Andrzej Saternus. Burmistrz czy starosta?
Andrzej Saternus. Burmistrz czy starosta?

Czy Andrzej Saternus zrezygnuje z rządzenia Chełmkiem i zostanie starostą oświęcimskim? Istnieje takie prawdopodobieństwo. Jeśli do tego dojdzie, mieszkańcy ponownie pójdą do urn, by wybrać nowego burmistrza i poniosą koszty przeprowadzenia nowych wyborów spowodowane niezdecydowaniem obecnego włodarza, który z jednej strony obiecywał w kampanii dalszą pracę na rzecz Chełmka a z drugiej strony toczyły się rozmowy o kierowaniu Radą Powiatową.

Jeszcze przed wyborami mówiło się o tym, że gdy Platforma Obywatelska w powiecie zgarnie wystarczającą liczbę głosów i będzie rządzić, to Andrzej Saternus jest naturalnym kandydatem partii na starostę oświęcimskiego. Mieszkańcy zdecydowali jednak, że PO w powiecie będzie miała osiem mandatów, czyli dokładnie tyle, ile Prawo i Sprawiedliwość. Języczkiem u wagi jest Porozumienie Samorządowe, mające sześciu radnych. Trwają negocjacje.

– Zdobyłem również mandat do powiatu. Platforma posiada zdolność zawiązania koalicji, więc prowadzi negocjacje. Po ich zakończeniu podejmiemy ostateczne decyzje. Z racji tego, że jestem wiceprzewodniczącym PO w powiecie, uczestniczę w tych rozmowach – mówi Saternus nie chcąc puścić pary z ust na temat, czy zdecydował się na bycie starostą. Nieoficjalnie wiadomo, że jest jednym z faworytów.

W polityce nie można niczego wykluczyć – podsumowuje. Negocjacje winny się zakończyć, jak szacuje Saternus, najpóźniej do przyszłej środy. Nieoficjalnie wiemy, że rozmowy są trudne i decyzje szybko nie zapadną.  Gdyby Saternus został starostą, w Chełmku byłyby konieczne ponowne wybory. Wcześniej premier musiałby powołać komisarza zarządzającego gminą, a mieszkańcy raz jeszcze wybieraliby swojego burmistrza. Czy naturalnym kandydatem PO byłby Andrzej Skrzypiński, wiceburmistrz Chełmka?

Sam zainteresowany jest równie enigmatyczny, jak jego szef.
– Zbyt wcześnie, by o tym mówić – stwierdza.

Za: Przełom

By admin

9 thoughts on “Nowe wybory?”
 1. Starostą oświęcimskim przez ostatnie dwie kadencje był Józef Kała i nie sadzę, aby mając 6-ciu „swoich radnych” łatwo zrezygnował z reelekcji. A więc chyba wszystko zostanie po staremu bo PO przecież z PiS-em koalicji nie zawrze. No i łatwiej radnym z SLD będzie poprzec tą koalicję. A więc wybory wyborami i chyba wszystko zostanie po staremu. NO i kasa Burmistrza Chełmka jest podobno większa niz starosty Oświęcimskiego 🙂

 2. Kasa burmistrza jest większa, ale czy ktoś (KTOŚ KONKRETNY) wie żeby starosta miał w ogóle jakieś obowiązki? Z resztą myślę, że JE Andrzej Saternus bardziej myśli o przyszłorocznych wyborach do sejmu. Zakładam, że liczy, iż dostanie wysokie miejsce na liście i wejdzie, jak Jego kolega Tadeusz Arkit z Libiąża, 3 lata temu. Tylko czekać, aż w Chełmku pojawi się Jarosław Gowin…

 3. A ja myśle, że czasy prosperity wyborczej Platformy Obywatelskiej jak i PiS-u powoli mijają na rzecz PSL-u i SLD, a może pojawi się jeszcze jakaś partia ?
  Tak więc na rok to może być różnie………

 4. No na zdjęciu pan burmistrz ma pewnie z 40 lat, młodziutko wygląda. Nie rozumiem czemu miałby chcieć zostać starostą skoro jako burmistrz ma taką kasę… a jako starosta ile by miał?;-)

 5. Huuuu… Nie wiem nawet, ale mogę to sprawdzić. Jakkolwiek uwolniłby się od problemów Chełmka i to by wystarczyło, że trochę spokojniej spać, przynajmniej przez jakiś czas.

 6. Europoseł PiS Janusz Wojciechowski jako zwycięzcę wyborów samorządowych wskazuje… AWS. – Wybory samorządowe wygrała AWS – Akcja Wyborcza Starych – czyli dotychczasowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – pisze Wojciechowski na swoim blogu w Onet.pl.
  – W polskich miastach i gminach bez zmian. W większości z nich przy władzy pozostają dotychczasowi włodarze. Który nie wygrał w cuglach w I turze, ten załatwił sprawę w drugiej. Bardzo trudno jest pokonać AWS. Wygrywają nawet tacy, na których ciążą zarzuty korupcyjne – pisze Janusz Wojciechowski.
  Według polityka, na sukces AWS złożyła się przede wszystkim niska frekwencja. – Czterdzieści parę procent w pierwszej turze wyborów, trzydzieści kilka w drugiej. Innym nie chce się iść do wyborów, tymczasem AWS jest zawsze w pełnej mobilizacji, a napędem tej mobilizacji jest obawa zmian – pisze Wojciechowski.
  Jak dodaje, rządy prezydentów, burmistrzów czy wójtów to realna władza „dająca szeroką strefę wpływów”. – (…) Do ludzi z tej strefy wpływów AWS wysyła sygnał, mający formę pogłoski czy plotki – głosujcie na nas, bo jak przyjdzie nowa miotła, to was zmiecie. I wielu ludzi autentycznie się tej nowej miotły boi. Idą więc gremialnie głosować na starą władzę, gwarantującą im małą stabilizację – pisze europoseł.
  ps. Coś w tym jest no nie ?????

 7. zawsze można doszukiwac się błedów innych,ale tylko ci ich nie popełniają co nie robią nic.Bez względu na to kto stoi,czy bedzie stał na piedestale magistratu,Chełmek ma wystarczająco dużo bogactwa naturalnego(którym są jego kreatywni mieszkańcy),aby się rozwijac.P.S. panie i panowie komentatorzy ,to czyli co; samorząd nic nie robi tylko knuje 4 lata jak pozostac przy korytku?mam wrazenie że niektórych wyraznie boli głowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *