Kategorie
Aktualności z Chełmka

Premier w Chełmku

Leszek Miller w Chełmku
Leszek Miller w Chełmku

W dniu 10 czerwca 2011 roku, piątek, do Chełmka na spotkanie z mieszkańcami gminy przyjedzie z wizytą premier Leszek Miller.

Leszek Miller był premierem rządu RP w latach 2001-2004, ministrem pracy i polityki socjalnej (1993-1997 w rządach Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego), ministrem spraw wewnętrznych i administracji (1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza), założycielem SLD i przewodniczącym ugrupowania w latach 1999-2004, laureatem telewizyjnych Wiktorów, odznaczony Orderem Uśmiechu i dwukrotnie otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika Wprost. Jest także laureatem nagrody Srebrne Usta. W I, II, III i IV kadencji był posłem na sejm, gdzie uzyskiwał największe poparcie w swoim okręgu a w 2001 roku uzyskał największe procentowe poparcie w skali kraju.

Jego rząd odziedziczył po swoich prawicowych poprzednikach niezwykle trudną sytuację budżetu państwa – prawie 90 mld. złotych deficytu (dziura Bauca), ponad 18 procentowe bezrobocie, wysoki poziom długu publicznego i zerowy wzrost gospodarczy. Pod koniec rządzenia nastąpił bardzo wysoki, ponad 6 procentowy wzrost gospodarczy.

W czasie jego kadencji przeprowadzono niepopularny program cięć w wydatkach publicznych, zlikwidowano kasy chorych i utworzono Narodowy Fundusz Zdrowia, kontynuowano reformę systemu podatkowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podjęto nieudaną w wyniku sprawy Rywina próbę uporządkowania rynku medialnego. Przeprowadzono znaczne obniżenie podatków – do 19 procent dla osób prawnych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, a także przyjęto ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przeprowadzono też reformę górnictwa oraz restrukturyzację i oddłużenie wielu zakładów pracy. Działania te przyniosły w następnych latach ożywienie gospodarcze i wzrost wpływów do budżetu państwa. Uruchomiono też wiele programów socjalnych jak dożywianie dzieci i młodzieży, wyprawkę szkolną oraz pomoc dla absolwentów szkół i uczelni podejmujących pierwszą pracę. Przeprowadzono też gruntowną reformę służb specjalnych (rozwiązano UOP powołano zaś ABW i Agencję Wywiadu).

Od 2001 roku, w trakcie jego rządów dostosowano polskie realia do wymogów Unii Europejskiej. 13 grudnia 2002 na szczycie w Kopenhadze zakończył negocjacje z Unią Europejską aby 16 kwietnia 2003 w Atenach podpisać Traktat Akcesyjny wprowadzający Polskę do UE. 1 maja 2004 uczestniczył w Dublinie w uroczystej ceremonii przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

9 odpowiedzi na “Premier w Chełmku”

A osiagniec w PZPR, to Pan L. Miller zadnych nie mial?. Czy tez mlodzi redaktorzy juz nie pamietaja? Ciekawe, ze zyciorysy wielu zaczynaja sie od 1990roku. Sama mlodziez w tej nowej Polsce.
pozdrawiam

A może Panie Janie ludzie młodzi chcą budować swoją przyszłość a nie tkwić bez sensu w przeszłości swoich dziadków. To czy Pan Miler jest zbrodniarzem oceni Bóg i historia. Dzięki zagorzałym fanom przeszłości w jej negatywnym znaczeniu musimy borykać się z kaczorami z imienia i nie tylko, przykre jest to że ich sukcesy w nowej Polsce są raczej niezauważalne.

No to brakujący życiorys – napisany przez samego byłego premiera – a więc on sam nic nie ściemnia 😉
Pochodzę z ubogiej, robotniczej rodziny: ojciec był krawcem, matka szwaczką. Rodzice rozstali się, gdy miałem pół roku. Ojciec – Florian opuścił rodzinę i potem nie utrzymywałem z nim kontaktu. Matka – głęboko wierząca katoliczka wychowywała mnie duchu religijnym. Zgodnie z jej życzeniem byłem przez pewien czas ministrantem. Trudne warunki życiowe sprawiły, że po ukończeniu szkoły zawodowej mając 17 lat rozpocząłem swoją pierwszą pracę w Zakładach Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie. Naukę kontynuowałem w wieczorowym Technikum Elektroenergetycznym. Wkrótce potem odbyłem służbę wojskową w Marynarce Wojennej, w tym na okręcie podwodnym ORP Bielik. Po powrocie ze służby wojskowej, w 1969 r. wziąłem ślub kościelny z młodszą o trzy lata Aleksandrą. Mamy syna Leszka i wnuczkę Monikę.
Polska Rzeczpospolita Ludowa
Działalność społeczną i polityczną rozpocząłem w Związku Młodzieży Socjalistycznej. Byłem przewodniczącym Zarządu Zakładowego tej organizacji w największych w ówczesnej Polsce zakładach lniarskich. W latach 1973-1974 pełniłem funkcję sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR. W 1974r. rozpocząłem studia politologiczne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i ukończyłem je w 1978 roku uzyskując tytuł magistra nauk politycznych. Po studiach pracowałem w Komitecie Centralnym kierując Zespołem, a następnie Wydziałem ds. Młodzieży, Kultury Fizycznej i Turystyki. W lipcu 1986 zostałem wybrany I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Skierniewicach. W grudniu 1988 wróciłem do Warszawy w związku z awansem na sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.
Uczestniczyłem, jako przedstawiciel strony partyjno-rządowej, w obradach historycznego „Okrągłego Stołu”, gdzie razem z Andrzejem Celińskim współprzewodniczyłem podzespołowi ds. młodzieży. W 1989 roku zostałem członkiem Biura Politycznego KC PZPR. W styczniu tego roku zorganizowałem słynne spotkanie w stołówce KC otwarte dla wszystkich, którzy chcieli wziąć w nim udział. Uczestniczyła w nim także liczna grupa opozycyjnej młodzieży, w tym również z nielegalnego wówczas Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Niezwykłość tego wydarzenia była wzmocniona szerokimi i obiektywnymi relacjami w prasie, radiu i telewizji.

Panie Tomku ;z całym szacunkiem ,ale Pan Jan wcale nie
sugerowął zbrodniczej przeszłosci LM – to primo.
Pan Nowak jak zwykle na posterunku i uzupełnił nam
życiorys Pana Premiera .
Rzeczywiscie jednak ludzie nie dopowiadaja swoich zasług
zwłaszcza osoby publiczne .Dla chcacych jednak i zainteresowanych
takie dane sa w internecie i nie sa żadna tajemnica .
Czy praca w PRLu nawet na stanowiskach była zbrodnią ?.
Tak by chcieli niektórzy prawicowi zapaleńcy i nienawistnicy.
Jednak od oceny czynów sa na szczęście niezawisłe sady ;prawda Panie
Matlak ? w wolej jeszcze Polsce .
PRL Panie JM miał jednak swoje sukcesy ,bo na przykładzie Chełmka
który sie rozwijał tego zaprzeczyc nie mozna .A co jest dzisiaj ,
dzisiaj dla władz priorytetem jest fontanna w parku ,ulica Miskiewicza
i pare chodników ,no może jewszcze problem ;co zrobić z nadmiarem pobudowanych przez PRL żłobków i przedszkoli ,no i kilku wielkich hal produkcyjnych po byłym juz gigancie .
To jest problem którego III RP i nasza władza nie potrafi rozwiazac .
A pracy brak ,rozejżyjcie sie dookoła ilu z Waszych znajomych jest na tułaczce w Anglii Hiszpanii ,Irlandii.Co Oni tam robia ,czego szukają ,czego im nie może dać Chełmek -Panie Matlak.W Chełmku nie ma młodych -wyjechali -bo nie ma pracy ,bo nie ma żłobka ,bo trudno dziecko umieśćic w przedszkolu .Te problemy były problemami władz zakładów i państwa w PRLu ;dzis to podobno te role spełnia niewidzialna reka rynku ; rzeczywiście jest niewidzialna .Więc czego sie ma niby wstydzić Pan Miller ,my ludzie z PRLu -to pytanie do Pana Panie Tomku i Panie JM .
A moze teraz Pan JM ,oceniajacy wszystkich i wszystko w Chełmku (wolno Panu oczywiscie) ,podzieli sie swoim CV . Wszak jest Pan osoba publiczną ,kandydatem na naszego
„Burmistrza”,byłym w-ce w „S”, wracajacym podobno na ojczyzny łono .
Niech drżą nasi władcy ,odsiecz nadchodzi .

do Tomek..
Nie mam nic do ludzi mlodych, chcacych budowac swoja przyszlosc, nie uwazam tez ,ze mlodziez, czy ktokolwiek inny ma tkwic w przeszlosci swoich rodzin, nie mam tez zamiaru i nie ocenialem Pana Millera. Do tego co napisalem, sklonil mnie trend, ktory panuje po 1989 roku w Polsce. Polega on generalnie na tym, ze poPZPRowskim politykom dzialajacym po 1989 roku, zyciorysy zaczynaja sie wlasnie od tego roku. Tak wlasnie postapila redakcja INFO. A myslalem, ze Oni bardziej obiektywni.
pozdrawiam

do gostek..
pare sprostowan, bo siejesz propagande gostku.
od powstania do zdelegalizowania Solidarnosci przez PZPR, bylem jedynie szarym czlonkiem tego zwiazku.
nie bylem, nie jestem i nie bede kandydatem na czyjegokolwiek burmistrza.
o moim powrocie piszesz „podobno”…. to po co to piszesz , skoro nie wiesz ?
pozdrawiam

PANIE MATLAK !
gostek- napisał PRAWDĘ i tylko PRAWDĘ!nic dodać nic ująć !/po prostu „RASOWY POLITYK”/
Po mimo ,że od 8lat jestem mieszkańcem Oswięcimia!
Na bieząco śledze życie w CHEŁMKU,gdyż tam mieszkają moje 3-CÓRKI z RODZINAMI i z tej okazji życze MIESZKAŃCOM CHEŁMKA oraz CZOŁÓWCE BIZNESMENÓW I VIPOWCÓW SAMYCH SUKCESÓW !!!
Panie MATLAK ! nie wyklepuj Pan na swoim kompjuterku swoich mądrości życiowych i nie zatruwaj życia MIESZKAŃCOM CHEŁMKA ! i NORMALNYM INTERNAUTOM ! bo to co Pan piszesz juz dawno przestało być śmieszne !
liczy się konkretna wymierna praca ,a nie podszepty i JĄTRZENIE !
pozdrawiam: LUSIEK PACTWA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *