Trzej pseudografficiarze odpowiedza podejrzani o dokonanie kilkudziesięciu uszkodzeń mienia.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzanych o uszkodzenie kilkudziesięciu elewacji budynków poprzez namalowanie pseudograffiti.
Przez kilkanaście ostatnich dni oświęcimscy policjanci pracowali nad ustaleniem personaliów sprawców, którzy na murach różnych budynków, bloków, sklepów, garaży oraz ogrodzeniach posesji znajdujących się na terenie Chełmka prezentowali swoją wątpliwą artystycznie „twórczość”. Funkcjonariusze podjęli skuteczną walkę z chuliganami i zatrzymaniami zakończyli ich szkodliwe społecznie wyczyny.
Uszkodzona elewacja przez pseudograficiarza
W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że za uszkodzeniami mienia stoi trzech odrębnie działających 17 – letnich mieszkańców Chełmka. Podejrzewani mężczyźni zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania. U jednego z nich policjanci odnaleźli i zabezpieczyli nie wykorzystaną do końca puszkę farby w sprayu w kolorze odpowiadającym niektórym napisom ze ścian. Następnie zebrali materiały, które pozwoliły na ustalenie, że podejrzani łącznie uszkodzili kilkadziesiąt elewacji budynków, co aktualnie jest weryfikowane. W chwili obecnej policjanci docierają do właścicieli posesji, w celu ustalenia okoliczności i wykonania z nimi niezbędnych czynności procesowych.
Zatrzymany pseudograficiarz
W takich przypadkach sprawcy, najczęściej dopiero w chwili zatrzymania i doprowadzenia przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, uświadamiają sobie, że nie wolno niszczyć cudzej własności. W utrwaleniu wiedzy na ten temat z całą pewnością pomogą im poniesione kary, które przewiduje Kodeks Karny w tym przypadku jest to kara do 5 lat pozbawienia wolności.