Autobus linii 32 MZK Oświęcim
Autobus linii 32 MZK Oświęcim

Ceny biletów autobusowych idą w górę. Od 1 kwietnia za bilet jednorazowy trzeba będzie zapłacić 20 groszy więcej, a za miesięczny o sześć złotych więcej niż dotychczas. W Miejskim Zakładzie Komunikacji tłumaczą, że ostatnia podwyżka cen biletów była przed czterema laty, a przez ten czas koszty utrzymania i eksploatacji taboru znacznie wzrosły.

– Same tylko ceny paliwa poszybowały w górę i to znacznie, bo aż o 1,2 zł na litrze – mówi Gazecie Krakowskiej Kazimierz Tobiczyk, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji.
– Na paliwo wydajemy krocie, tylko w ubiegłym roku zapłaciliśmy trzy miliony złotych. Musieliśmy dołożyć do tego interesu 450 tysięcy złotych więcej niż planowaliśmy. Wzrost cen paliwa to niejedyne bolączki. Jak tłumaczy prezes Tobiczyk, spółka straciła około 250 tys. złotych w związku ze spadkiem liczby pasażerów i ponad 58 tys. złotych z tytułu wzrostu podatku VAT. Musiała również zaciągnąć ponad 1,9 mln złotych kredytu na zakup dziewięciu nowych autobusów.

Największe podwyżki ceny biletu za przejazd dotkną pasażerów linii przebiegających przez trzy gminy (czyli m.in. linii nr 32). Na tej trasie cena biletu miesięcznego wzrasta z 94 zł do 100 zł. Cena biletu jednorazowego rośnie o 20 groszy.

Propozycjami MZK w najbliższą środę 23.02.2011 zajmie się Rada Miasta Oświęcim. Jeśli przyjmie propozycje, podwyżki będą wprowadzone już od 1 kwietnia.