Jeśli prowadzisz sklep internetowy, lub serwis pośredniczący w usługach wprowadź elektroniczne systemy płatnicze. Pozwoli ci to na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie obrotu. Twoje produkty i usługi staną się dostępne szerszej grupie ludzi. Systemów płatności jest na polskim rynku kilka. Ponieważ Polacy niechętnie płacą za pomocą kart kredytowych – podobnie jak w Niemczech, a niemal odwrotnie jak w USA – trzeba zadbać o to, aby mogli płacić za transakcje internetowymi przelewami.

Wśród firm oferujących takie usługi są m.in. eCard, Pol- Card, Przelewy24.pl lub Płatności.pl.

Wszystkie zapewniają dostęp do płatności istniejących na polskim rynku banków oraz odpowiadają za bezpieczeństwo płatności. W eCard zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania kosztuje około 1 tys. zł, a miesięczny abonament 190zł. Trzeba też zapłacić prowizję, która wynosi około 3 proc. wartości transakcji. Jej wysokość można negocjować. Podobny poziom cen oferuje PolCard. Z kolei w Płatności.pl i Przelewy24.pl, gdzie nie płaci się za instalację, prowizja, jaką zapłaci sklep, wynosi około 1,9 do 2,9 proc. i około 0,30 zł za każdą transakcję.

Polecanymi systemami płatności są też PayPal lub Money bookers. W tym pierwszym od każdej transakcji właściciel sklepu zapłaci prowizję od 1,9 do 3,4 proc. plus – każdorazowo 1,35 zł od transakcji. W Moneybookers prowizja wyjściowa to 2,4 proc. (można wywalczyć niższą) oraz dodatkowo 0,29 gr od transakcji. Ich zaletą jest międzynarodowy zasięg, dzięki czemu łatwiej będzie pozyskać klientów zza granicy. Im więcej systemów płatniczych udostępniamy, tym większa szansa na przyciągnięcie nowych klientów.

W przypadku PayPala żeby dokonać przelewu, trzeba mieć założone internetowe konto w systemie. W Moneybookers klient może przelać pieniądze na konto sklepu płacąc za transakcję bezpośrednio ze swojego konta internetowego. Za jego pomocą może też zasilić internetowy portfel Moneybookers.

Najnowszym na rynku systemem jest PayByNet wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Wyróżnia go to, że KIR jest gwarantem płatności dokonanej przez klienta, zanim pieniądze fizycznie trafią na konto firmy. Firma może więc spokojnie realizować transakcję, nie czekając aż pieniądze fizycznie trafią na jej konto, bo ostatecznie gwarantuje to KIR. Instalacja systemu nic nie kosztuje. Ostateczna wysokość prowizji zależy od obrotów sklepu, jest jednak zawsze mniejsza niż w systemach kartowych.

Wprowadzając elektroniczne systemy płatności w jednej chwili możesz sprawić, że odbiorcą twoich produktów i usług będzie nie tylko pan Jan z Zakopanego, ale również Mr. John z Alabamy.