Mariusz Sajak, gospodarz spotkania szefów małopolskich DPS-ów
Mariusz Sajak, gospodarz spotkania szefów małopolskich DPS-ów

Dyrektorzy małopolskich domów pomocy społecznej krytykują eksperyment Ministerstwa Zdrowia rządu Donalda Tuska i Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperyment, w wyniku którego podopieczni wciąż nie mają opieki pielęgniarskiej finansowanej z pieniędzy NFZ. W poniedziałek szefowie DPS-ów ustalili wspólne stanowisko w tej sprawie.

– To było spontaniczne spotkanie – mówi Mariusz Sajak, dyrektor DPS w Bobrku. Do zarządzanej przez niego placówki zjechali szefowie domów w Płazie, Miechowie, Mianocicach, Bulowicach, Harbutowicach, Krakowie i Limanowej. Byli też przedstawiciele wojewody.

Ministerialny eksperyment Platformy Obywatelskiej sprawił, że od marca mieszkańcy domu pomocy nie mają opieki pielęgniarskiej. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni. Trwają negocjacje pomiędzy firmą, która wygrała kontrakt, pielęgniarkami chcącymi się opiekować chorymi, a Narodowym Funduszem Zdrowia w Krakowie.

Dyrektorzy małopolski DPS-ów jednoznacznie stwierdzili w poniedziałek, że resort zdrowia kierowany przez minister PO Ewę Kopacz oraz NFZ winny podjąć natychmiastowe kroki, by wyprostować sytuację i zapewnić upośledzonym stałą opiekę pielęgniarską.

– Nie powinna zdarzyć się w przyszłości sytuacja, z którą mamy do czynienia obecnie, iż z dnia na dzień, w wyniku eksperymentów Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci tracą możliwość dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ – mówią jednym głosem uczestnicy spotkania w Bobrku.

Wspólne stanowisko dyrektorzy wyślą do ministerstwa zdrowia, NFZ, parlamentarzystów i rzecznika praw pacjentów.

źródło: Przełom

By admin

2 thoughts on “Spotkanie szefów DPS”
 1. W oficjalnym otwarciu przebudowanych oddziałów wzięli udział: poseł na Sejm RP Bronisław Dutka, który przebywał w powiecie oświęcimskim i przyjął zaproszenie, starosta oświęcimski Józef Kała, przedstawiciel wojewody małopolskiego, kierownik Oddziału Pomocy Środowiskowej i Stacjonarnej Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Podbielski, wicestarosta Józef Krawczyk, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Adam Łękawa, sekretarz powiatu Jerzy Płaszczyca, skarbnik powiatu Katarzyna Wanat, przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Andrzej Kacorzyk, wiceprzewodniczący Rady Helena Żurek i Jan Klęczar, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Powiatu w Oświęcimiu Helena Wisła, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu Elżbieta Kos, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, ks. kapelan Andrzej Zemła, który poświęcił pomieszczenia. Gospodarzami tego ważnego wydarzenia byli dyrektor DPS w Bobrku Mariusz Sajak oraz jego zastępca Dorota Łabuda
  za podatnikow pieniadze , marnujac czas tylu bylo na otwarciu.
  Ciekawe czy Pani Kopacz przyjedzie na zamkniecie.
  pozdrawiam

 2. Panie Janie,
  Tak to już jest w naszym kraju, że jak zrobi się coś dobrego (typu doprowadzenie DPS do europejskich standardów XXI wieku) to mord, które chcą być na pamiątkowej fotografii jest wiele.
  A jak potrzebna jest pomoc po przekrętach z przetargiem w NFS to te same osoby, które tak chętnie pchały się na pamiątkową fotografię teraz wypinają drugą stronę ciała – jeśli wie Pan o której stronie piszę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *