Antoni Polak rozmawia z Maciejem Rzędzickim, trenerem i jednocześnie czynnym zawodnikiem Grunwaldu Chełmek. W tym sezonie, siatkarze Grunwaldu Chełmek, sportową rywalizację w ramach III ligi Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej ostatecznie zakończyli na trzecim miejscu, ustępując jedynie pola doświadczonym zespołom z Andrychowa i Olkusza.

Rok temu, kiedy drużyna nasza jeszcze w roli debiutanta w rozgrywkach ligowych zajęła ostatecznie 9 lokatę, tylko nieliczni obserwatorzy sportowego życia w Chełmku patrzyli z optymizmem w przyszłość dla tej dyscypliny w naszym mieście. Na szczęście wiara w to, że może być tylko lepiej nie opuściła samych zawodników, a przede wszystkim trenera, Macieja Rzędzickiego, który zapewnił działaczy, kibiców i władze samorządowe, że odpowiednio stworzone im warunki i sportowy potencjał budowanej drużyny w kolejnym sezonie przyniesie z pewnością klubowi i miastu wyłącznie satysfakcję w postaci miejsca na podium. Słowa dotrzymał i cel w dobrym sportowym stylu został osiągnięty.

Antoni Polak – Panie trenerze gratuluję dobrego wyniku sportowego, ale tak naprawdę trzecie miejsce nie premiuje drużyny do dalszej walki o awans na drugoligowe parkiety?

Maciej Rzędzicki – To prawda choć szanse jeszcze są, ponieważ może się zdarzyć jak w innych latach, że któraś z drużyn z różnych powodów nie przystąpi do dalszej rywalizacji o drugą ligę. Wtedy my jesteśmy gotowi zastąpić taki zespół w rozgrywkach o bezpośredni awans. Odpowiednie pismo w tej sprawie już poszło do Polskiego Związku.

Z drugiej jednak strony proszę pamiętać, że dla klubu i męskiej siatkówki jest to dopiero drugi sezon w rozgrywkach ligowych i z tego punktu widzenia zajęcie trzeciego miejsca tak dla mnie jak i dla drużyny jest bardzo dobrym sportowym wynikiem.

Rozmawiając z panem w sierpniu zeszłego roku, a więc tuż przed rozpoczęciem właśnie tego udanego sezonu mówił pan, że sportowo będziecie przygotowani wygrywać rywalizację na parkiecie, do tego jednak potrzebne będzie wsparcie gminy, sponsorów i kibiców, bo dobry klimat wokół sportu jak pan to wtedy określił, wyzwoli w zawodnikach podwójną motywację.

Na ten dobry, końcowy wynik nie złożyły się tylko nasze umiejętności i ambicje sportowe choć to właśnie te czynniki głównie decydowały o wygranej lub przegranej na parkiecie. Doceniam to jak postrzegają nas władze gminy, kierownictwo klubu czy wreszcie sami kibice. Czujemy pozytywny klimat wokół nas i to co najbardziej cieszy, że jest w nas wiara, że nie gramy tylko i wyłącznie dla siebie. Bardzo chcemy by również nasze wyniki sportowe pozytywnie oddziaływały na szeroko rozumiane życie miasta.

Kiedy, panie trenerze możemy się spodziewać , że w Chełmku, na stałe zadomowi się druga liga siatkówki. Jakie muszą być spełnione przesłanki by ten cel osiągnąć.

Po pierwsze trzeba skompletować zespół na dobrym poziomie. Nam do tego by mieć drużynę komplementarną, dobrych zawodników i zmienników na każdej pozycji dużo nie brakuje. To jest kwestia dwóch, trzech wzmocnień. Po drugie drużyna musi mieć strategicznego sponsora i tu nie chodzi o jakieś duże pieniądze. W warunkach Chełmka szansę na pozyskanie takiego sponsora lub sponsorów widzę tylko przy wsparciu władz gminy. I po trzecie, my sportowcy, ale i działacze sportowi, nauczyciele wychowania fizycznego musimy zadbać by widowiska sportowe oglądało więcej ludzi w tym jak największa rzesza młodzieży. To są podstawowe warunki do spełnienia by sięgać po tak postawione w pana pytaniu cele . W moim przekonaniu jeśli zjednoczymy się w realizacji tych przesłanek to druga liga w Chełmku może być szybko.

Proszę powiedzieć teraz parę słów o drużynie, która w niespełna przecież dwa lata z debiutanta wyrosła na faworyta rozgrywek trzeciej ligi i na polu walki pozostawiła pokonane tak doświadczone zespoły jak: Hutnik Kraków, Janinę Libiąż czy Kęty.

Nasza siła bierze się z dobrej proporcji doświadczenia i młodości w drużynie. Zespół bowiem z jednej strony składa się z takich zawodników jak Marek Nowak, Michał Skrzypiński oraz z mojej osoby jako grającego trenera, gdzie mamy za sobą dość długi okres gry w pierwszej lidze. Dalej z Kuby Wabika, Aleksandra Słysza i Michaela Ghantousa, a więc z zawodników dość dobrze już zaprawionych w ligowych bojach. Z drugiej zaś strony mamy młodych, bardzo ambitnych i rządnych sukcesów siatkarzy takich jak Paweł Rejdych, Łukasz Boroń czy Michał Romański. Jeśli dodamy do tego wszechstronność i umiejętność gry na prawie każdej pozycji Marka Adamaszka i Łukasza Sarny, który z rozgrywacza z bardzo dobrym skutkiem przeszedł na pozycję atakującego, to mamy obraz drużyny, która dzisiaj przy niewielkich wzmocnieniach może sięgać po najwyższe cele. Warto zatem w ten zespół trochę mocniej zainwestować. I trudu trenerskiego, co zależy głównie ode mnie i środków finansowych, które mam nadzieję przyjdą od sponsorów.

Na zakończenie rozmowy – czego należałoby życzyć siatkarzom z Chełmka w perspektywie kolejnego sezonu?

Przede wszystkim takiego wyniku sportowego, który będzie nas uprawniał do bezpośredniej walki o drugą ligę. Sportowo będziemy do tego przygotowani. Natomiast w sferze organizacyjnej z pewnością marzy nam się by z drużyną siatkówki związał się wreszcie jakiś strategiczny sponsor. I to życzenie jeśli by się zrealizowało w kolejnej odsłonie rozgrywek ligowych, miałoby kapitalne znaczenie dla wszystkiego co chcemy jako klub i drużyna osiągnąć w najbliższym sezonie.

Dziękując za rozmowę niech zatem te życzenia i marzenia, które pan tu wyraził staną się w nieodległej perspektywie faktem, bo siatkówka w Chełmku i w ogóle w skali kraju zasługuje na wyjątkowe traktowanie.

Wywiad z trenerem Maciejem Rzędzickim został przeprowadzony bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek. W tamtym czasie Grunwald starał się o szansę gry w barażach w walce o drugą ligę. Niestety teraz już wiemy, że w wyniku losowania nasz zespół nie znalazł się w grupie trzech drużyn dokooptowanych do rozgrywek barażowych.