Kategorie
Aktualności z Chełmka Ciemna Strona

UJ o Chełmku

Kolejna odsłona raportu nt. jakości życia w miastach małopolski
Kolejna odsłona raportu nt. jakości życia w miastach małopolski

Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Instytutem Geografii i Gospodarki Przestrzennej zrealizował w 2010 r. na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego projekt badawczy pt. „Badanie funkcji, potencjału oraz trendów rozwojowych miast w województwie małopolskim” Pełny raport z wynikami projektu dostępny jest na stronach Województwa Małopolskiego (Małopolskie Obserwatorium Polityki Rozwoju). Znaleźć tam można również szczegółowy opis wykorzystanych źródeł i zastosowanych metod analizy badawczej. Pełen link do raportu w stopce artykułu.

Niezależny raport naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej powstał na początku 2010 roku i nie pozostawia niestety złudzeń co do jakości życia w Chełmku. Wraz z raportem powstał również ranking miast pod względem poziomu życia (o którym pisaliśmy wcześniej – patrz tutaj). Liderem rankingu są Niepołomice. Zaraz za nimi Kraków, Zakliczyn, Krynica-Zdrój i Myślenice. Chełmek otwiera ogon stawki na 32 miejscu. Wśród okolicznych miast wyprzedziły nas Brzeszcze (8 pozycja), Oświęcim (15 pozycja), Zator (16 pozycja), Chrzanów (18 pozycja), Kęty (20 pozycja) a nawet Libiąż (28 pozycja). Za nami w rankingu nie ma żadnego innego miasta z powiatu oświęcimskiego

Zrozumienie rozwoju miast i ich roli w rozwoju społeczno-gospodarczym regionu wymaga analizy wszystkich wzajemnie sprzężonych funkcji, jakie spełniają ośrodki miejskie oraz relacji i powiązań między nimi a otoczeniem – czytamy we wstępie raportu. Istnieje bowiem współzależność pomiędzy ekonomicznymi podstawami funkcjonowania miasta a poziomem i warunkami życia jego mieszkańców i relacjami w sieci osadniczej. Ta triada współzależności jest bazą do wyróżnienia na poziomie ogólnym trzech podstawowych komponentów niniejszej analizy, na które składają się:

  • Komponent A: Potencjał i funkcje gospodarcze miast
  • Komponent B: Warunki życia w miastach oraz dostępność i jakość usług publicznych
  • Komponent C: Relacje przestrzenne miast oraz identyfikacja i delimitacja obszarów funkcjonalnych

Podstawowym celem diagnostycznym badań w ramach Komponentu A jest zidentyfikowanie zmieniających się funkcji miast w Małopolsce, ich potencjału rozwojowego oraz aktualnych i potencjalnych barier ich dalszego rozwoju gospodarczego. Celem diagnostycznym badań w ramach Komponentu B jest ocena miast w województwie małopolskim pod kątem poziomu i warunków życia w kontekście dostępności usług publicznych oraz funkcjonowania instytucji publicznych. Celem diagnostycznym badań w ramach Komponentu C jest natomiast określenie modelu przestrzennego rozwoju sieci miast w regionie, z uwzględnieniem kierunków i tendencji przekształceń tego modelu oraz identyfikacja i delimitacja obszarów funkcjonalnych na poziomie regionalnym, subregionalnym i lokalnym.

Wychodząc z założenia, że miasta odgrywają podstawową rolę w systemie osadniczym regionu, w raporcie przedstawiono najważniejsze wnioski oraz rekomendacje dotyczące miast Małopolski jako węzłów aktywności gospodarczej oraz miejsc zaspokajania potrzeb społecznych. W pierwszej kolejności skupiono uwagę na ocenie małopolskich miast pod względem potencjału rozwojowego i poziomu życia, a następnie szansach rozwojowych związanych z rolą niektórych miast jako aktualnych lub potencjalnych biegunów wzrostu oraz na barierach w zakresie usług publicznych i transportu publicznego.

Chełmek został z troską opisany w kilku kategoriach, gdzie stał się przykładem (niestety negatywnym) na potrzeby opracowania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej. Pierwszą kategorią była dysproporcja w poziomie bezrobocia kobiet i mężczyzn. Raport zaznacza, że największą dysproporcją bezrobocia kobiet i mężczyzn cechowały się miasta małe i najmniejsze miasteczka oraz miasta we wschodniej i południowo-wschodniej Małopolsce, a także ośrodki przemysłowe w zachodniej części regionu, szczególnie Chełmek, w którym te dysproporcje są znaczące w skali regionu.

Kolejną badaną dziedziną była edukacja. Raport podaje, że w Małopolsce „zdecydowanie niekorzystną strukturę wykształcenia w tym obszarze posiadał Chełmek. Zwrócono uwagę również na fakt, że poziom zaspokajania potrzeb w zakresie infrastruktury oświatowej w gminie Chełmek kształtował się powyżej przeciętnej, lecz w Chełmku wzrost poziomu zaspokojenia usług wynikał w pewnym stopniu nie z realnych działań i podejmowanych kroków, lecz ze zmniejszającej się szybciej niż w całym województwie liczby uczniów”.

Wzięto również pod uwagę poziom infrastruktury bibliotek. Względnie najniższym poziomem takiej infrastruktury cechowały się Jordanów, Piwniczna-Zdrój, Chełmek, Kęty, Myślenice, Niepołomice, Sułkowice, Libiąż i Rabka-Zdrój.

Brano pod uwagę również dostępność usług medycznych. W kilku z ośrodków spadł (względem innych miast regionu przyp. red.) poziom dostępności usług medycznych. Do miast, gdzie spadki poziomu usług medycznych mogą być bardziej odczuwalne niż w innych miastach  należą Miechów, Trzebinia i Chełmek.

Kolejną kategorią, w której Chełmek znajduje się na samym końcu jest zamożność mieszkańców i odsetek korzystających z pomocy społecznej. Jak podaje raport, „za szczególnie trudną należy uznać sytuację w tym zakresie gmin miejskich, w których odsetek korzystających z pomocy społecznej wynosi powyżej 5%, i jednocześnie indeks wykluczenia osiąga najgorsze wartości. Należą do nich Chrzanów, Trzebinia, Chełmek”.

Podsumowując, autorzy raportu przydzielili Chełmek do grupy II miast o względnie słabych warunkach życia. W grupie znalazły się:  Krzeszowice; Chełmek, Trzebinia, Skawina, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Czchów, Bukowno, Świątniki Górne, Andrychów, Ciężkowice, Miechów, Szczawnica, Żabno, Sułkowice, Słomniki, Maków Podhalański, Stary Sącz, Biecz, Mszana Dolna, Jordanów.

Dla Chełmka wskaźnik Perkala (obrazujący naukowo jakość życia) w 1999 roku wynosił -0,6, w 2008 wynosił również -0,6. Oznacza to, że warunki życia w Chełmku na przestrzeni 9 lat nie uległa poprawie.

Dla przejrzystości prezentacji, wskazano też obszary problemowe w zakresie poziomu życia i usług publicznych, które determinują wymienione wskaźniki i wynikają z analiz szczegółowych, przedstawionych we wcześniejszych opisach. „Uprzedzając późniejsze wnioski, warto w tym miejscu podkreślić, że szczególnej troski w sferze polityki regionalnej ukierunkowanej na poprawę jakości życia i usług publicznych, wymagają w Małopolsce następujące ośrodki miejskie: Krzeszowice, Chełmek, Skawina, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Bukowno, Świątniki Górne, Andrychów, Miechów, Szczawnica, Żabno, Sułkowice, Słomniki, Maków Podhalański, Stary Sącz, Mszana Dolna, Jordanów, Wojnicz, Piwniczna-Zdrój, Tuchów, Grybów, Ryglice”.

Pełna treść raportu Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Instytutem Geografii i Gospodarki Przestrzennej znajduje się pod poniższym linkiem:

http://www.politykarozwoju.obserwatoria.malopolska.pl/CmsContent.mvc/NewsDetails/0/197

Źródło: Małopolskie Obserwatorium Polityki Rozwoju

31 odpowiedzi na “UJ o Chełmku”

I tu jest zawarta ocena dotychczasowego programu wyborczego naszych radnych i naszego Urzędu .Jak widac niezalezny zespoł dokonał druzgocacej oceny działań włodarzy naszego Grodu nad Przemszą ale takze struktur państwa ,które od 89 nic zrobiły tak naprawde nic w zamian za PRL .A miało byc tak dobrze .
Ciekawe czy ktos z kandydatów choc sie zajaknie w tej sprawie w tym temacie a jest on bodaj najważniejszym w sprawie dalszej przyszłosci Chełmka a zwłaszcza w temacie wykształcenia, w sprawie przyszłości młodego pokolenia .
A o co chodzi ,a o np. poziom szkolnictwa ,nauki języków ,rozwoju czyteelnictwa i ochrony zdrowia .
Tymczasem niektórzy z tyc co powinni wzmóc swój zawodowy wysiłek ,wybieraja sie do Gminy ;po co ?? ,po następna pensyjkę bo chyba nie po dodatkowe zajecie ,skoro ocena szkolnctwa jest dla Gminy miażdżaca .
Było kiedys wykute powiedzenie przez Chełmkowian ;nasa fabryka ,nase kuminy ,co z tego zostało Panowie radni od kilku kadencji a niektórzy od zawsze ,co po Was zostało ,po gospodarzach ,gdzie nasza młodzież ma sie udac do pracy ;a Wy wciąz sie wykłócacie o chodniki ,fontanny ,korty tenisowe ,czy tez o ul Mickiewicza . Czy Wam sie wydaje że np Samsung ,czy inny Kulczyk przyjdzie do lasu nad stawami jako do strefy ekonomicznej ??? to chyba żart . Czy Biedronka która wyssała resztki incjatyw gospodarczych i resztki kasy od emerytów i mieszkańców ,ale wybiła tez skutecznie z głowy kupcom z naszego rynku i sklepikarzom zapedy byznesowe .Tak będzie niestety dalej i kiedy ostatnia złotówke z kasy nszego obywatela wyssają to nas zostawia Panie Burmistrzu .Z kogo wtedy Pan zciagnie podatki na swoja pensję np .,czy Wy nie widzicie że byznes Chełmka ledwo zipie ,że PZPS jak pisze Bartek sie rozsypuje .W Chełmku ubywa ludzi ,czas pomyslec o nowym osiedlu ,dac przyzwolenie i tereny dla deweloperów ,inaczej to wszystko kapnie jak przysłowiowa kawka .drodzy Państwo czas zmienic priorytety i swoje widzenie
świata ,przyciagnąc ludzi z pieniedzmi i inicjatywą .

Gustek— Twoja krytyka ostatnich kilkunastu lat jest druzgocąca i niestety prawdziwa. Obecnie ludzie młodzi jeżeli nie maja koneksji w Urzędzie to nie zostana zatrudnieni w nim czy też w jednostkach podległych. Mój znajomy, który również krytycznie wypowiada się „po cichu” o panujacych stosunkach powiedział mi jasno – nie wychylę sie po mi zwolnią dzieci, którym zdązył wczesniej załatwić pracę. Tak więc jeżeli ta młodzież nie ma wspomnianych koneksji to zostaje jej jedno emigracja – bo pracując u miejscowych biznesmenów trudno im się utrzymać samemu, a co dopiero z rodzioną i tak Chełmek wyludnia sie, a władza pewnie dzis i jutro będzie sie epatowac świetem i fotografować. Wiem, że powinienem jako kandydat na radnego Rady Powiatu dać recepte na to wszystko- nic z tego– nie mam jej i chyba nikt nie ma – nawet jak widac Gustek też. Jedno jest pewne trzeba zmienic władze i z nowymi ludzi opracować plan dochodzenia do normalności, a potem sciągniecia do Chełmka ludzi z kasa, a potem tych młodych mieszkańców Chełmka z emigracji i mam nadzieję, ze mojego syna też. Pozdrawiam……

gustek i bartek.
Panowie to co tu, na info napisaliscie, to najbardziej rozsadny i do tej pory najlepszy program dla miasta Chelmek, jaki kiedykolwiek zostal przedstawiony.
Osobiscie jestem za w stu procentach. Martwi mnie tylko , dlaczego tacy ludzie nie sa kadydatami w tych wyborach.
pozdrawiam

Powiem tak ;nie trzeba być specjalnie bystrym ,zeby widzieć w jakim kierunku ida przemiany w Polsce .Idą w złym kierunku ,w kierunku katastrofy .To samo dzieje sie niestey w naszej Gminie ,nie moż byc Ona bowiem zieloną wyspą ,nie ma takich szans ,nasz potencjał na to nie pozwala .TO JEST W OPRACOWANIU UJ.
Chełmke był producentem rynkowego wyrobu ,obecnie zupełnie zdominowanego przez
CHRL ,oczywiscie przy walnej pomocy neoliberałow typu Balcerowicz i inni z UE.
Ale UE posiada własne ,mocne marki i to w przemysłach wysokich technologii co łagodzi ich nadmierny import konsumpcyjny z Chin.Polska za sprawa złodziejskich i nieprzemyslanych przekształceń doprowadziła własnymi rękami
do zupełnego upadku przemysłu wytwórczego ,oddala handel i bankowośc co było i jest zbrodnią na własnym ciele i własnym narodzie .Dlatego takie frustracje ,taki eksport taniej siły roboczej z Polski ,który na pewno nie przyniesie pozytywnych zmian .Poza tym nie pozwolono na powstanie rodzimego znaczacego kapitału a oddanie handlu marketom jest gwożdziem do trumny mimo pozornego kolorowego rynku i pozornej taniochy .Markety w sposó perfidny wysysaja z rynku pieniadze ,zamieniaja na dewizy i wywożą do swoich krajów pochodzenia .Wystarczy popatrzec na Chełmek wieczorem ;tu nie ma zycia ,nie ma młodych ludzi ,oni wyjechali ,Ci zas co sa nie posiadaja grosza przy duszy bo i skąd ,dlatego puste paby ,puste lokale restauracje ,cisz ,pustka i zgroza dla rozsadnie myslacego człowieka .
to trzeba zmieniac ,to trzeba zmienić ,to Wy musicie zmienic przyszli włodarze ,jezeli nie to widzę czarne chmury nad Polksa i Chełmkiem .
Tak dalej byc nie moze i nie musi .
do miłego !

I dalej ;piszę na raty z obawy zniknięcia tekstu .To co napisałem nie jest atakiem na władze ;odwrotnie jest opisem spraw jakie sa przyczyną kleski polskich przemian i kleski polskiej wytwórczości.Można oczywiscie zastanawiac się jaki może miec wpływ burmistrz i jego ekipa w UMG .Otóz to ;może mieć powinien przede wszystkim wspierać incjatywy gospodarcze ,pomagać w uzyskiwaniu wsparcia indywidualnego dla Firm, analizować koszty i reagować np.poprzez obniżanie podatków .Pisałem wczoraj o budownictwie ;ono prawie zamarło ,buduja tylko prywatni mieszkańcy ,a przeciez mozna wyznaczyc tereny i oddać deweloperom .Nastepna sprawa to usprawnienie w zakresie zezwoleń i przedłuzajacych sie procedur .Nie będe sie powtarzał i nie odkryję ameryki ale powiem to co mówia moi znajomi i zapytam jakie w Chełmku jest wykorzystanie bazy kulturalnej;MOKSIR,Dom Ludowy,DOM BATY,Hacówka ,KLUB Rolnika Gorzów,Stara szkoła Gorzów ,Dom emeryta na osiedlu ;dlaczego one stoja w wiekszosci martwe ajest to przeciez wielka baza kulturalna .czas to wskrzesić ,czas rozliczyć ludzi odpowiedzialnych ,bioracych co miesiac znaczne kwoty z naszych podatków
„””Z Naszych Podatków !!!!””””naszej krwawicy .Czy Ci ludzie zastanawiaja sie jak trudno dziś zarobić grosz ???? ,moze czas to wyartykułowac i wykrzyczeć .
Czas potrząsnąc Chełmkiem ,Polską ,nami !!!. czy wiemy ilu w Gminie jest młodych i wykształconych ludzi którzy latami staraja sie o pracę bez skutku ,moze czas najwyższy dać im szansę ,ogłosic konkursy ,puścić młode szczupaki miedzy zastane w stawie karpie
Popatrzcie my tu zachęcamy,prowokujemy do dyskusji potencjalnych kandydatów tymczasem Oni rozesłali kartkowe i zgrane programy i nie ma ani jednego ,który oprócz prezentacji chciał cos więcej powiedziec w internecie do swoich wyborców .Uważaja ze ich komitety i szyldy partyjne wystarczą ;
********* A nuż to ciemny ,lud kupi ************
Przyznam ze opuszcza mnie inwencja pisania i ruszenia kandydatów do dyskusji a jezeli tak dalej bedzie ,tez sie nie rusze w dniu wyborów ze swojego wyrka ;
bo PO CO dla kogo ????????????????????,przeciez i tak sie nic nie zmieni ,co zapowiada Ich milczenie .
nie tracę jednak nadziei ,ze bedzie lepiej :::::pozdrawiam aktywnych forumowiczów

Napisał GUSTEK –„Popatrzcie my tu zachęcamy,prowokujemy do dyskusji potencjalnych kandydatów tymczasem Oni rozesłali kartkowe i zgrane programy i nie ma ani jednego ,który oprócz prezentacji chciał cos więcej powiedziec w internecie do swoich wyborców .Uważaja ze ich komitety i szyldy partyjne wystarczą ;
********* A nuż to ciemny ,lud kupi ************”
No cóz tak juz jest podczas każdych wyborów – wczoraj w skrzynce pocztowej znalazłem stertę reklamówek róznego rodzaju, ładne, kolorowe – ale nie wiem czy zmienią one moje typy wyborcze – raczej nie i chyba jest tak „w glowach” innych wyborców. Główni pretendenci do Urzedów poza plakatami i reklamówkami nie uczestniczą w dyskusji – tylko pewnie czytaja i czychaja na podknięcia dykutantów co w ferworze dyskusji może się kazdemu przydażyć – może wówczas „dadzą głos”. Ja również nie tracę nadziei – bo przecież ta dyskusja jeszcze kilka dni temu była marna, a teraz już całkiem, całkiem…..i staje się merytoryczna..

Witam o poranku!
W ten jakże radosny dla naszego Narodu dzień!
92 Rocznicę Odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI!
Jest mi trochę niezręcznie pisać w tak ważne i podniosłe święto.
Jednak uważam, że nie powinno się pomijać milczeniem, szczególnie dzisiaj takich, publicznych wypowiedzi jak te powyżej!
Przepraszam, jeżeli ktokolwiek poczuje się urażony, ale chyba nie potrafię sformułować swoich odczuć i poglądów jeszcze delikatniej!
Jestem bowiem zbulwersowany wspomnianymi już wypowiedziami i zarazem ciekawy,
kim jest „dyskutant”, ukrywający się pod pseudonimem „gustek”? Ten facet(?) zna tak doskonale chyba wszystkie problemy naszej gminy i kraju, ba – nawet całej UE! Mało tego, zna również przyczyny „wszechogarniającego nas ZŁA”,
jak również ma sposoby na ich rozwiązanie!!! Potrzebna do tego jest „tylko” władza. Pewnie więc startuje w tych wyborach, co najmniej na Burmistrza. Wstydzi się jednak swoich poglądów, albo (nie wiem dlaczego) nie chce oficjalnie ich głosić.
Chciałbym wiedzieć kto to jest, tylko po to żeby się nie pomylić,
kiedy będę głosował, bo kandydatów na Burmistrza jest przecież trzech…
Życzę dobrego samopoczucia…
P.S.
Czy teraz mój „patriotyczny bełkot” jest już bardziej zrozumiały???
Polecam wszystkim, a szczególnie „dyskutantom”, zapoznać się z całym raportem naukowców ZE ZROZUMIENIEM (jeżeli to oczywiście możliwe),a nie jedynie z jego wybranymi tendencyjnie fragmentami, przedstawionymi tutaj przez jakiegoś „anonima” liczącego pewnie na to, że „ciemny lud to kupi”!!!
Bogdan Sidorowicz

Widzę Panie Bogdan(ie),ze nie może Pan spać z powodu anonimowego
dyskutanta .Zeby Panu ulzyc w cierpieniu i niepewności napiszę ;
jestem bezpartyjny ,do niczego nie należe ,nigdzie nie kandyduję.
A tak zeby juz całkowicie Pana uspokoić i broń Boże nie doprowadzic do jakiegos nieszczzęścia wra z rodzina oddamy głos na jednego z kandydatów z Pana KWW P dla Chełmka .Tak więc Panie Bogdan niepotrzebny jest Pański
podejzanie ostry ton ,bliski raczej członkom pewnej partii któtej ostatnio
członkowie przezywaja stan cieczki .
Ja zaś Jestem tylko ojcem rodziny i ciesze sie dobrym zdrowiem .
W ten sposób ma Pan czas na poznanie innych kandydatów ,którym udzieli
Pan jednoosobowego poparcia czyli inaczej odda Pan na nich głos .
Wiem ze wzburzyło Pana moje zdanie na temat startu w wyborach pewnej grupy ludzi ze środowiska bliskiego Pana profesji .Oswiadczam więc ,że ja nic
nie mam przeciw ,i nie moge miec ;ja tylko stawiam retoryczne pytania .
Tak sobie czytam nową ulotke listy nr-1 czyli SLD wetknietą w drzwi mojego
mieszkania i widze tam listę tematów które ja poruszyłem w tej dyskusji
,nie jest więc tak jak Pan raczy drwic z moich wpisów ,moze kontrowersyjnych , może zbyt odwaznych w kazdym razie jak widac wzbudzajacych niepokój – czyli moim zdaniem trafnych .
Swoich poglądów sie nie wstydze drogi Psorze ,jawnie je tutaj opisuje a do władzy sie nie pcham ,nie jestem tez nagliwcem i obrazalskim ,jak to widac z tutjeszych wystapień niektórych ,przy okazji ……….wpisu innych .
Tak że nie musi Pan drwic i kpić z tego że ktoś widzi zło ,widzi że sprawy idą nie tak, widzi inaczej niz ludzie którzy w swej profesji moga od poczatku do emerytury byc spokojni o swoj byt i swojej rodziny .
Choc sam byłem tez nauczycielem (krótko) to polityka mnie dośc mocno interesuje , sledze ją i wyciagam wnioski z którymi dla sprawdzenia dzielę się m.inymi z Wami ,to ze się z tym nie zgadzacie to ja to szanuje -wszak mamy demokracje .
A tak na marginesie skoro mnie Pan akurat raczył zapytac ;to ja zapytam też
czy Pan raczy uważać, że wszystko w naszej gminie i Polsce i Ue jest oki ???.
Z tym ciemnym ludem to niech Pan juz sobie da spokój i nie drwi .
I jak Pan raczy zauwazyc po moim oswiadczeniu o niekandydowaniu i braku
zainteresowania „przejeciem władzy”, czasem obywatel chce cos powedziec na forum ,czyli publicznie, choc na razie anonimowo ;forum które do tego wałsnie zostały stworzone Pane B .
Internet to nowe medium które pozwala nam na więcej ,choć wcale nie powinno byc wykorzystywane do osobistych wycieczek ,o chamstwie nie wspomne .
jak widac w Naszej Gminie Interent to jednak jescze takie cuś podejżane ,bo tam z drugiej strony nie widac tego „faceta” co nam cos prawi i bezkarnie mysli o „władzy ” .
do miłego

Smutne te święto jak wiekszość świąt państwowych w Polsce – kiedyś wyjątkiem był 1-sz Maj – ale nie wiedzieć dlaczego go zlikwidowano , przeciez wywodziło się z aktualnie słusznego kraju czyli z USA 🙂 – pogoda równiez dostosowała się do samopopczucia polaków…
Ale co tam – pan Bogdan chciałby sie dowiedziec kto to GUSTEK – otóz chciałem go poinformować, że z cała pewnościa się dowie – jestem na forach internetowych pod swoim nazwiskiem i imieniem chyba kilka lat – dlaczego ? ano dlatego, iż uważam anonimowość w tym pzrypadku jako złudną – znam „wyższego” Urzednika Urzędu, który występuje dla zmylenia przeciwnika juz pod chyba 4-tyn czy piątym nickiem i zawsze jest „w gmieniu oka” ustalany przez ciekawskich. Tak więc z pewnościa kto to GUSTEK dowiesz sie Bogdanie – a ja osobiście uważam, że to żaden kandydat na Burmistrza – ale jakiś zawiedziony internauta – jak wielu, a to co pisze o Chełmku czy Polsce to nic nowego…..

Pan Bogdan.
Ja to czytalem i kupilem /pewnie dlatego zem ciemny/ Ta ocena Chelmka jest 99 procent prawdziwsza niz ta wasza na Chelmek.pl Tam nie ma co do zrozumienia jest wylozoze jak kawa na lawe. O gustka nie musi sie Pan martwic-nie kandyduje na Burmistrza Chelmka.
pozdrawiam

Rzeczywiście ;to dzisiejsze święto ,jakoś nie może się przebić w świadomośc Polaków o prawdziwej wolności .
Widocznie nie jest jednak Ona pełna , a na pewno nie stała się po 89 udziałem większości Polaków więc daltego widziałem dzis na spacerze puste smutne miasto z kilkoma (kilkoma niestety) flagami ,sam szedłem z wnuczkiem który niósł malutką biało-czerwoną wzbudzając niestety ale podejzliwe spojrzenia mijajacych nas osób -dziwne ??? .
Rzeczywiście ale w narodzie nie widać entuzjazmu .
Ale co tu mówic o narodzie kiedy kilkadziesiat osób kandydujacych prócz A.N
nie sledzi nawet internetu i dyskusji w Chełmku .
Nie żebym był zarozumiały ,oczekiwał poklasku ,bo jak widać nie jest to takie oczywiste vide BS ,ale do jasnego gwinta dzisiaj świeto więc chyba jest na takie Polaków rozmowy czas .Bo jak nie dzis to kiedy ????
Widać nawet że niektórzy z USA ze Szczecina ,potrafia sledzić (pewnie z tesknoty) to co sie dzieje w Ich miejscu urodzenia ,tuziemcom zas wszystko jak widac zwisa .
Pan JM doswiadczył w swoim zyciu trudnych chwil ,doswiadcza tez pewnikiem w Ameryce ‚dobrodziejstw”kapitalizmu i szacunku dla pracy .Nie są mu jak widac obojetne nawet z daleka sprawy Chełmka ,mieszkańców i tego czasu wyborów ,który zadecyduje o naszej przyszłości na kolejne lata ,boli Go ta nasza niemoc i nasza obojętność tak jak mnie .
Czy więc nic nas nie gryzie ,nic nam nie dokucza ,niczego nam nie brakuje ,czy nie widzimy jak mozna cos dobrego dla cHEŁMKA ,naszej małej ojczyzny cos zrobić ,cos zmienic czegos dodać .
Czyzby jedyne z tej dyskusji przedwyborczej wynkło to pytanie -kto to k..wa
jest ten Gustek ????? .
Nie pytajcie nie dochodźcie ; jutro lub pojutrze zmienie nicka ,a sprawy Chełmka pozostana nietknięte czy tylko o to Wam chodzi ?????? .
Wasze milczenie i konformizm jest na reke tym którzy tutaj napewno głosu nie zabiorą ,Oni juz wiedzą jaki będzie wynik -dlaczego …… własnie dlatego .
Widzi Pan Panie Adam ,pewnie że nie kandyduję ,nic nowego nie odkryłem ,te sprway które oględnie opisuje mnie nurtuja jak i mieszkańców ,ale jak je głosno artkułuję ;ale też zapewniam Pana nie jestem jednym z zawiedzionych internautów – nie ja .
Nie wymyslam prochu ,ale ,ale gdyby dyskusja była bardziej żywa i bardziej liczna wierzcie mi wiele więcej byśmy sobie tutaj waznych spraw odkryli .
Odkryli i nie tylko odkryli ;w mysl zasady że wszyscy ludzie wszystko wiedzą !.
Czas kończyć ,czas dac Wam głos moi tuziemcy .
i do miłego !!

i jeszce jedno panie Nowak ;dlaczego zlikwidowano 1-maja ;dlatego ze było świętem za babci komuny , pamietaj ze gdyby to było koło ;tez by go zlikwidowano !!!!!! .
Nie zebym tesknił za 1-m maja ,ale tez to dla mnie jest dziwne – ale jest dniem wolnym a to juz jest cuś i moze Pan sie udac z kolegami na kiełbaski .
do miłego

Ciekawski.
Uprzedziles mnie z tym wpisem, dlatego pozostalo mi tylko sprobowac odpowiedziec na Twoje pytanie…. Na poczatku sprawa wydawala mi sie dosc prosta. Towarzystwo wzajemnej adoracji i tyle. Na wszelki wypadek polazlem na Chelmek.pl i poczytalem. No i SZOK !. Otoz okazuje sie , ze wszystkiemu winni sa mieszkancy Chelmka :
„Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus w dniu 29.10.2010 r. podczas uroczystej gali w Krakowie odebrał statuetkę „Trzy Korony Małopolski”. Trofeum jest dowodem na to, że Chełmek jest miastem przyjaznym dla mieszkańców i bardzo dobrym miejscem do życia. „Jestem dumny, że po raz drugi mam zaszczyt odebrać to ważne trofeum. Statuetka Trzy Korony Małopolski jest dowodem na to, iż praca obecnej kadencji samorządu została doceniona a zaufanie jakim obdarzyli nas mieszkańcy gminy Chełmek zaprocentowało” – powiedział Burmistrz Saternus.”
I dalej:

Nasze miasto zostało ocenione w następujących kategoriach – ocena jakości życia, ocena kosztów życia, ocena jakości rządzenia. Pod uwagę brane były również oddawane przez mieszkańców głosy – poprzez ankietę internetową i kupony drukowane w „Gazecie Krakowskiej”.”
Nie znalazlem tylko odpowiedzi, po co to mieszkancom Chelmka potrzebne , oprocz pieniedzy wydanych na Trojce uczestnikow w URoCZYSTEJ GALI to chyba po nic. Jedynie Pan Saternus ma kolejne ladne zdjecia, no i Pan Skrzypinski porztymal sobie dyplom, ale tylko dyplom, statuetki juz nie.
pozdrawiam

Witam mile zaskoczony!
Cieszy mnie, że pod moją wypowiedzią nie pojawiły się inwektywy,
oraz to,że jako pierwszy odpowiedział „gustek”!
Szanuję bowiem wszystkich – bez względu na przynależność partyjną,
wykształcenie, stanowisko, przeszłość, pochodzenie, wyznanie, kolor skóry itd. itp. – którzy nie wstydzą się swoich poglądów i otwarcie starają się
ich bronić!
Wierzę, że poznamy się kiedyś osobiście (a prawdopodobnie już się znamy…),
i będziemy mogli dyskutować „twarzą w twarz”. Wymiana poglądów jest
pierwszym krokiem do wzajemnego zrozumienia i pojednania ze wszystkimi, którym też na tym zależy. Podziały w społeczeństwie, a szczególnie wynikająca z nich wzajemna niechęć, lub nawet nienawiść, nie prowadzą do niczego dobrego. Również
na poziomie tak niewielkiej gminy jak nasza, gdzie możemy poznać osobiście każdą osobę, która chce się publicznie udzielać. Nie powinny odgrywać tutaj
żadnej roli poglądy czy powiązania polityczne. Powinniśmy WSZYSCY starać się
działać na rzecz szeroko pojętego – wspólnego dobra. Żeby żyło się nam coraz
lepiej i żebyśmy mogli być coraz bardziej dumni, z tego co zostało zrobione!
Krytyka (wg. mnie) ma tylko wtedy sens, jeżeli mamy coś lepszego do zaproponowania i potrafimy przekonać do tego większość radnych, którzy decydują o tym, co Burmistrz ma zrealizować! To właśnie Radni, których wybieramy, są odpowidzialni! Mają prawo i obowiązek w naszym imieniu kontrolować i rozliczać, uczciwie i bez bojażni Burmistrza! Pilnować tego
powinien Przewodniczący R.M., który wybierany jest większością głosów,
a więc ma on realną możliwość wpływania na wszystkie podejmowane uchwały,
w tym najważniejszą czyli budżetową!!!
Jeszcze raz napiszę, to co w swojej pierwszej, opublikowanej i zaraz wycofanej odpowiedzi nt. „Fatalna edukacja”. Nie uważam, że w naszej gminie, (kraju, czy na całym świecie) jest wszystko ok! Jest bardzo wiele zła,
ludzkich nieszczęść i dramatów! Jest wszędzie wiele do zrobienia i KAŻDY
może się przyczynić do poprawy tej rzeczywistości. Niestety, większość naszej społeczności ogranicza swoją aktywność do krytykowania i narzkania, a nie wykorzstuje swoich praw do wływania na zarządzanie gminą!!!
z poważaniem
Bogdan Sidorowicz

Ja tez się ciesze z Pana wypowiedzi ,nie jestem kolorowy ,no moze mi jeszcze została opalenizna z wakacji nad Bałtykiem (trafiłem tym razem w pogodę) ,wiec nie jestem bladolicym.Ciesze sie tez że jako drugi z kandydatów w internecie sie pojawia ,a to jak widac jest cuś ,na standarty Chełmka .
Myslę ze inni pozazdroszcza Panu i tez nas mile zaskoczą .Nie wdajac się w dalsze dywagacje zostawiam wam czas antenowy ,drodzy kandydaci ,nie mając niczego więcej do powiedzenia i nic nowego jak raczył wyżej skwitowac AN.
Czekamy na głosy klandydatów ze Starego Miasta ,Gorzowa i Bobrka .
do miłego

Dlaczego wygrywamy w „Trzech Koronach Małopolski”? Wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie jak przyznawane są nagrody. Nagrody przyznaje kapituła złożona m.in. z Pana Sowy z Bobrku z PO, kolegi burmistrza Saternusa.
Do dziś (kilka miesięcy po zakończeniu konkursu) UM nie ujawnił jaką inwestycję zgłosił do Trzech Koron (a w zgłoszeniu pisze się jaką inwestycję w minionej kadencji ma się oceniać) – czy to jakaś tajemnica?
Decydujący głos nie ma ani głos mieszkańców ani głos internautów tylko decyzja kapituły. W głosach mieszkańców i internautów wygrała Piwniczna (miażdżącą różnicą głosów) a nie otrzymała żadnego nawet wyróżnienia bo nie ma układów m.in. z Panem Sową.

Gustek napisał :
„Myslę ze inni pozazdroszcza Panu i tez nas mile zaskoczą .Nie wdajac się w dalsze dywagacje zostawiam wam czas antenowy ,drodzy kandydaci ,nie mając niczego więcej do powiedzenia i nic nowego jak raczył wyżej skwitowac AN.”
Drogi Gustku – chwała Ci za to, ze rozruszałeś choć trochę tą dyskusje i miałeś odwagę napisać to co mówią mieszkańcy Chełmka – przynajmniej Ci co leży im dobro tego miasta na sercu – i własnie dlatego skwitowałem Twoje wypowiedzi własnie w ten sposób. A co do wypowiedzi Markopolo to mysle, ze jeżli wnioski o dotację byłyby źle skonstruowane to i Pan Marek Sowa by nic nie pomógł – ale wg.mnie przyznanie środków, a wykonanie inwwestycji to tak jak teraz planowanie podrózy na Marsa 🙂 Przykładowo w euforii pomysłów aby uzyskac ta dotację popełniono błąd do którego nikt się nie przyznaje, a powinny byc wyciągniete konsekwencje – choć słuzbowe – ale o co chodzi, a no o budowe odkrytego basenu, który musi być wybodowany, a potem utrzymywany samodzielnie przez gmine – już widzę ten basen – jak „głupiego balonu” nad jednym kortem obiecanego 4 lata temu nie zdołano zakupić …..

Nie nalezy byc az tak sceptycznym do tych zamiarów .
Słusznie stawiacie sprawę ,kosztów utrzymania basenu
;czy nas będzie na to stac .Pisałem juz że, o nie
zagospodarowanych (nie wykorzystanych w 100%)obiektach
kulturalnych w których marzyło by sie aby tetniło zycie
a nie były jedynie przystanią i źródłem dochodu
kilkudziesięciu osób .Bo podobnie może byc z basenem ,a
jak podobnie (podobno) jest z halą sportową ???.
Ja tam w sumie dość pozytywnie oceniam ekipe burmistrza
i choć ma kilka wpadek ,nie byłbym tak jednoznacznie
potępiajacym w czambuł Ich działania i mijajaca kadencję.
Nie popełnia błedów i nie ma wpadek ten co nic nie robi –
tak mówi przysłowie !.
Czasy sa trudne ,a liczby tez nie kłamia o czym nas Urzad
informuje np o wykorzystaniu środków Unijnych
Nie wiadomo czy nastepcy beda lepsi -takiej gwarncji nie mamy.
Pewnie że nie podoba mi sie nachalna reklama w ECHO Chełmka – tu
widac przesade ale to tez wina klakierów z którymi burmistrz
powinien cos zrobić – robia Mu krecia robote a On da sie
w to wmotac,ale tu działa juz rytyna .Im predzej to zrozumie tym
lepiej dla nas i dla Urzedu ale i samego Pana Burmistrza.
A liczyc trzeba ,każdy grosz wydawany poddac publicznej
ocenie ,najlepiej przed .
Tego brakuje mi w działaniu naszych władz ale i władz państwowych ,
bowiem skala zadłuzenia kraju ale i podobno gmin jest ogromna .
Nie wiem jak to wyglada w naszej gminie ,ale chyba niebawem i tego sie dowiemy .

Sytuacja budżetowa jest fatalna. Dla przykładu w 2010 roku planowane dochody: 32mln, planowane wydatki: 38mln – czyli w tym roku zadłużymy się 6mln co daje jakieś 18-19% dochodów. I tak przez ostatnich parę ładnych lat. Mamy obecnie więcej długów niż ASy włosów na głowie.
Tak, zadłużamy się aby inwestować, to jest prawda. Ale w co inwestujemy? Parki, łąweczki, centra rekreacyjne. To nie inwestycja, która przyniesie większe środki do budżetu w latach kolejnych. Chcą się nadal zadłużać aby budować basen, który będzie generował długi itd, centrum rekreacyjne, po którym będzie się spacerować itd. A tu jeszcze trzeba się zadłużyć na kanalizację.
Nie zazdroszczę przyszłemu burmistrzowi. Teraz będzie potrzebne kilka ładnych kadencji z zaciśniętym pasem aby pospłacać obecne długi. Ale obecna ekipa będzie w tym czasie zadłużać starostwo (może nawet zadłużać Państwo z planami poselskimi).
Ale o tym nikt nie mówi, nie przeczytacie o tym na stronie urzędu, w echo chełmka. Bo łatwiej fotografować się w parku niż powiedzieć, że ten park będziemy jeszcze dłuuuugo spłacać…

No dokładnie tak jest. Jak ja brałbym co roku kredyt w wysokości 20% moich rocznych dochodów na budowę kwietników, sadzenie trawy i krzewów ozdobnych pod domem to nazwano by mnie wariatem. Jak burmistrz z radą zadłuża gminę na blisko 20% rocznych dochodów co roku na budowę terenów rekreacyjnych to nazywają go dobrym gospodarzem, koronują go 3 koronami i wynoszą na ołtarze (banner nad bramą do kościoła NMP w Chełmku). Czy źle piszę? Bo czegoś nie rozumiem.

Włąsnie o tym pisałem w moim pierwszym wejściu tego tematu i innych.
Najpierw Gospodarka głupcze (kto to powiedział ?),jeżeli gospodarka zakwitnie w gminie i kraju ,podatki i kasa spłynie do miasta i będzie jej wyatraczajco duzo na ławki ,kwiatki ,chodniki i rabatki .
Beda nie tylko trzy korony ale moze jedna a,ale złota .
Tymczasem trzeba lud Boz pogonic do roboty ,myslę tu o róznych kombinatorach ,obibokach ,wyciagaczach wszelkich mozliwych zapomóg i wsparć.
ymczasem dworzec ,przystanki ,osiedle ,pobocza ,nieuprawine setki hektarów gruntów rolnych zarosniete na amen ,a komary altem chcą ns zjeśc na stojaco .
Trzeb trabic ,grzmiec aby ten samonapedzający sie dramat natycmiast zatrzymac .
Trzeba uświadomic Polaków aby nie biegali bez końca za tnią chińszczyzna i koniecznie imoprtowanych towarem ,niech jeżeli to mozliwe preferują nasz polski wyrób .To bedzie wyraz naszego patriotyzmu i gwarant pracy dla milionów młodych ludzi wygnanych przez neoliberlne elity na emigracje .
To radni ,przyszli radni,posłowie powinnio tym wiedziec ,to czuć ,wiedziec z czego sie bierze bogactwo ;z pracy , z pracy z pracy ,produkcji ,produkcji ,postepu ,z gospodarki ,polskiej gospodarki .
Kto tego nie zrozumie ,to nic nie rozumie .
do miłego

Możecie tylko głową tłuc ,tego tumiwisizmu nikt nie rozrusza .
Szkoda klawiatury ,a w wybory lepiej zostac w domu i nie popierać
tego powszechnego lenistwa .

Widzę, że nikt nie chce nic pisać – to może ja wypełnię tą lukę. Jak sie czyta tą wypowiedż nad moja to nic tylko przyklasnąć – ale aby zrealizować plan „gospodarka głupcze” – chyba powiedzenie przydenta USA Clintona muszą niestety zaistnieć —- nie tylko chęc i ochota władz gminnych – ale wojewódzkich i państwowych. Tu juz pojedyńczy radni nic nie wskórają = nawet powiatowi 😉 Jedno jest pewne Chełmkowi potrzebne są zmany – nie abym miał jakiś afront do obecnego Burmistrza – ale wzorem kościoła katolickiego nawet dobrych proboszczów/przykład Chełmka/ biskup zmienia dla odświerzenia klimatu panujacego w Probostwie – bo tworza się układy/coś w tym jest co wieszczy Kaczyński/ towarzysko-biznesowe, które z czasem hamują rozwój i blokują jakiekolwiek zmaiany. Ale się rozpisałem i chyba naraziłem wielu – ale jest czas wyborów, a po wyborach moje pisanie nie miałoby sensu.
Pozostaje z wyborczym pozdrowieniem – „TAK CZY OWAK TERAZ ADAM NOWAK” :)))))

Dzisiaj Kaczyński mówił w części swojego wystapienia w Nowym Saczu
o patriotyźmie gospodarczym ,tzn.o kupowaniu polskich towarów .
W tym fragmencie moje myslenie jest podobne ,Polacy narobili już tyle
głupstw w amoku likwidacji polskiej wytwórczości, że najwyższy czas aby
ochłonąc i zacząć myslec skad bierze sie bogactwo narodu .
Wiedza o tym Niemcy ,wiedza też jak widze młodzi kandydaci z KWW Porozumienie dla Chełmka ze starego miasta ,którzy łaskawie wreczyli mi swoje programy i ulotki.
Powiem tak -jestem pod wrażeniem ,nie mówia nic o chodnikach i innych tam
klombikach ,mówia o przyszłości Chelmka tętniacego pracą .
Jasny gwint ,Oni mnie posłuchali ,Oni mysla tak jak ja -wreszcie !!!!!!!!!! .
Może nawet pospieraja się tu „Tak Czy Owak „z Nowakiem , Sajakiem albo innym Radwanem np. ;było by miło .
zostało już tylko 8 dni Panowie P>rajcy -8 dni !!!!tylko !!!!!
i do miłego

W godzinach dopołudniowych w dniu wczorajszym na Chełmek24/podobno wiarygodne źrodło informacji/ zamieściłem taki oto wpis ale tam widocznie cenzura trwa ponad dobę i jeszcze nie puściła, a więc wstawiam to tu :
NOWAK ADAM pisze:
Twój komentarz oczekuje na moderację.
13-11-2010 o 11:42
Jestem również za młodzieżą – chociaż kilka osób młodych zostało wybranych w poprzednich wyborach i niczym szczególnym się nie wyróznili – jeden z nich to w ogóle nie uczęszczał na sesje – ale może tym razem będzie lepiej..powodzenia wszystkim młodym – no i liczę, że Jan Lorek zaliczy dobry wynik wyborczy—a ta sonda obok to nie fałszywka ale odwzierciedlenie faktycznych odczuc mieszkańców gminy CHełmek – chociaż te 7 głosów oddanych na Mariusza Sajaka trochę śmieszą

Panowie to co tu, na info napisaliscie, to najbardziej rozsadny i do tej pory najlepszy program dla miasta Chelmek, jaki kiedykolwiek zostal przedstawiony.
Osobiscie jestem za w stu procentach. Martwi mnie tylko , dlaczego tacy ludzie nie sa kadydatami w tych wyborach.
pozdrawiam
jan matlak! Dlaczego nie kandydujesz ? Masz program, chęci, wizje, pretensje- kandyduj. Zostaniesz wybrany!
Czy można gdzieś poznać program wyborczy M. Sajaka ?Gdzieś podobno miał być jego wywiad RZEKA z zawartym podsumowaniem działania w radzie.
dac przyzwolenie i tereny dla deweloperów ,inaczej to wszystko kapnie jak przysłowiowa kawka
A to ci ciekawostka. A dlaczego nie mnie to DAĆ? Co to znaczy DAĆ deweloperom? Każdy deweloper jak chce i uwaza, ze inwestycja w Chelmku bylaby oplacalna to by sobie kupil a nie czekal, az sie DA.

Czy Wam sie wydaje że np Samsung ,czy inny Kulczyk przyjdzie do lasu nad stawami jako do strefy ekonomicznej ??? to chyba żart . Czy Biedronka która wyssała resztki incjatyw gospodarczych i resztki kasy od emerytów i mieszkańców ,ale wybiła tez skutecznie z głowy kupcom z naszego rynku i sklepikarzom zapedy byznesowe
Spytaj Mariusza Sajaka członka Komisji handlu, usług, rolnictwa, ładu i porządku publicznego w poprzedniej kadencji. Możne go też pytać w sprawie zdrowia, opieki społecznej i opiniowania przydziałów mieszkań. Może czat na żywo, poznam w końcu może program?
a zwłaszcza w temacie wykształcenia, w sprawie przyszłości młodego pokolenia .
Jakiego wykształcenia ? Mówisz o uczelni w Chełmku ?Nie rozumiem zbytnio.

stefan 14.11.2010 g.11.53
Pisze a dlaczego nie mnie DAĆ ;zdajesz sobie sprawę
jaki byłby kociokwik w naszym grajdole gdyby Nasza
Gmina Ci coś Dała ?? .Ale tak bywa w Polsce i uważam
to za słuszne choc pod pewnymi warunkami ,że warto cos
dac komus za darmo nawet ;ale zeby przyszedł z powazna
inwestycją do gminy i pozostał w niej na zawsze .
Z tego sa podatki ,miejsca pracy ,mniejsza patologia ;
czyli tez przychód .
Oczywiście wiem ze nie miści sie to W Twojej percepcji
,ale to takie czasy kolego i Nasze państwo niestety nie buduje
zakładów i osiedli mieszkaniowych .Trzeba niestety ale
wydac kase na uzbrojenie terenów ,zachęcic inwestorów
zciagnąc ich na siłe .Sami cie nie znajdą .
Widze że jestes dośc agresywny i „wymagajacy od ” np.P.Sajaka
(pewnie konkurent w wyborach) .
Choc nie znam P.Sjaka to wiem ze burmistrzem nie był ,że miał
program wraz z SLD ale ten program został odrzucony przez
wyborców w ostatnich wyborach ,więc ??,wiec mógł tylko albo
popierac program PO w Gminie albo go kontestować ;innych
mozliwosci nie miał .
W sprawie przyszłości mloedego pokolenia w Chełmku ;nie myslę
tutaj o żadnej uczelni (Chyba ze Ty ja założysz),mysle o
wykorzystaniu istniejacej bazy szkolenowo kulturalnej ;a
jest Ona nie mała .
Tylko wyniki jej działania pozostawiaja wiele
do rzyczenia .Bo to że młodzież sie nudzi w Chełmku i wyzwala
nadmiar energii na przystankach autobusowych to widać ?????.
że nie ma nauki języków ,zespołow muzycznych ,orkiestry młodzieżowej
,kólek zainteresowań ,nauki tańca ,modelarstwa ,zajęc technicznych
itp.itd ;tego wiele było w historii Chełmka .
To tez jest rozdzaj wykształcenia drogi Stefciu i wcale nie potrzeba otwierać uczelni ale skutek jest podobny – o tym wie każdy kmieć .
do miłego

Rzeczywiście gdyby w pełni wykorzystano baza jaka posiada Chełmek i Gmina
to wiele rzeczy mozna by ,zrobic wiecej i lepiej dła młodego pokolenia .
Wielu pamięta Pana Zb.Matlaka i jego młodych adeptów pokazy -to było coś
a działo sie 30 lat temu .Dzis technika większa a młode pokolenie nie ma mozliwości z jej korzystania .
Wielu pamieta warsztaty w starej szkole w Gorzowie ,orkiestry młodzieżowe
,to niby nic ale młodziez nie rozbijała sie i nie włoczyła szukając przygód
i pozbycia zbędnej energii.
Mam nadzieje że nowy stary burmistrz (bo to On chyba wygra i dobrze),do tych własnie tutaj poruszanych spraw berdziej sie pzryłozy i pogoni wreszcie zastane układy do roboty .Pozrozdziela odpwiedzialnośc a nowa Rda przypilnuje
tego stada wykorzystanie ;ale tak be trayfy ulgowej .
Internauci tez powinni wzmóc „kontrle” obywatelska i bez litości obnaząc jej słabości .Niech się stanie tak że słaby urzednik sam poda sie do dymisji słyszac ciagła i uzasadniona krytykę .
Dobry zaś dostanie nalezne mu zuafanie i słowa pochwały /

I co i po WYBORACH – i cicho ;ciekaw czy ktos
z wybrańców choć sie zająknie tym o czym tu
pisaliśmy i programami wyborczymi ;nie wspomnę
o składanych obietnicach .
Wy tez cosik wymiękniście ,czyli wyglada na to
że startowaliscie w wyborach i cos poszło nie tak ? .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *