Oświęcim. Prawidłowa reakcja świadków, pomogła w szybkim wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia drogowego.
W dniu 12 lutego 2020 o godzinie 15.30 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie dotyczące potrącenia mężczyzny na ulicy Zaborskiej w Oświęcimiu /w rejonie Placu Słonecznego/. Jak wynikało z relacji świadków, potrącenia miał dokonać samochód marki Ford, którego kierująca wysiadła z pojazdu, a następnie odjechała w kierunku ulicy Jagiełły. Pieszy 50 – letni mieszkaniec Grojca ze stłuczeniem głowy został przewieziony przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala na badania. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad trzy promile alkoholu.
Oficer dyżurny oświęcimskiej komendy Policji natychmiast przekazał wszystkim patrolom informacje dotyczące zdarzenia wraz z opisem poszukiwanego pojazdu. W trakcie prowadzonych poszukiwań policjanci podobnego do opisywanego forda, zauważyli na parkingu w Rynku Głównym. Po kilku chwilach do pojazdu podeszła młoda kobieta, która potwierdziła, że brała udział w zdarzeniu, lecz stwierdziła, że mężczyzny nie potrąciła. Mundurowi wraz z kierującą udali się na miejsce zdarzenia, aby dokładnie wyjaśnić okoliczności w jakich do niego doszło.
W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że 25 – letnia mieszkanka gminy Oświęcim jadąc ulicą Zaborską zauważyła idącego chodnikiem i zataczającego się mężczyznę. Zatrzymała się i wtedy pieszy uderzył w bok jej samochodu. Kierująca wysiadła i zapytała, czy jest potrzebna pomoc medyczna. Nietrzeźwy pieszy stwierdził, że nic się nie stało, więc kobieta pojechała dalej. Po tym fakcie pieszy, wywrócił się na chodnik doznając stłuczenia głowy.
W tym przypadku, choć okoliczności zdarzenia widziane oczami świadków, okazały się inne, ogromne znaczenie miał fakt, że zareagowali oni błyskawicznie. Wezwali pomoc, a także podali opis pojazdu i kierunek, w którym odjechał. Dzięki zgłoszeniu policjanci szybko odnaleźli samochód, a następnie ustalili faktyczne okoliczności w jakich doszło do zdarzenia.


Oświęcim. Poszukiwany wpadł w ręce nocnego patrolu
Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji, w trakcie nocnego patrolu zatrzymali poszukiwanego przez sąd 29 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna od kilku miesięcy ukrywał się w związku z grożącą mu karą więzienia.
Do zatrzymania poszukiwanego doszło w nocy z 7/8 lutego 2020 w Oświęcimiu. Policjanci tuż po północy patrolowali Osiedle Chemików. W rejonie ulicy Nojego zauważyli kilku mężczyzn z butelkami alkoholu w rękach. W związku z tym podeszli bliżej, aby sprawdzić czy nie doszło do naruszenia zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Jak się okazało butelki z alkoholem były zamknięte, ale wśród mężczyzn mundurowi rozpoznali 29 – letniego mieszkańca Oświęcimia, poszukiwanego od kilku miesięcy przez oświęcimski sąd, za przestępstwa przeciwko mieniu.
W związku z powyższym 29 – latek został zatrzymany i trafił do jednego z zakładów karnych , gdzie spędzi najbliższe pół roku.