Blokowanie ruchomych schodówPrzy nowej odsłonie chelmek.info wprowadzamy serie poradników z różnych dziedzin. Pierwszym będzie „savoir-vivre” w kategorii „Kultura”

Część pierwsza savoir-vivre poświęcona jest ruchomym schodom, które obecne są w naszym życiu na każdym kroku. Dosłownie na każdym kroku gdyż jak sama nazwa mówi, schody służą do chodzenia. Nie ma tu znaczenia przedrostek „ruchome”. Nie zmienia to przeznaczenia schodów i nie sprawia, że schody zmieniają się w windę.

W kulturze słowiańskiej, mamy w zwyczaju stać na ruchomych schodach. Fakt, część ludzi ze względów zdrowotnych czy też zmęczenia nie ma możliwości bądź ochoty chodzić po schodach. W takim wypadku zgodnie z przyjętymi na całym świecie zasadami współżycia społecznego i podstawowymi zasadami dobrego wychowania, które mówią aby nie utrudniać życia innym, osoba taka powinna przystanąć sobie przy prawej krawędzi schodów.

We wszystkich cywilizowanych krajach przyjęta jest zasada chodzenia lewą stroną schodów i stania po prawej stronie schodów. Niedopuszczalne jest stanie na całej szerokości schodów. Jest to nie tylko sprzeczne z zasadami kultury lecz także ze wspomnianymi zasadami życia społecznego – utrudnia życie innym. Jedna osoba stojąca z lewej strony (czy też para ludzi stojąca obok siebie) potrafi wstrzymać cały ruch na ruchomych schodach i zablokować śpieszących się ludzi.

Pamiętajmy więc: ruchome schody służą do chodzenia a windy są do jeżdżenia. Jeśli jednak musimy już stać na ruchomych schodach – to stójmy przy prawej krawędzi aby nie blokować ruchu na całych schodach.

A co o tym myśli Wojciech Cejrowski? Zobacz.

By admin

One thought on “Savoir-vivre cz.1 – ruchome schody”
  1. A ja pójdę dalej i rozwinę temat. PKP planuje wybudowanie wiaduktu kolejowego w Chełmku, zapewne stacje też się zmieni może też wybudują coś koło niej. Może nie będzie ruchomych schodów, ale na pewno jakieś rozwiązanie powstanie. Co do samych schodów są bardzo poręczne bo ich powierzchnia zajmuje mniej miejsca niż zwykłe. A dalej idąc tym tropem. Ludzie w dużych miastach i dużych centrach handlowych bez schodów ruchomych chyba by nie mogli żyć . jeśli chodzi o zachowanie najlepiej moim zdaniem stanąć w jednym miejscu i nie ruszać się z samego początku do samego końca tej krótkiej podróż. Mnie osobiście to denerwuje jak są RS a ktoś zasuwa po nich idąc . Jak mu się tak spieszy niech wybierze alternatywną drogę czyli schody tradycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *