Blokowanie ruchomych schodówPrzy nowej odsłonie chelmek.info wprowadzamy serie poradników z różnych dziedzin. Pierwszym będzie „savoir-vivre” w kategorii „Kultura”

Część pierwsza savoir-vivre poświęcona jest ruchomym schodom, które obecne są w naszym życiu na każdym kroku. Dosłownie na każdym kroku gdyż jak sama nazwa mówi, schody służą do chodzenia. Nie ma tu znaczenia przedrostek „ruchome”. Nie zmienia to przeznaczenia schodów i nie sprawia, że schody zmieniają się w windę.

W kulturze słowiańskiej, mamy w zwyczaju stać na ruchomych schodach. Fakt, część ludzi ze względów zdrowotnych czy też zmęczenia nie ma możliwości bądź ochoty chodzić po schodach. W takim wypadku zgodnie z przyjętymi na całym świecie zasadami współżycia społecznego i podstawowymi zasadami dobrego wychowania, które mówią aby nie utrudniać życia innym, osoba taka powinna przystanąć sobie przy prawej krawędzi schodów.

We wszystkich cywilizowanych krajach przyjęta jest zasada chodzenia lewą stroną schodów i stania po prawej stronie schodów. Niedopuszczalne jest stanie na całej szerokości schodów. Jest to nie tylko sprzeczne z zasadami kultury lecz także ze wspomnianymi zasadami życia społecznego – utrudnia życie innym. Jedna osoba stojąca z lewej strony (czy też para ludzi stojąca obok siebie) potrafi wstrzymać cały ruch na ruchomych schodach i zablokować śpieszących się ludzi.

Pamiętajmy więc: ruchome schody służą do chodzenia a windy są do jeżdżenia. Jeśli jednak musimy już stać na ruchomych schodach – to stójmy przy prawej krawędzi aby nie blokować ruchu na całych schodach.

A co o tym myśli Wojciech Cejrowski? Zobacz.