Gmina Brzeszcze. Podejrzany o znęcanie z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania oraz policyjnym dozorem. Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach postawili zarzuty znęcania 43 – letniemu mieszkańcowi gminy Brzeszcze. Aby chronić osoby pokrzywdzone przemocą śledczy zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną oraz policyjny dozór.
Do zdarzenia doszło w niedzielny poranek (01.03.2020). Tuż po godzinie 07.00 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej w jednej z miejscowości w gminie Brzeszcze. W związku z tym niezwłocznie udali się pod wskazany adres, gdzie zatrzymali 43 – letniego, nietrzeźwego mężczyznę. Jak się okazało wszczął on awanturę podczas której zaczął grozić swoim najbliższym. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, a badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,60 promila alkoholu.
W ciągu doby policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany od około czterech lat stosował przemoc domową wobec żony oraz pełnoletniej córki. W związku z tym został mu przedstawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego.
Wczoraj tj. 2 marca, podejrzany został doprowadzony przed oblicze prokuratora, który zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci podejmując działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy przemoc zostaje ujawniona bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie.
Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Przypominamy, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, wykaz placówek na terenie Małopolski:
http://oswiecim.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/oswiecim-pomoc-dla-osob-pokrzywdzonych-przestepstwem


Osiek. Przekroczył prędkość – stracił prawo jazdy na trzy miesiące. W dniu 2 marca 2020 w Osieku policjanci z oświęcimskiej grupy Speed zatrzymali prawo jazdy kierowcy BMW, który nie bacząc na porę roku i zmienne warunki drogowe oraz brak chodnika, znacznie przekroczył prędkość, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym.
Do zdarzenia doszło w Osieku, gdzie policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tuż przed godziną 18.00 na ulicy Beskidzkiej zmierzyli prędkość, z jaką jechał kierowca samochodu marki BMW. Miernik prędkości wskazał 115 km/h, przy obowiązującej prędkości do 50 km/h. Funkcjonariusze natychmiast dali kierowcy sygnał do zatrzymania się, a kiedy pojazd zjechał przystąpili do kontroli drogowej. Za kierownicą auta siedział 44 – letni mieszkaniec powiatu bielskiego.
W związku z przekroczeniem prędkości o 65 km/h policjanci ukarali mężczyznę mandatem, punktami karnymi, a także zatrzymali jego prawo jazdy, które będzie mógł odzyskać dopiero za trzy miesiące.
Policjanci przypominają, że lekceważenie przepisów ruchu drogowego często ma poważne i nieodwracalne konsekwencje. Jednakże zawsze jest pora, aby zmienić styl jazdy na zgodny z przepisami i bezpieczny. Warto o tym pamiętać zanim dojdzie do zdarzenia drogowego. Zapewniają, również że w dalszym ciągu będą skutecznie eliminować z dróg tych, którzy stwarzają zagrożenie.


Oświęcim. Piratka drogowa z mandatem i „o włos” od utraty prawa jazdy.b Młoda mieszkanka gminy Chełmek zlekceważyła przepisy ruchu drogowego, znacznie przekraczając dozwoloną prędkość. Kierująca na odcinku, na którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h jechała z prędkością 100km/h. Za popełnione wykroczenie otrzymała mandat i punkty karne, a od utraty prawa jazdy dzielił ją tylko 1km/h.
Wczoraj (2.03.2020) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji pilnowali bezpieczeństwa na trasie Oświęcim – Kęty. O godzinie 17.30 na ulicy Jagieły w Oświęcimiu zmierzyli prędkość z jaką jechał samochód marki Renault. Miernik prędkości wskazał równe 100 km/h przy dozwolonej prędkości do 50km/h. W związku z popełnionym wykroczeniem, mundurowi dali sygnał do zatrzymania się. Podczas kontroli drogowej okazało się, że za kierownicą auta siedziała 22 – letnia mieszkanka gminy Chełmek.
Policjanci poinformowali kierującą o popełnionym wykroczeniu oraz fakcie, że jedynie 1km/h więcej dzielił ją od utraty prawa jazdy na trzy miesiące. Następnie za przekroczenie prędkości o 50km/h nałożyli mandat i punkty karne.