Zalewane piwnice w ChełmkuMieszkańcy ul. Kochanowskiego najchętniej powiedzieliby burmistrzowi „a nie mówiliśmy?” gdyby ten dramat nie dotyczył ich personalnie. W ostatnim czasie przez Chełmek przetoczyła się dyskusja o wkraczaniu strefy przemysłowej między domy mieszkalne od strony ulicy Kochanowskiego. Jedna z firm zakupiła sąsiadujące z zabudową jednorodzinną działki, które przeznaczyła pod działalność przemysłową. Przed przystąpieniem do działalności firma ta podniosła działkę o kilkadziesiąt centymetrów do nawet 1,5 metra. Przy okazji dokonała wycinki drzew i zasypała rowy melioracyjne. Nie dokonano przy tym odpowiedniej melioracji zaburzając przepływy wody, głównie opadowej.

Efektem tej działalności, która zgodnie z zapewnieniami burmistrza, urzędników i koalicyjnych radnych nie powinna negatywnie oddziaływać na sąsiednie działki, są zalane piwnice i jeziora głębokości do pół metra na działkach. Wszystko to w trzydziestoletnich domach, które do czasu inwestycji nie były zalewane. Pogoda nie rozpieszcza nas, jednak prawdziwą gehennę przeżywają mieszkańcy ul. Kochanowskiego, którzy od blisko miesiąca mają zalane piwnice a pompy wody pracują niemal non-stop.

Mieszkańcy nie poddają się i walczą o swoje prawa. Nie stoją na straconej pozycji gdyż za nimi przemawiają zapisy ustawy Prawo Wodne, gdzie można wyczytać: „Właściciel gruntu nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, burmistrz może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom”.

Mieszkańcy liczą więc na właściwą decyzję burmistrza. Mogą jednak długo poczekać, gdyż aktualne stanowisko urzędu mówi o tym, że przyczyną zalewania piwnic nie jest podniesiony na sąsiedniej działce teren lecz winni są sami mieszkańcy. Jest to o tyle dziwne, że do czasu rozpoczęcia inwestycji trzydziestoletnie domy nigdy nie były zalewane.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *