Jak nazywał się pierwszy samochód montowany w Polsce, w zakładach Spółka Akcyjna Zjednoczenia Fabryk Maszyn i Samochodów „Oświęcim”? Podaj nazwy 2 gatunków roślin chronionych i opisanych w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, które masowo występują na stawach w powiecie oświęcimskim. Oto przykłady pytań, z którymi zmierzyli się finaliści Konkursu Wiedzy o Powiecie Oświęcimskim.

W środę 14 grudnia w Powiatowym Zespole Nr 2 w Oświęcimiu odbył się finał IX Konkursu Wiedzy o Powiecie Oświęcimskim. Konkurs składał się z dwóch etapów. Etap szkolny, wyłonił reprezentantów szkół do etapu powiatowego. W finale udział wzięły czteroosobowe drużyny z 10 powiatowych zespołów szkół ponadgimnazjalnych.

– Celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży szeroko pojętej wiedzy o powiecie oświęcimskim, jego historii, kulturze, gospodarce, samorządach i innych dziedzinach życia. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów – podkreśla Zbigniew Starzec, wicestarosta oświęcimski.

Po dziewięciu rundach różnorodnych pytań związanych z powiatem oświęcimskim zwycięzcą konkursu został Mateusz Wątroba – reprezentant Powiatowego Zespołu Nr 8 SZiO w Chełmku. Mateusz w nagrodę otrzyma nagrodę rzeczowa o wartości do 1500 zł. Wraz ze swoją drużyną w składzie Paweł Knapik, Jakub Fidyt, Dominik Stokłosa wywalczył również nagrodę dla swojej szkoły, którą będzie atrakcyjny sprzęt dydaktyczny.

II miejsce zdobył Powiatowy Zespół Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu w składzie-Konrad Brania, Dawid Kowalcze, Marcin Cibor oraz Sylwester Cyran.

III miejsce zajął Powiatowy Zespół Nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. St. Konarskiego w Oświęcimiu z kapitanem Anetą Turza, Agnieszką Plutą, Karoliną Palką i Klaudią Zborowską.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali atrakcyjne książki i albumy, członkowie drużyny zwycięskiej ponadto pen’drive i kartę pamięci.

Autorami większości pytań byli członkowie jury –przewodnicy beskidzcy, zarazem reprezentanci PTTK Jan Noworyta i Leszek Żak oraz Piotr Rymarowicz przedstawiciel Towarzystwo na Rzecz Ziemi.