  Burmistrza .Będąc w jego dworze napewno lepiej na tym wyjdzie ,
  Kumasz Pan ? – nie każdy jest tak zadziorny jak Waćpan i tak
  wierny swoim ideałom .To tylko ludzie .

 17. No właśnie nie kumam !!!! ? NIe jestem wcale pewien,że bycie w jakimkolwiek „dworze” wychodzi na lepsze – czas pokaże !!!! – ja może nie dożyję – ale może PAN……

 18. „nie każdy jest tak zadziorny jak Waćpan i tak
  wierny swoim ideałom .To tylko ludzie .”
  I może jeszcze – nie jestem wcale „zadziorny” – tylko normalny – przedstawiam swoje poglądy pod swoim nazwiskiem i imieniem – żadko kogo stać w Chełmku na powyzsze – no może parę osób /ale nie wielu/.
  ps. nie mam żadnych idei – jestem poprostu „normalny” 🙂 to co myślę to piszę i tyle i tylko tyle – i nie wymyślam jakichś nicków typu Kmicic, mieszkaniec/różnej maści/ Kiepski itp…….

 19. Panie Adam ;nich sie Pan tak nie obrusza.
  Wiem ze Pan jest normalny -bez ironii .
  Ale ciagnac dalej wątek ,podobno była i jest
  dalsza część; było dośc ostre starcie i rezygnacja
  Pani dyrektor (szkoda podobno łebska baba) .
  Ale ostro wystapił przeciw lekarskiemu lobby
  i szantazystom finansowym Grygoruk-Betlej-Josef-Frączyk
  sam Burmistrz .Powiedział a zwolnijcie sie ,
  przyjmiemy nowych i młodych -wreszcie !! .
  Powinna to zrobic Pani Dyrektor i mmoze klimat i
  obsługa lekasrska by sie poprawiła .
  Co o tym sadzicie miszkańcy .
  Ile w tym prawdy ??.

 20. Jak się nie podoba naszym szanownym doktorom to nikt ich w Chełmku nie trzyma siłą.Burmistrz miał rację – ma moje poparcie w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *