Maturzyści pożegnali rok szkolnyPonad tysiąc dwieście uczniów klas trzecich powiatowych zespołów szkół pożegnało w piątek, 25 kwietnia rok szkolny.
Przed nimi najważniejszy egzamin w życiu – matura.
Kolejny rocznik żegnało nie tylko grono pedagogiczne, ale również władze oświatowe oraz powiatowe.
Pakiety obywatelskie wręczał starosta oświęcimski Józef Krawczyk.

 W piątek, 25 kwietnia starosta Józef Krawczyk w towarzystwie członka zarządu Andrzeja Skrzypińskiego odwiedzili PZ Nr 8 w Chełmku, gdzie wręczyli uczniom tzw.  „obywatelskie nominacje” składające się z flagi narodowej, Konstytucji RP, tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz okolicznościowego listu. – Wchodzicie również w okres dojrzałości politycznej – zwrócił się do uczniów starosta Józef  Krawczyk. – Niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego, wielu z Was uda się do urn wyborczych, aby wybrać tych, którzy będą stanowili o przyszłości Europy.  Następne wybory – samorządowe – wybierzcie tych, którzy tu na miejscu będą stanowili m.in. o rozwoju oświaty.

W Powiatowym Zespole Nr 8 w Chełmku po raz ostatni zabrzmiał szkolny dzwonek dla 22 absolwentów klas trzecich. W sumie rok szkolny pożegnało 1 222 uczniów powiatowych szkół.

W roku szkolnym 2013/2014 egzaminy maturalne rozpoczną się 5 maja. Egzaminy pisemne tradycyjnie rozpoczną się od przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym, zakończą się przedmiotami zdawanymi przez mniejszą ilość maturzystów, czyli między innymi egzaminem z języka kaszubskiego oraz języka mniejszości narodowych. W międzyczasie maturzyści będą również przystępować do matury z fizyki, biologii, chemii oraz egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języków obcych.

– Pewnie niektórzy z Was uznają, że wystarczająco są przygotowani do życia, jednak tym, którzy postanowią inaczej szczerze gratuluję, że chcą kontynuować naukę. Każdy z nas był kiedyś w tej roli, dlatego wczuwam się w Waszą sytuację emocjonalną – to niełatwo mieć świadomość, że za kilka dni nastąpi jeden z najważniejszych dotychczasowych egzaminów w życiu. Życzę Wam, abyście osiągnęli zamierzone cele i zdali maturę z wynikiem pozytywnym i aby wybory dokonane przez Was po maturze były tylko trafnymi wyborami – podkreślił starosta oświęcimski.