Kategorie
Aktualności z Chełmka

Śmierć na pasach c.d.

Logo akcji SLD "Bezpieczne Przejście"
Logo akcji SLD "Bezpieczne Przejście"

Przeszło tydzień temu, we wtorek 2 lutego 2010 roku informowaliśmy o śmierci kobiety na przejściu dla pieszych (czytaj na chelmek.info). Sprawa śmierci 77-latki nie ucichła. Przeciwnie, nasiliła się akcja społeczna, której inicjatorem jest chełmeckie koło SLD w celu ustanowienia sygnalizacji świetlnej na ulicy Krakowskiej. Również i lokalny Przełom pisze o sprawie.

To była niepotrzebna śmierć – denerwuje się Mariusz Sajak, radny Rady Miejskiej w Chełmku. Przypomina, że od wielu miesięcy, wraz ze swymi partyjnymi kolegami z SLD apeluje do Zarządu Dróg Wojewódzkich, zbiera podpisy i domaga się sygnalizacji świetlnej na ulicy Krakowskiej. Świateł domagają się też miejscowe władze.

Od lat wnioskuję o ich zainstalowanie. Niestety bezskutecznie – mówi Andrzej Saternus, Burmistrz Chełmka. Wspomniana w komentarzach do wcześniejszego artykułu odpowiedź Zarządu Dróg Wojewódzkich (pismo dostępne na stronach SLD Chełmek i tutaj) wskazuje, że Zarząd nie przewiduje instalacji sygnalizacji świetlnej, gdyż nie znajduje potrzeb.

Nie będzie sygnalizacji, bo za mało jest wypadków – pyta Mariusz Sajak. Andrzej Saternus dodaje, że w dniu wypadku wysłał kolejny wniosek do ZDW w tej sprawie. Powstaje więc szeroki front w walce o bezpieczne przejście dla pieszych w Chełmku na ulicy Krakowskiej.

W dniu 4 lutego, dwa dni po wypadku Mariusz Sajak zwrócił się o pomoc i zainteresowanie sprawą do Bogusława Mąsiora, senatora i radnego Sejmiku Wojewódzkiego zyskując kolejnego sprzymierzeńca w walce o bezpieczeństwo na chełmeckich drogach. Treść listu przedstawiono poniżej. O efektach walki będziemy informować na bieżąco.

 

Chełmek, dnia 04.02.2010 r.

Mariusz Sajak 
radny Rady Miejskiej w Chełmku
ul. Kasprowicza 10
32-660 Chełmek

Szanowny Pan
Bogusław Mąsior
Radny Sejmiku
Województwa Małopolskiego

Dotyczy: drogi wojewódzkiej nr 780 w obrębie miasta Chełmek

Szanowny Panie Radny

Od wielu lat społeczność Chełmka podkreśla potrzebę usytuowania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy drodze wojewódzkiej nr 780 w Chełmku przy ul. Krakowskiej.
Jest to obszar o wzmożonym ruchu pieszych i skupisko wielu obiektów użyteczności publicznej. W miejscu tym, jezdnię przekraczają osoby dorosłe i dzieci przemieszczające się codziennie do pawilonów handlowych (GS-u, Carrefoura, Biedronki), znajdujących się w pobliżu dwóch restauracji, na plac targowy, stadion sportowy, do szkół i Kościoła. To najbardziej ruchliwe, a tym samym niebezpieczne miejsce w Chełmku. Mimo wielokrotnie zgłaszanych potrzeb w tym zakresie, zarówno ze strony mieszkańców, jak również władz samorządowych gminy Chełmek, korespondencji i spotkań z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, sprawa nie doczekała się dotąd oczekiwanej finalizacji.

W miesiącu kwietniu 2009 r. przesłałem na ręce Pana Marszałka Romana Ciepieli – APEL w tej sprawie, podpisany przez kilkuset mieszkańców Chełmka.
Niestety w odpowiedzi dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich z dnia 30.04.2009 r. znak: ZDW.DU-4.541/1-780/7/3244/09 otrzymałem informację, że ZDW nie planuje montażu sygnalizacji, ponieważ przeprowadzone analizy (natężenie ruchu kołowego oraz wypadkowość w latach 2007 i 2008) nie wykazują takiej potrzeby.

Z przykrością informuję, że w dniu 02.02.2010 r. na wskazanym przejściu dla pieszych miał miejsce tragiczny wypadek, w wyniku którego śmierć poniosła starsza kobieta, mieszkanka Chełmka, która została potrącona przez autobus miejski.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zwracam się z prośbą o pomoc i interwencję w tej sprawie. Nie czekajmy na kolejne ofiary.

W załączeniu przesyłam:

  • Treść Apelu Mieszkańców do Marszałka Województwa w sprawie sygnalizacji świetlnej,
  • Odpowiedź, jaką otrzymałem od Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich,
  • Korespondencję pomiędzy Urzędem Miejskim i Radą Miejską w Chełmku, a Zarządem Dróg Wojewódzkich prowadzoną w tej sprawie w latach 2007-2010

Z poważaniem
Mariusz Sajak

12 odpowiedzi na “Śmierć na pasach c.d.”

No to teraz jestem spełniony – SLD wraz z Panem Burmistrzem upomina się o rzecz. którą ja wnioskowałem juz chyba 1999 r. śląc pisma to Urzędu Miejskiego w Chełmku. To właśnie skutkiem tych moich interwencji zamontowano w zamian wnioskowanej przeze mnie normalnej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych światła pulsujace, które jak widać nie zdają „żadnego egzaminu”. Ale abstrachując od tego gratuluję współoracy bo tylka ta może przynieść pozytywne efekty dla Chełmka……….

Co to jest? Próba zbijania kapitału politycznego na tragedii biednej kobiety? Nie potraficie uszanować śmierci człowieka?? Bolesna dla rodziny sprawa jest pożywką dla przedwyborczych manewrów?? Co za świat…

Nie mój drogi. Jak mniemam, śmierć ww. starszej pani zjednoczyła dwa bieguny polityczne (PO w osobie burmistrza i SLD w opozycji) do działania razem w celu zapobieżenia dalszym tragediom na ulicach Chełmka. Dla mnie to piękne, że odwiecznie zwaśnione strony razem działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa, bez polityki, razem zjednoczeni celem.

„Przełom” nr 9/2010 wydanie papierowe – skrót artykułu:
Śmierć to za mało
„Dla Zarządu Dróg Wojewódzki w Krakowie najwyraźniej śmierć na przejściu dla pieszych to zbyt mało, by przy zebrach postawić sygnalizację świetlną. Zarządcy nie interesują głosy mieszkańców i lokalnych władz. Nie przyjmują do wiadomości, że droga 780 w tym mieście jest po prostu niebezpieczna.”

-to moze jednak odświeżyc projekt obwodnicy Chełmka !!! .
Co na to radni ? .
Tak swoja drogą ,czy Radni ,Rajcy czy jak Ich tam zwać
coś w ogóle mogą ,czy tylko pokornie kiwaja głowa ,nad
mądrością i nieomylnością naszych Asów ,
jak ich zwie, naszej sieci emigracja .

Ja na miejscu burmistrzów sam za pieniądze gminne zamotował bym sygnalizację świetlną na tej drodze wojewódzkiej skoro panowie z Platformy Obywatelskiej kierujący województwem nie potrafią zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Chełmka. W końcu taka sygnalizacja nie kosztuje setki tysięcy zł – jak można latami „głową o mur tłuc”. Dziś przechodziłem przez to przejście – jadące od strony Libiąża Tiry i inne samochody ciężarowe ani myślą zwolniać, a co dopiero się zatrzymywać – tutaj „wisi w powietrzu” następna tragedia……

Pan za przeproszeniem niezbyt rozgarnięty, czy z milicji? Tak se można wziąć i zrobić światła? Poza tym przypominam że województwem rządzi w koalicji Mąsior z SLD.

„Uderz w stół, a nożyce się odezwą”:). MOżna, można tylko trzeba wyłożyć kasę, a nie patrzeć obojętnie jak giną ludzie z Chełmka i czekać na nastepne ofiary.
A województwem to rządzi PO, PSL i towarzystwo marszałka Nawary, a nie Mąsior z SLD, który właśnie niedawno wystosował odpowiednią interpelacje w tej sprawie do Zarządu Województwa Małopolskiego. Jak zabiera się głos w jakiejs sprawie to winno sie pisać prawdę, a nie insynuacje….

W jaki stół? Pitolisz od rzeczy a teraz odwracasz kota ogonem. Jeszcze się raz zapytam, można se tak wzionść pieniądze i zrobić światła? To może zamiast smolić od rzeczy to to całe Twoje LSD zrobi zrzutę i wybuduje światła? Przecież są Was tysiące. No i Mąsior, który jest członkiem większościowej koalicji w sejmiku małopolski przyjedzie i poświęci. Ja mogę Wam podarować stal na słupy pod swiatła.

Oj Gienek, Gienek :)Koalicja rządząca województwem małopolskim to PO, PSL, towarzystwo wzajemnej adoracji marszałka Nawary i ostatnio dwóch z LPR-u. Pan Mąsior do tego stowarzyszednia nie należy. A na przekór Tobie i Tobie podobnym wczesniej czy puźniej tak jak w Żarkach sygnalizajca świetlna przynajmniej na jednym przejściu dla pieszych bedzie………… 🙂

No tak, drogi Zenku. Jak się ktoś urodził kanarkiem to bocianem nie zginie. Pan Mąsior, czy Ci się Stefanie podoba czy nie, należy do towarzystwa adoracji Marka Sowy. No ale przecież myślę że możesz do niego zadzwonić żeby się dowiedzieć o tym. Poza tym, czcigodny Zygmuncie czekam na ściepę zorganizowaną przez LSD Chełmek. Dorzucę słupki, pamiętam o tym, Gustku.

No tak,,,, przeczytaj sobie wszystkie swoje posty na forum pana Maćka, a jest ich prawie setka to dojdziesz do wniosku, że nie trzeba być bocianem, a wystarczy kanarkiem, aby dowiedzieć się, ze faktycznie raalnie oriętujesz się polityce Chełmeckiej. A ostatnie Twoje stwierdzenie, że senator Mąsior jest w dobrych stosunkach towarzyskich z Panem Sową to nie znaczy, że jest w koalicji z PO.
Ja również znam dobrze pana Marka i go szanuje za wiele zalet choć z jego skonnością do zmieniania partii pod bieżąca potrzebę nie akceptuje… Ale wracając do tego przejścia dla pieszych myślę, że walczysz „z wiatrakami” i ono będzie – tak jak wiele lat temu walczyłem bezskutecznie z BUrmistrzami o monitoring największych parkingów samochodowych i innych miejsc zagrożonych przestępstwami, a teraz po cichu wstydliwie wprowadza się go na terenie Chełmka. Tak bedzie też z tymi śiatłami. Zresztą osobiści nie rozumiem jak ktokolwiek z Chełmka może być przeciwny tej w zasadzie nowoczesności zamierzchłych lat 20 wieku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *