Kamieniołom Skała w Chełmku jest jednym z obiektów na polskiej liście GEOSITES. Projekt Global GEOSITES zainicjowały Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) i UNESCO. Jego celem jest ustalenie listy obiektów reprezentatywnych dla dziedzictwa geologicznego Ziemi a także miejsc o istotnym znaczeniu dla rozwoju nauk o Ziemi.

Opracowaniem takiej listy dla obszaru Europy zajmuje się Europejskie Stowarzyszenie dla Ochrony Dziedzictwa Geologicznego (European Association for the Conservation of the Geological Heritage ProGEO). Włączono do niej listę obiektów z Polski, którą przygotował Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Lista ta obejmuje 175 pozycji.

Kamieniołom Skała uznano za jedno z najlepszych stanowisk dla prowadzenia studiów porównawczych nad powstaniem osadów środkowego triasu (wapienia muszlowego) w zbiorniku germańskim. Jest to także jedno z lepszych odsłonięć sekwencji dolnych warstw gogolińskich we wschodniej części regionu górnośląskiego.

To unikatowe stanowisko zostało zrujnowane. Obecnie służy jako wysypisko śmieci (gruzu) dla lokalnych inwestycji. W dniu dzisiejszym, Stowarzyszenie znad Przemszy widząc niszczenie dziedzictwa UNESCO zaalarmowało Polska Akademię Nauk (PAN).

Stowarzyszenie znad Przemszy prosi również o zaangażowanie się lokalnej społeczności w sprawie ochrony chełmeckiego pomnika przyrody. Osoby, które mogą wesprzeć działanie Stowarzyszenia znad Przemszy proszone są o kontakt na: kontakt@przemsza.org

DSCF3717

DSCF3722

DSCF3716

By admin

2 thoughts on “Skała w Chełmku zagrożona”
  1. Fajnie, że ktokolwiek to zauważył. Tę górę trzeba ratować. Nie tylko ze względu na stanowisko geologiczne, ale znaczenie dla religii Słowian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *