Nabór do szkół ponadgimnazjalnych na finiszu. Choć dokładne wyniki końcowe będą znane najwcześniej w poniedziałek, już wiadomo, że nie jest dobrze. Przyszłość placówki oświatowej w Chełmku stoi pod znakiem zapytania.

Sytuację w powiatowej oświacie opisuje Dziennik Polski. W najgorszej sytuacji jest PZ nr 8 w Chełmku, gdzie zainteresowanie było tak małe, że rekrutacja została wydłużona.

Starosta oświęcimski Józef Krawczyk (PO) nie mówi o likwidacji, lecz o powolnym „wygaszaniu”, ewentualnie stworzeniu szkoły niepublicznej. Gdyby tak się stało, kolejny problem będzie z niedawno wybudowaną halą sportową na którą wydano półtora miliona złotych z publicznych pieniędzy powiatu. Rozważane jest jej odsprzedanie.

To już kolejne podejście starostwa do likwidacji Ósemki. Trzy lata temu starostwo zamówiło dokument „strategia rozwoju oświaty”, który zakładał likwidację chełmeckiej Ósemki. Dokument okazał się bublem, który nie miał podstawy w stanie faktycznym. Sytuację w 2009 roku opisano w artykule „Ósemka ma się dobrze wbrew woli Starostwa Powiatowego” – zobacz artykuł.

Informacja od dyrekcji PZ nr 8

Nabór do PZ nr 8 w Chełmku w tym roku był wyjątkowo udany. Już końcem sierpnia mieliśmy 24 osoby chętne do klasy technikum oraz 25 do klasy zasadniczej wielozawodowej. Przypomnę, iż w roku szkolnym 2011/2012 powstał jeden oddział szkolny dla młodzieży (technikum) natomiast na rok 2012/2013 już utworzyliśmy dwa oddziały dla młodzieży. Może dlatego, że pomagamy uczniom znaleźć praktyki u pracodawców, u których znajdują zatrudnienie? Nawiązaliśmy współpracę z takimi uczelniami jak m.in. AGH w Krakowie, NKJO w Sosnowcu, wieloma firmami z terenu gminy i nie tylko, szkolimy z programu Delcam do obsługi maszyn sterowanych numerycznie, jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym ECDL, mamy osiągnięcia na skalę ogólnopolską i wiele innych. Polecam naszą stronę www.jkilinski.edu.pl

Obecnie ogromny nacisk kładziony jest na szkolnictwo zawodowe i techniczne więc uważamy, że przyszłość szkoły maluje się w jasnych barwach.

Rekrutacja w żaden sposób nie została przedłużona.

Przyszłość szkoły? Pora na to aby rodzice oraz grono pedagogiczne z gminnych gimnazjów kierowali swoich wychowanków do lokalnej szkoły tj. PZ nr 8 w Chełmku a nie tych w Oświęcimiu. W takiej sytuacji szkoła nadal będzie istniała a miasto Chełmek zachowa swój prestiż.

Agnieszka Kuczyńska-Gondzik
Dyrektor PZ nr 8