Leszek Miller w Chełmku
Leszek Miller w Chełmku

W dniu 10 czerwca 2011 roku, piątek, do Chełmka na spotkanie z mieszkańcami gminy przyjedzie z wizytą premier Leszek Miller.

Leszek Miller był premierem rządu RP w latach 2001-2004, ministrem pracy i polityki socjalnej (1993-1997 w rządach Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego), ministrem spraw wewnętrznych i administracji (1997 w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza), założycielem SLD i przewodniczącym ugrupowania w latach 1999-2004, laureatem telewizyjnych Wiktorów, odznaczony Orderem Uśmiechu i dwukrotnie otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika Wprost. Jest także laureatem nagrody Srebrne Usta. W I, II, III i IV kadencji był posłem na sejm, gdzie uzyskiwał największe poparcie w swoim okręgu a w 2001 roku uzyskał największe procentowe poparcie w skali kraju.

Jego rząd odziedziczył po swoich prawicowych poprzednikach niezwykle trudną sytuację budżetu państwa – prawie 90 mld. złotych deficytu (dziura Bauca), ponad 18 procentowe bezrobocie, wysoki poziom długu publicznego i zerowy wzrost gospodarczy. Pod koniec rządzenia nastąpił bardzo wysoki, ponad 6 procentowy wzrost gospodarczy.

W czasie jego kadencji przeprowadzono niepopularny program cięć w wydatkach publicznych, zlikwidowano kasy chorych i utworzono Narodowy Fundusz Zdrowia, kontynuowano reformę systemu podatkowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podjęto nieudaną w wyniku sprawy Rywina próbę uporządkowania rynku medialnego. Przeprowadzono znaczne obniżenie podatków – do 19 procent dla osób prawnych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, a także przyjęto ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przeprowadzono też reformę górnictwa oraz restrukturyzację i oddłużenie wielu zakładów pracy. Działania te przyniosły w następnych latach ożywienie gospodarcze i wzrost wpływów do budżetu państwa. Uruchomiono też wiele programów socjalnych jak dożywianie dzieci i młodzieży, wyprawkę szkolną oraz pomoc dla absolwentów szkół i uczelni podejmujących pierwszą pracę. Przeprowadzono też gruntowną reformę służb specjalnych (rozwiązano UOP powołano zaś ABW i Agencję Wywiadu).

Od 2001 roku, w trakcie jego rządów dostosowano polskie realia do wymogów Unii Europejskiej. 13 grudnia 2002 na szczycie w Kopenhadze zakończył negocjacje z Unią Europejską aby 16 kwietnia 2003 w Atenach podpisać Traktat Akcesyjny wprowadzający Polskę do UE. 1 maja 2004 uczestniczył w Dublinie w uroczystej ceremonii przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

By admin

9 thoughts on “Premier w Chełmku”
 1. A osiagniec w PZPR, to Pan L. Miller zadnych nie mial?. Czy tez mlodzi redaktorzy juz nie pamietaja? Ciekawe, ze zyciorysy wielu zaczynaja sie od 1990roku. Sama mlodziez w tej nowej Polsce.
  pozdrawiam

 2. A może Panie Janie ludzie młodzi chcą budować swoją przyszłość a nie tkwić bez sensu w przeszłości swoich dziadków. To czy Pan Miler jest zbrodniarzem oceni Bóg i historia. Dzięki zagorzałym fanom przeszłości w jej negatywnym znaczeniu musimy borykać się z kaczorami z imienia i nie tylko, przykre jest to że ich sukcesy w nowej Polsce są raczej niezauważalne.

 3. No to brakujący życiorys – napisany przez samego byłego premiera – a więc on sam nic nie ściemnia 😉
  Pochodzę z ubogiej, robotniczej rodziny: ojciec był krawcem, matka szwaczką. Rodzice rozstali się, gdy miałem pół roku. Ojciec – Florian opuścił rodzinę i potem nie utrzymywałem z nim kontaktu. Matka – głęboko wierząca katoliczka wychowywała mnie duchu religijnym. Zgodnie z jej życzeniem byłem przez pewien czas ministrantem. Trudne warunki życiowe sprawiły, że po ukończeniu szkoły zawodowej mając 17 lat rozpocząłem swoją pierwszą pracę w Zakładach Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie. Naukę kontynuowałem w wieczorowym Technikum Elektroenergetycznym. Wkrótce potem odbyłem służbę wojskową w Marynarce Wojennej, w tym na okręcie podwodnym ORP Bielik. Po powrocie ze służby wojskowej, w 1969 r. wziąłem ślub kościelny z młodszą o trzy lata Aleksandrą. Mamy syna Leszka i wnuczkę Monikę.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa
  Działalność społeczną i polityczną rozpocząłem w Związku Młodzieży Socjalistycznej. Byłem przewodniczącym Zarządu Zakładowego tej organizacji w największych w ówczesnej Polsce zakładach lniarskich. W latach 1973-1974 pełniłem funkcję sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR. W 1974r. rozpocząłem studia politologiczne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i ukończyłem je w 1978 roku uzyskując tytuł magistra nauk politycznych. Po studiach pracowałem w Komitecie Centralnym kierując Zespołem, a następnie Wydziałem ds. Młodzieży, Kultury Fizycznej i Turystyki. W lipcu 1986 zostałem wybrany I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Skierniewicach. W grudniu 1988 wróciłem do Warszawy w związku z awansem na sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.
  Uczestniczyłem, jako przedstawiciel strony partyjno-rządowej, w obradach historycznego „Okrągłego Stołu”, gdzie razem z Andrzejem Celińskim współprzewodniczyłem podzespołowi ds. młodzieży. W 1989 roku zostałem członkiem Biura Politycznego KC PZPR. W styczniu tego roku zorganizowałem słynne spotkanie w stołówce KC otwarte dla wszystkich, którzy chcieli wziąć w nim udział. Uczestniczyła w nim także liczna grupa opozycyjnej młodzieży, w tym również z nielegalnego wówczas Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Niezwykłość tego wydarzenia była wzmocniona szerokimi i obiektywnymi relacjami w prasie, radiu i telewizji.

 4. Panie Tomku ;z całym szacunkiem ,ale Pan Jan wcale nie
  sugerowął zbrodniczej przeszłosci LM – to primo.
  Pan Nowak jak zwykle na posterunku i uzupełnił nam
  życiorys Pana Premiera .
  Rzeczywiscie jednak ludzie nie dopowiadaja swoich zasług
  zwłaszcza osoby publiczne .Dla chcacych jednak i zainteresowanych
  takie dane sa w internecie i nie sa żadna tajemnica .
  Czy praca w PRLu nawet na stanowiskach była zbrodnią ?.
  Tak by chcieli niektórzy prawicowi zapaleńcy i nienawistnicy.
  Jednak od oceny czynów sa na szczęście niezawisłe sady ;prawda Panie
  Matlak ? w wolej jeszcze Polsce .
  PRL Panie JM miał jednak swoje sukcesy ,bo na przykładzie Chełmka
  który sie rozwijał tego zaprzeczyc nie mozna .A co jest dzisiaj ,
  dzisiaj dla władz priorytetem jest fontanna w parku ,ulica Miskiewicza
  i pare chodników ,no może jewszcze problem ;co zrobić z nadmiarem pobudowanych przez PRL żłobków i przedszkoli ,no i kilku wielkich hal produkcyjnych po byłym juz gigancie .
  To jest problem którego III RP i nasza władza nie potrafi rozwiazac .
  A pracy brak ,rozejżyjcie sie dookoła ilu z Waszych znajomych jest na tułaczce w Anglii Hiszpanii ,Irlandii.Co Oni tam robia ,czego szukają ,czego im nie może dać Chełmek -Panie Matlak.W Chełmku nie ma młodych -wyjechali -bo nie ma pracy ,bo nie ma żłobka ,bo trudno dziecko umieśćic w przedszkolu .Te problemy były problemami władz zakładów i państwa w PRLu ;dzis to podobno te role spełnia niewidzialna reka rynku ; rzeczywiście jest niewidzialna .Więc czego sie ma niby wstydzić Pan Miller ,my ludzie z PRLu -to pytanie do Pana Panie Tomku i Panie JM .
  A moze teraz Pan JM ,oceniajacy wszystkich i wszystko w Chełmku (wolno Panu oczywiscie) ,podzieli sie swoim CV . Wszak jest Pan osoba publiczną ,kandydatem na naszego
  „Burmistrza”,byłym w-ce w „S”, wracajacym podobno na ojczyzny łono .
  Niech drżą nasi władcy ,odsiecz nadchodzi .

 5. do Tomek..
  Nie mam nic do ludzi mlodych, chcacych budowac swoja przyszlosc, nie uwazam tez ,ze mlodziez, czy ktokolwiek inny ma tkwic w przeszlosci swoich rodzin, nie mam tez zamiaru i nie ocenialem Pana Millera. Do tego co napisalem, sklonil mnie trend, ktory panuje po 1989 roku w Polsce. Polega on generalnie na tym, ze poPZPRowskim politykom dzialajacym po 1989 roku, zyciorysy zaczynaja sie wlasnie od tego roku. Tak wlasnie postapila redakcja INFO. A myslalem, ze Oni bardziej obiektywni.
  pozdrawiam

 6. do Adam Nowak..
  No wlasnie, gdyby Redakja to wszystko napisala, to nie mialbym sie czego czepiac.
  pozdrawiam

 7. do gostek..
  pare sprostowan, bo siejesz propagande gostku.
  od powstania do zdelegalizowania Solidarnosci przez PZPR, bylem jedynie szarym czlonkiem tego zwiazku.
  nie bylem, nie jestem i nie bede kandydatem na czyjegokolwiek burmistrza.
  o moim powrocie piszesz „podobno”…. to po co to piszesz , skoro nie wiesz ?
  pozdrawiam

 8. PANIE MATLAK !
  gostek- napisał PRAWDĘ i tylko PRAWDĘ!nic dodać nic ująć !/po prostu „RASOWY POLITYK”/
  Po mimo ,że od 8lat jestem mieszkańcem Oswięcimia!
  Na bieząco śledze życie w CHEŁMKU,gdyż tam mieszkają moje 3-CÓRKI z RODZINAMI i z tej okazji życze MIESZKAŃCOM CHEŁMKA oraz CZOŁÓWCE BIZNESMENÓW I VIPOWCÓW SAMYCH SUKCESÓW !!!
  Panie MATLAK ! nie wyklepuj Pan na swoim kompjuterku swoich mądrości życiowych i nie zatruwaj życia MIESZKAŃCOM CHEŁMKA ! i NORMALNYM INTERNAUTOM ! bo to co Pan piszesz juz dawno przestało być śmieszne !
  liczy się konkretna wymierna praca ,a nie podszepty i JĄTRZENIE !
  pozdrawiam: LUSIEK PACTWA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *