Mariusz Sajak, gospodarz spotkania szefów małopolskich DPS-ów
Mariusz Sajak, gospodarz spotkania szefów małopolskich DPS-ów

Dyrektorzy małopolskich domów pomocy społecznej krytykują eksperyment Ministerstwa Zdrowia rządu Donalda Tuska i Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperyment, w wyniku którego podopieczni wciąż nie mają opieki pielęgniarskiej finansowanej z pieniędzy NFZ. W poniedziałek szefowie DPS-ów ustalili wspólne stanowisko w tej sprawie.

– To było spontaniczne spotkanie – mówi Mariusz Sajak, dyrektor DPS w Bobrku. Do zarządzanej przez niego placówki zjechali szefowie domów w Płazie, Miechowie, Mianocicach, Bulowicach, Harbutowicach, Krakowie i Limanowej. Byli też przedstawiciele wojewody.

Ministerialny eksperyment Platformy Obywatelskiej sprawił, że od marca mieszkańcy domu pomocy nie mają opieki pielęgniarskiej. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni. Trwają negocjacje pomiędzy firmą, która wygrała kontrakt, pielęgniarkami chcącymi się opiekować chorymi, a Narodowym Funduszem Zdrowia w Krakowie.

Dyrektorzy małopolski DPS-ów jednoznacznie stwierdzili w poniedziałek, że resort zdrowia kierowany przez minister PO Ewę Kopacz oraz NFZ winny podjąć natychmiastowe kroki, by wyprostować sytuację i zapewnić upośledzonym stałą opiekę pielęgniarską.

– Nie powinna zdarzyć się w przyszłości sytuacja, z którą mamy do czynienia obecnie, iż z dnia na dzień, w wyniku eksperymentów Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci tracą możliwość dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ – mówią jednym głosem uczestnicy spotkania w Bobrku.

Wspólne stanowisko dyrektorzy wyślą do ministerstwa zdrowia, NFZ, parlamentarzystów i rzecznika praw pacjentów.

źródło: Przełom