Kolejna część poradnika publikowanego na Chelmek.info. Cz. 2. Choinka na drogach.
Niektórzy kierowcy nie potrafią zapanować nad pragnieniem oświetlenia swego pojazdu i włączają wszystkie dostępne. W ciągu dnia taka choinka na drodze nie przeszkadza, ale po zmierzchu może stać się zagrożeniem dla innych użytkowników. Szczególnie, gdy przy dobrej widoczności i mokrej jezdni włączone światła przeciwmgielne.
Na początek przypomnijmy przepisy z kodeksu drogowego regulujące zasady korzystania ze świateł przeciwmgielnych. Otóż przednich świateł przeciwmgielnych można używać w warunkach zmniejszonej przejrzystości wynikających np. z mgły, zadymienia drogi lub opadów atmosferycznych. Lekki deszcz czy też śnieg nie są podstawą do włączenia przeciwmgielnych, opady muszą być na tyle mocne, że ograniczają widoczność w znaczącym stopniu tak jak gęsta mgła. Przy lekkich opadach deszczu, gdy droga jest mokra światła przeciwmgielne oślepiają podwójnie – nie tylko swoim światłem, lecz też poprzez odbicie się w mokrej jezdni.
Przednich przeciwmgłowych możemy używać też przy dobrej widoczności, ale tylko na drodze krętej oznaczonej znakami A-3 lub A-4 (niebezpieczne zakręty) wraz z tabliczką T-5 (napis “droga kręta”).

Znaki, za którymi można jeździć na światłach przeciwmgielnych przednich
Jedyne znaki, za którymi można jeździć na światłach przeciwmgielnych przednich

Dlaczego wprowadzono takie ograniczenia? By uniknąć oślepiania innych użytkowników dróg. Przednie przeciwmgielne potrafią po zmroku i dobrej przejrzystości powietrza nieźle oślepić kierowców jadących z naprzeciwka. Światła przeciwmgielne w przeciwieństwie do świateł mijania nie są światłami kierowanymi – to znaczy, że rozpraszają światło w każdą stronę.
Łuna świetlna potrafi oślepić nadjeżdżającego z przeciwka kierowcę, który może nie zauważyć przed sobą pieszego lub rowerzysty i w efekcie doprowadzi do wypadku. Dodajmy, że na prostej drodze przy dobrej przejrzystości powietrza włączone przednie przeciwmgielne tylko w niewielkim stopniu poprawiają widoczność kierowcy. Kierowca z włączonymi światłami przeciwmgielnymi ma poczucie większego bezpieczeństwa – przecież widzi drogę lepiej. Lecz jest to złudne bezpieczeństwo, gdyż sprawia, że inni widzą gorzej – aż się więc prosi o zderzenie.
Kierowca oświetlonego niczym choinka auta tego oczywiście nie zauważy. Może jednak przekonać się osobiście, jakie zagrożenie stwarza dla innych. Wystarczy tylko zatrzymać się i wysiąść z auta, by ocenić siłę świecenia przeciwmgielnych. Być może po takim eksperymencie zacznie włączać te światła wtedy, kiedy naprawdę są potrzebne, co pozwoli uniknąć mandatów i punktów karnych. – Kierowca jadący przy dobrej przejrzystości powietrza z włączonymi przednimi przeciwmgielnymi może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktami.