10 października godz. 18.00 „Jesienne Spotkania Teatralne w Folwarcznej Izbie”

Pierwsze z czterech spotkań: „Ostatnia sztuka” Bogusława Schaeffera. Pokaz przedpremierowy, dawne czworaki w Bobrku, ul. Nadwiślańska 5, wstęp wolny

„Ostatnia sztuka” Bogusława Schaeffera to najnowszy dramat sceniczny, napisany po kilkuletniej przerwie. Przez ostatnie kilka lat Schaeffer skupiał się na krytyce oraz komponowaniu muzyki. Dramat silnie nawiązuje treściowo do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru („Próby”, „Scenariusz dla trzech aktorów”), zaś formalnie do „Kwartetu dla czterech aktorów”. Tekst, właśnie jak w „Kwartecie” ma kompozycję bez rozwijającej się linearnie fabuły, opartą na zderzaniu scen. Schaeffer osiąga efekt komiczny w typowy dla siebie abstrakcyjny sposób. Po raz kolejny Schaeffer wraca do swojej koncepcji „aktora instrumentalnego”, traktując go jako instrument na którym sam aktor ma grać. Poszukując nowych rozwiązań formalno-estetycznych Schaeffer napisał tekst będący swoistą partyturą dla aktorów, dającą możliwość interpretacji, improwizacji oraz zaprezentowania bogactwa warsztatu i popisów aktorskich. Sztuka ta zespala najważniejsze wątki rozproszone po całej jego kilkudziesięcioletniej twórczości. Wraca on do źródeł swoich zainteresowań teatrem i „Ostatnia sztuka” znów w centrum uwagi stawia ludzi teatru – autora i aktora. W „Ostatniej sztuce” zawarte jest credo artystyczne Schaeffera.

Ostatnia Sztuka

Reżyseria i muzyka: Bogusław Schaeffer

Obsada: Grzegorz Matysik, Bogdan Słomińsk

16 października 2013 roku  o godz. 18.00 „Zaczarowany świat operetki i musicalu”. Artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu

Sala kinowo – widowiskowa. Bilet 15 zł

„Zaczarowany świat operetki i musicalu”, to bardzo pogodny koncert o urozmaiconym repertuarze. Usłyszą w nim Państwo najpiękniejsze arie i duety ze znanych operetek i musicali. Para artystów scen poznańskich – Magdalena Rutkowska i Bartosz Kuczyk wykonają między innymi „Usta milczą”, Wielka sława to żart”, „Przetańczyć całą noc”, „Czardasz Maicy” i wiele innych. Pojawią się ponadczasowe szlagiery: „Brunetki, blondynki”, „O Sole Mio”. Przewodnikiem po muzycznej krainie będzie pełen wdzięku i humoru konferansjer.

18 października 2013 roku o godz. 18.00. Międzynarodowy Festiwal Książki Artystycznej „Korespondencja”

Galeria Epicentrum. Wystawie towarzyszy koncert zespołu „Smooth Jazz Night”, wstęp wolny