Logo akcji SLD "Bezpieczne Przejście"
Logo akcji SLD "Bezpieczne Przejście"

Przeszło tydzień temu, we wtorek 2 lutego 2010 roku informowaliśmy o śmierci kobiety na przejściu dla pieszych (czytaj na chelmek.info). Sprawa śmierci 77-latki nie ucichła. Przeciwnie, nasiliła się akcja społeczna, której inicjatorem jest chełmeckie koło SLD w celu ustanowienia sygnalizacji świetlnej na ulicy Krakowskiej. Również i lokalny Przełom pisze o sprawie.

To była niepotrzebna śmierć – denerwuje się Mariusz Sajak, radny Rady Miejskiej w Chełmku. Przypomina, że od wielu miesięcy, wraz ze swymi partyjnymi kolegami z SLD apeluje do Zarządu Dróg Wojewódzkich, zbiera podpisy i domaga się sygnalizacji świetlnej na ulicy Krakowskiej. Świateł domagają się też miejscowe władze.

Od lat wnioskuję o ich zainstalowanie. Niestety bezskutecznie – mówi Andrzej Saternus, Burmistrz Chełmka. Wspomniana w komentarzach do wcześniejszego artykułu odpowiedź Zarządu Dróg Wojewódzkich (pismo dostępne na stronach SLD Chełmek i tutaj) wskazuje, że Zarząd nie przewiduje instalacji sygnalizacji świetlnej, gdyż nie znajduje potrzeb.

Nie będzie sygnalizacji, bo za mało jest wypadków – pyta Mariusz Sajak. Andrzej Saternus dodaje, że w dniu wypadku wysłał kolejny wniosek do ZDW w tej sprawie. Powstaje więc szeroki front w walce o bezpieczne przejście dla pieszych w Chełmku na ulicy Krakowskiej.

W dniu 4 lutego, dwa dni po wypadku Mariusz Sajak zwrócił się o pomoc i zainteresowanie sprawą do Bogusława Mąsiora, senatora i radnego Sejmiku Wojewódzkiego zyskując kolejnego sprzymierzeńca w walce o bezpieczeństwo na chełmeckich drogach. Treść listu przedstawiono poniżej. O efektach walki będziemy informować na bieżąco.

 

Chełmek, dnia 04.02.2010 r.

Mariusz Sajak 
radny Rady Miejskiej w Chełmku
ul. Kasprowicza 10
32-660 Chełmek

Szanowny Pan
Bogusław Mąsior
Radny Sejmiku
Województwa Małopolskiego

Dotyczy: drogi wojewódzkiej nr 780 w obrębie miasta Chełmek

Szanowny Panie Radny

Od wielu lat społeczność Chełmka podkreśla potrzebę usytuowania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy drodze wojewódzkiej nr 780 w Chełmku przy ul. Krakowskiej.
Jest to obszar o wzmożonym ruchu pieszych i skupisko wielu obiektów użyteczności publicznej. W miejscu tym, jezdnię przekraczają osoby dorosłe i dzieci przemieszczające się codziennie do pawilonów handlowych (GS-u, Carrefoura, Biedronki), znajdujących się w pobliżu dwóch restauracji, na plac targowy, stadion sportowy, do szkół i Kościoła. To najbardziej ruchliwe, a tym samym niebezpieczne miejsce w Chełmku. Mimo wielokrotnie zgłaszanych potrzeb w tym zakresie, zarówno ze strony mieszkańców, jak również władz samorządowych gminy Chełmek, korespondencji i spotkań z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, sprawa nie doczekała się dotąd oczekiwanej finalizacji.

W miesiącu kwietniu 2009 r. przesłałem na ręce Pana Marszałka Romana Ciepieli – APEL w tej sprawie, podpisany przez kilkuset mieszkańców Chełmka.
Niestety w odpowiedzi dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich z dnia 30.04.2009 r. znak: ZDW.DU-4.541/1-780/7/3244/09 otrzymałem informację, że ZDW nie planuje montażu sygnalizacji, ponieważ przeprowadzone analizy (natężenie ruchu kołowego oraz wypadkowość w latach 2007 i 2008) nie wykazują takiej potrzeby.

Z przykrością informuję, że w dniu 02.02.2010 r. na wskazanym przejściu dla pieszych miał miejsce tragiczny wypadek, w wyniku którego śmierć poniosła starsza kobieta, mieszkanka Chełmka, która została potrącona przez autobus miejski.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zwracam się z prośbą o pomoc i interwencję w tej sprawie. Nie czekajmy na kolejne ofiary.

W załączeniu przesyłam:

  • Treść Apelu Mieszkańców do Marszałka Województwa w sprawie sygnalizacji świetlnej,
  • Odpowiedź, jaką otrzymałem od Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich,
  • Korespondencję pomiędzy Urzędem Miejskim i Radą Miejską w Chełmku, a Zarządem Dróg Wojewódzkich prowadzoną w tej sprawie w latach 2007-2010

Z poważaniem
Mariusz Sajak