Oświęcim. Zareagowała widząc zagrożenie dla ludzkiego życia. Wczoraj (18.02.2020) przed południem mieszkanka Oświęcimia zareagowała widząc nietrzeźwego mężczyznę leżącego na ławeczce znajdującej się tuż przy zbiorniku wodnym Kruki. To wyjątkowy przypadek wzorowej reakcji osoby postronnej dzięki której, być może udało się zapobiec tragedii.
Do zdarzenia doszło we wtorkowe przedpołudnie. Około godziny 11.40 mieszkanka Oświęcimia spacerowała w rejonie zbiornika Kruki, gdzie na jednej z ławeczek dostrzegła śpiącego mężczyznę. Kobieta natychmiast sprawdziła funkcje życiowe. Okazało się, że mężczyzna reagował na jej głos, lecz był pod tak mocnym wpływem alkoholu, że nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Oświęcimianka widząc, że mężczyzna może się stoczyć wprost do wody lub wychłodzić, natychmiast powiadomiła Policję.
Jeden z patroli szybko zlokalizował wskazane przez zgłaszającą miejsce, a następnie dziękując jej za prawidłową reakcję przejął nietrzeźwego którym okazał się 37 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 3,70 promila alkoholu. Mężczyzna został oddany pod opiekę pracowników izby wytrzeźwień.
Policjanci apelują, aby w sytuacjach, kiedy zagrożone jest ludzkie życie, zawsze reagować, tak jak to pokazała mieszkanka Oświęcimia. Wystarczy jeden telefon „112” do służb ratunkowych.
Policjanci apelują również o rozsądek i nie lekceważenie własnego zdrowia i życia. Imprezy zakończone upojeniem alkoholowym mogą zakończyć się tragicznie. Z kolei rodzinom borykającym się z osobą uzależnioną od alkoholu przypominamy, że przy każdym urzędzie miasta czy gminy, działa Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której zadań należy podejmowanie działań, w celu zobowiązania osób uzależnionych do podjęcia leczenia odwykowego. Ponadto z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego trudnego problemu, można również zwrócić się do dzielnicowego lub pracownika socjalnego w ośrodku pomocy, którzy wskażą odpowiedni sposób postępowania oraz placówki wspomagające osoby współuzależnione.
Brzeszcze. Oświęcim. Nietrzeźwi za kierownicą. Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego zatrzymali 39 – letniego obywatela Ukrainy, który kierował samochodem mając w organizmie 2,70 promila alkoholu.
Do zdarzenia doszło w nocy z 17/18 lutego 2020. Tuż po godzinie 02.00 na ulicy Ofiar Oświęcimia, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Mercedes, którego styl jazdy mógł sugerować , że kierujący jest nietrzeźwy. Kiedy kierowca opuścił szybę, policjanci wyczuwając woń alkoholu, szybko potwierdzili swoje spostrzeżenia. Jak się okazało 39 – letni obywatel Ukrainy wsiadł za kierownicę mając w organizmie 2,70 promila alkoholu.
Tuż po godzinie 15.00 na ulicy Zatorskiej policjanci oświęcimskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 42 – letniego mieszkańca Oświęcimia jadącego na motocyklu marki Junak. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,20 promila alkoholu.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara grzywny.
Policjanci apelują o zachowanie trzeźwości za kierownicą .