Mammobus w ChełmkuOkoło 200 kobiet wieku 50-69 lat wzięło udział w badaniu mammograficznym w ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. Mammobus przyjechał przed Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmku po raz drugi. Dobrze, że jest możliwość wzięcia bezpłatnego udziału w tych badaniach. Ja się badam regularnie i uważam, że każda rozsądnie myśląca kobieta powinna z takiej szansy korzystać. Szkoda tylko, że nie zostały ustalone konkretne godziny o której kto przychodzi, tylko stoimy na mrozie i marzniemy – mówi Cecylia Latko, biorąca udział w badaniu.

– Rak piersi jest drugim po raku szyjki macicy jeżeli chodzi o choroby nowotworowe wśród pań. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. Kiedy pojawi się jakiś zły objaw, to zaczyna się czas na leczenie a nie na badanie. Cała idea badań mammograficznych polega na tym, aby panie badały się systematycznie. Jeżeli badają się systematycznie, tym większa szansa, że kiedy pojawi się jakiś nowotwór to uda się go wyleczyć. Cieszy więc fakt, że na badanie przyszło wiele pań – opowiada Maciej Dźwigała, technik elektroradiologii.

Bezpłatne badania w kierunku raka piersi w Polsce organizowane są już od kilku lat. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest odpowiedni wiek oraz minimum 2 lata odstępu od poprzedniego badania. Tam gdzie nie ma stacjonarnego aparatu mammograficznego przyjeżdża mammobus, który ma zainstalowaną odpowiednią aparaturę.

– Badania mammograficzne są prowadzone na całym świecie i są bardzo potrzebne. Niestety dostęp do takich badań w Polsce jest bardzo ograniczony z powodu małej ilości aparatów, w szczególności w mniejszych miejscowościach, jak chociażby Chełmek – dodaje Dźwigała.

Materiał pochodzi ze strony:

fakty_logo_pionowe