Coraz częściej pracodawcy z branży IT poszukując pracowników do swoich firm chętniej zatrudniają kobiety. Programowanie nie ogranicza się do pracy przed monitorem. Programista to zawód pełen wyzwań wymagających dobrze rozwiniętych kompetencji miękkich, dlatego kobiety świetnie sprawdzają się w tym zawodzie. Niestety nadal zbyt mało kobiet decyduje się na pracę w branży. Pomimo tego, że uczelnie wyższe prowadząc kampanie rekrutacyjne coraz częściej kierują je bezpośrednio do kobiet i pomimo coraz większej ilości studentek na kierunkach związanych z informatyką to w przedsiębiorstwach branży IT nadal brakuje pań. Obecność pań w zespole złożonym w większości z mężczyzn najczęściej pozytywnie wpływa na efektywność pracy. Kobiety są świetnie zorganizowane i posiadają wysoko rozminięte kompetencje interpersonalne. W zespołach mieszanych jest również lepsza atmosfera.

Zapominamy również o tym, że to kobiety były pierwszymi na świecie programistkami. Dawniej obsługa i programowanie komputera było doskonałym zawodem dla inteligentnej kobiety. Programowanie było postrzegane jak planowanie obiadu, należy poukładać wszystko tak, by było gotowe, wtedy, gdy będzie potrzebne. Pierwszy komputer na świecie ENIAC był obsługiwany przez „ENIAC Girls”. Właśnie kobiety zajmowały się jego programowaniem. Zatrudniano je gdyż, programowanie utożsamiane było z zajęciem, niewymagającym wysokich kwalifikacji. Uważano, że jest to „czynność” podobna do pisania na maszynie czy wypełniania formularzy.

Zmiany nastąpiły po tym jak kadra zarządzająca firmami i uczelniami dostrzegła, że komputery nie będą działały bez programów, a samo programowanie jest w rzeczywistości trudne. Wtedy rozpoczął się proces szkolenia mężczyzn-programistów. Od 1967 roku zawód programisty została zdominowany przez mężczyzn. Bycie informatykiem przynosiło dochody i oznaczało prestiż. Kobiety stopniowo wyłączano z branży. Czy nadal powinny na to pozwalać?

Sukces przedsiębiorstwa to nie efekt pracy jednostki tylko zespołu. Nawet geniusz, jeśli nie opanuje podstaw marketingu, zarządzania, planowania itp., nie będzie mógł sprzedać swojego pomysłu. Kobiety, jak twierdzą psychologowie, posiadają silnie rozwinięte umiejętności nawiązywania współpracy oraz harmonijnych relacji zawodowych. Najprawdopodobniej, więc kobieta – informatyk zdziała o wiele więcej niż mężczyzna.

W marcu w Oświęcimiu rozpocznie się trzymiesięczny kurs „Zaawansowane tworzenie stron www z zastosowaniem styli, PHP i MysQL”. Organizatorem kursu jest Towarzystwo Salezjańskie. Cena wynosi tylko 143zł.

Zgłoszenia przyjmowane są do 08 marca w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, ul. Jagiełły 10, 32-600 Oświęcim. Tel. 664 337 651.

kapitał ludzki

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek – najlepsza inwestycja